Po Tednu Rdečega križa, ki so ga obeležili s številnimi brezplačnimi delavnicami, preventivnimi zdravstvenimi meritvami in izobraževanji po celi Sloveniji ter tridnevnem državnem preverjanju znanj prve pomoči za visokošolske zavode ter srednje in osnovne šole v Črnomlju, je v Ljubljani potekal še drugi nacionalni posvet o pomenu in vlogi Rdečega križa Slovenije.
V prvem delu posveta, ki je v sredo potekal na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani, so sodelujoči obravnavali teme ne le prihodnosti, ampak tudi sedanjosti. Edvin Skrt z ministrstva za zunanje in evropske zadeve je skozi številne primere nanizal dokaze, kako zelo je humanitarna pomoč pomembna in potrebna ne le za okrevanje, ampak tudi za krepitev skupnosti, so sporočili z Rdečega križa Slovenije (RKS).
Po ogledu kratkega filma o projektu Prva pomoč – povsod in za vsakogar, ki ga je RKS v sodelovanju z ministrstvom za obrambo predvajal v izbranih občinah Bosne in Hercegovine, sta o projektu spregovorila tudi idejni vodja Bojan Pipenbaher z ministrstva in strokovni vodja projekta Primož Velikonja z RKS.
Tanja Tofil z uprave za zaščito in reševanje je predstavila strategijo EU za pripravljenost in na nekaj primerih ponazorila, kako lahko skupaj prispevamo k temu, da bo jutri vseh nas nekoliko bolj varen in miren.
Predsednica RKS Ana Žerjal in dekanja ljubljanske zdravstvene fakultete Martina Oder sta podpisali memorandum o sodelovanju, ki med drugim zajema sodelovanje na področju prve pomoči, odziv na različne nesreče in ozaveščanje glede pomena zdravja.

Drugi del posveta – Solidarnost doma in globalno se je dotikal vloge partnerskih organizacij pri blaženju stisk, o katerih je med drugim spregovoril minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Mateja Štrumelj Piškur z ministrstva za zunanje in evropske zadeve pa je spregovorila o vlogi in pomenu stalne koordinacijske skupine za mednarodno humanitarno pravo.
Izvršni predsednik Rdečega križa Hrvaške Robert Markt pa je spregovoril o tesnem sodelovanju obeh nacionalnih društev, hitrem odzivu v primeru nesreč in skupnem jeziku "pomagajmo drug drugemu", ki ga govorimo ne glede na to, iz katere države prihajamo. Za izhodišče mu je služila mednarodna pobuda "Neighbours Help First" (prevod iz angleščine: Sosedje pomagajo prvi), katere glavni pobudnik je bil prav Rdeči križ Hrvaške, pomembno vlogo v njej pa ima tudi Rdeči križ Slovenije.
Kot so sporočili z RKS, se je skozi celoten posvet jasno izrisala slika, da moramo skupnost graditi in krepiti solidarno, v celotnem procesu pa ima izredno pomembno vlogo tudi RKS. "Skupnost smo vsi mi in samo skupaj bomo lahko poskrbeli za spremembe na boljše. Moramo sodelovati in (si) pomagati," so še dodali.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.