Policija je zaradi povečane nevarnosti na belih strminah smučarje opozorila na upoštevanje navodil varnosti na smučiščih, upoštevanje načel vzajemne pomoči, spoštovanja in obzirnosti. Najpogostejši vzroki za nesreče, tudi smrtne, so prav precenjevanje sposobnosti, utrujenost, objestnost in neupoštevanje pravil smuke, so zapisali.
Poleg klasičnega smučanja se v zadnjih letih pojavlja na smučiščih vse več alternativnih oblik zimskih športov z uporabo različnih rekvizitov, ki imajo različne zakonitosti gibanja, pa se nevarnost na smučiščih povečuje, so v sporočilu za javnost opozorili na Policijski upravi Novo mesto.
Smučarji in drugi na smučišču se morajo ravnati po mednarodnih pravilih FIS, navodilih o varnosti na smučišču ter navodilih in opozorilih nadzornikov. Upoštevati morajo načela vzajemne pomoči, spoštovanja in obzirnosti. Smučišče morajo uporabljati tako, da ne ogrožajo ali poškodujejo sebe, drugih ljudi ali naprav na smučišču.
Za večjo varnost na belih strminah smučarjem svetujejo, naj prilagodijo hitrost in način smučanja svojemu znanju, terenskim in vremenskih razmeram ter številu smučarjev na progi. Med drugimi preventivnimi nasveti so tudi: izbirajte smer smučanja tako, da ne boste ogrožali drugih smučarjev; dajte prednost smučarju pred sabo; prehitevajte vedno v zadostni razdalji, ki prehitevanemu smučarju omogoča dovolj prostora za smučanje; uporabljajte zaščitno smučarsko čelado; smučajte le z brezhibno in popolno opremo; pomagajte pri nesreči na smučišču.
Opozorili so tudi, naj smučarji ne smučajo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi. Po zakonskih določilih je namreč pod vplivom alkohola smučar, ki ima več kot 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka ali več kot 0,50 grama alkohola na kilogram krvi.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.