Kot je na današnji novinarski konferenci na Kopah povedal predstavnik Generalne policijske uprave Aleš Sladič, slovenska policija pri zagotavljanju varnosti v zimski turistični sezoni s hrvaškimi kolegi sodeluje že od leta 2013.
Glavno vodilo policistov na smučiščih je zagotavljanje varnosti smučarjev, saj se policija letno sooča z okoli 100 smučarskimi nesrečami, je dejal.
Poudaril je, da se polovica teh nesreč konča s hudimi poškodbami, še najbolj ranljiva skupina so otroci. Vsako leto se tako v smučarskih nesrečah v Sloveniji poškoduje približno en avtobus otrok, kar je veliko število, je opozoril Sladič.
Napovedal je, da bodo policisti letos devetič zaporedoma skupaj s Smučarsko zvezo Slovenije in Zavodom za šport Planica ter smučišči sodelovali v vseslovenski preventivni akciji Šolar na smuči, ki bo tik pred zimskimi šolskimi počitnicami februarja prihodnje leto.
Glede vzroka smučarskih nesreč je Sladič pojasnil, da so te posledica precenjevanja lastnih sposobnosti smučarjev, velikokrat ugotovijo utrujenost in pomanjkanje znanja, za veliko število nesreč pa je kriva tudi prevelika hitrost smučanja. "Pozivam vse smučarje, naj smučajo s takšno hitrostjo, da se lahko v vsakem trenutku ustavijo. Policisti pri udeležencih nesreč preverjajo tudi alkoholiziranost, vendar se redko zgodi, da je smučar pod vplivom alkohola," pravi Sladič.
Smučarje je ponovno pozval, naj bodo strpni na smučiščih in upoštevajo vsa navodila pristojnih.
Predstavnica hrvaške policije Elvira Jakopinec Lacković je 10-letno sodelovanje slovenskih in hrvaških policistov v zimski turistični sezoni v Sloveniji ocenila kot uspešno. Doslej za varnost na slovenskih smučiščih skrbelo 26 hrvaških policistov, je dodala.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.