Interventni zakon je v dogovoru s premierko Alenko Bratušek umaknjen z današnje seje vlade, je pred sejo novinarjem pojasnil minister za zdravje Tomaž Gantar. Do prihodnjega četrtka bodo predsedniki koalicijskih strank o zakonu, ki mu nasprotuje DL, skušali najti kompromis, a je tedaj skrajni rok, saj je zakon neizogiben, je opozoril Gantar.
Če podpore ne bo v koaliciji, jo bodo iskali v opoziciji
Po besedah ministra bi bilo prav, da z DL najdejo kompromis. "Vprašanje, če ga bomo, a velja poskusiti," je dejal Gantar. Če se minister ne uskladi z DL, bi utegnil podporo zakonu iskati pri opoziciji. Po njegovih besedah se je smiselno pogovarjati z vsemi, saj gre pri tem problemu za vse, ne le za koalicijo. "Smiselno je iskati podporo povsod, kjer razumejo, da je to neizogibno," je dejal, a dodal, da bi s temi pogovori še počakal. Po njegovem mnenju se morajo dogovoriti najprej v koaliciji. "Če je to še zadnji poskus, je to vredno narediti," je povedal minister, a obenem poudaril, da je prihodnji četrtek skrajni čas za ta zakon.
Pri finančnem načrtu za prihodnje leto bi zdravstvena zavarovalnica glede na to, da se ne sme zadolževati in imeti primanjkljaja, izvajalcem znova zniževala cene zdravstvenih storitev. Izvajalci pa tega preprosto ne morejo več zdržati, je dejal Gantar.
Z ministrom za notranje zadeve in prvakom DL Gregorjem Virantom sta si v minulih tednih na račun zakona izrekla nekaj ostrih besed. Njuni stranki sta si navzkriž zlasti glede predloga za dvig prispevnih stopenj za samostojne podjetnike. Zakon podpirajo v koalicijskih SD, DeSUS in načeloma tudi PS.
Po mnenju Gantarja je "najmanj smešno", da Virant govori o očitkih, da se v zdravstvu naredi premalo na področju korupcije. Virant je kot notranji minister zadolžen za ukrepe na tem področju, naredil pa ni nič, je bil v sredo oster Gantar.
Bratuškova: Preveriti moramo, ali si podjetniki upravičeno izplačujejo minimalno plačo
Po seji vlade je premierka Bratuškova pojasnila, da je bil interventni zakon z današnjega dnevnega reda umaknjen na predlog ministra Gantarja. Prav tako je dejala, da se bodo predvidoma v ponedeljek oziroma torek znova usedli za skupno mizo in se končno dogovorili, saj se mudi. Interventni zakon naj bi bil tako pripravljen do naslednje seje vlade.
Bratuškova je potrdila, da je največ razhajanj glede prispevnih stopenj za samostojne podjetnike. Kot je pojasnila, v DL opozarjajo, da bi dvig prispevne stopnje ogrozil obstoj s.p.-jev, še posebej tistih z minimalnimi dohodki. "Preveriti je potrebno, ali si ti podjetniki upravičeno izplačujejo minimalno plačo," je dejala Bratuškova in dodala, da iščejo rešitev, kako to preveriti. Opozorila je še, da ti s.p.-ji lahko poleg plače uporabljajo tudi druga sredstva, ki jih dobijo na račun, zaradi česar lahko prihaja do velikih izkoriščanj.
In kaj zakon predvideva?
Da je sprejetje interventnega zakona nujno, se strinja večina. Težava je v njegovi vsebini. Zdravstvo je v hudih težavah, vlada pa velik razlog za težave pripisuje neustrezno urejenemu sistemu vplačevanja prispevkov. Razlike v prispevkih so namreč izredno velike. Minister Gantar je že večkrat poudaril, da več kot 80.000 oseb za zavarovanje plačuje najmanj, to je 14 evrov, uživa pa enake pravice kot drugi.
Zdaj ministrstvo predlaga podražitev prispevnih stopenj za vse tiste, ki plačujejo zgolj 14 evrov, ter za vse samostojne podjetnike. Prav tako naj bi po novem zdravstveni prispevek plačevali od avtorskih pogodb, podjemnih pogodb in sejnin. Vse to naj bi v zdravstveno blagajno prineslo nekaj manj kot 48 milijonov evrov, ministrstvo pa vztraja, da bi takšna sprememba pomenila tudi več pravičnosti v sistemu.
Predvidene spremembe so: za avtorske pogodbe in sejnine bi po novem plačevali 6,36 odstotka od zneska, popoldanski s.p. bodo po novem plačevali 32 evrov, samostojni podjetniki 133 evrov, tisti, ki si sami plačujejo prispevke, 31,81 evra, po novem pa bodo prispevke plačevali tudi vrhunski športniki, in sicer v višini 46,35 evra. Za zaposlene se nič ne bo spremenilo.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.