Februarja letos je začel delovati portal za e-dražbe, ki postopoma, glede na roke prodaj v že objavljenih dražbah, nadomešča objave na spletnih straneh sodstva in posameznih sodišč. Na tem spletnem mestu so objavljene vse prodaje nepremičnin, premičnin in pravic, ki se opravijo v sodnih postopkih in so razpisane po 1. februarju 2021. E-draženje je sicer možno pri prodaji nepremičnin in pravic v izvršilnih postopkih, način draženja pri ostalih tipih postopkov pa je viden na spletnem portalu.
Za varno, enostavno in anonimno e-draženje sta potrebna prijava v sistem z uporabo kvalificiranega potrdila, ki si ga pravočasno zagotovite pri ponudnikih tovrstnih potrdil, ter plačilo varščine.
Po včerajšnji prvi e-dražbi, na kateri je sodeloval en dražitelj in ki ni bila uspešna, je danes potekala e-dražba stanovanja v velikosti 63,8 kvadratnega metra, katerega izklicna cena je bila 39.256,70 evra, prodano pa je bilo za 77.000 evrov. Na dražbi, ki je trajala 40 minut, je sodelovalo več dražiteljev, so sporočili z Vrhovnega sodišča RS.
V naslednjih treh mesecih je razpisanih približno 300 različnih e-dražb, zato vse zainteresirane dražitelje opozarjajo, naj si pravočasno pridobijo kvalificirano potrdilo, saj lahko postopek njegove pridobitve traja nekaj časa.
Spletni portal je sicer pregleden in enostaven za uporabo, samo draženje pa je popolnoma anonimno. Vsem uporabnikom je zagotovljena verodostojnost transakcij, kar pomeni, da dražitelji ne morejo umakniti ali zanikati dane ponudbe, prav tako je onemogočeno dajanje ponudb pred časom, ki je določen za spletno dražbo, in po njem.
Vpogled v objave je brezplačen in je možen brez registracije uporabnika, za ostale aktivnosti, kot so shranjevanje priljubljenih zadetkov ali samo draženje, pa morajo uporabniki razpolagati s kvalificiranim potrdilom, ki ga je moč dobiti pri ponudnikih tovrstnih potrdil, ter se prijaviti v sistem SI-PASS. Uporabnikom, ki nameravajo objavljeno pregledovati na različnih napravah, je omogočena tudi uporaba enkratnega gesla SMS-PASS.
Portal omogoča iskanje po več ključih, denimo po sodišču, kraju ipd., zainteresirani kupec pa se na dražbo prijavi enostavno, z enim klikom. Sodišče, ki je razpisalo dražbo, po pregledu prijave ter preveritvi plačila varščine zainteresiranega kupca potrdi ali zavrne, o čemer je potencialni dražitelj obveščen po e-pošti in v sistemu portala za e-dražbe. Po potrjeni prijavi se dražitelju v sistemu portala za e-dražbe dodeli enolični znak, s katerim anonimno sodeluje pri izbrani spletni javni dražbi.
Anonimna spletna dražba, ki jo lahko spremljajo tako dražitelji kot tudi vsa zainteresirana javnost, se začne in konča samodejno glede na določen čas začetka in konca draženja. Omogočeno pa je tudi podaljšanje dražbe, če dve minuti pred koncem dražbe pride nova ponudba. Po končani dražbi dobi vsak dražitelj poročilo o poteku spletne dražbe, v katerem je ta opisan natančno, vendar še vedno anonimno.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.