V soboto popoldne se je na Soboškem jezeru odvijala prava drama in le požrtvovalnosti reševalca iz vode, Simonu Kulčarju, se gre zahvaliti, da se ni zgodila tragedija. V jezeru se je namreč hladila štiričlanska družina, ko je Kulčar med opazovanjem kopalne površine, v neposredni bližini opazovalnega mesta, opazil nenavadno dogajanje v vodi. "Ocenil sem, da ima ena ali več oseb težavo pri obvladovanju svojih kopalnih sposobnosti, da se morebiti utapljajo," je povedal. Nato je opazil, da gre za več oseb, zato je takoj začel z reševanjem. Skočil je v vodo in najprej začel reševati otroka, starega okoli pet let, in žensko. Medtem se je moški skupaj s še enim otrokom aktivno boril za obstanek na vodni gladini. "Med reševanjem so se vsi opirali na mene, nekontrolirano in agresivno. Po kakšnih 10 minutah mi je uspelo vse udeležence varno prenesti do obalnega dela jezera," je opisal reševanje Kulčar in dodal, da je članom družine nato ponudil kisik, se z njimi pogovarjal in jih bodril, prav tako pa jim je za naprej svetoval varen način uporabe kopalnih voda.
Omeniti je treba, da Soboško jezero nima statusa kopalne vode in je vsakršno plavanje v njem na lastno odgovornost. Jezero je namreč nastalo z izkoriščanjem gramoza, torej je v osnovi gramoznica, katere del je bil leta 2018 revitaliziran. Kot je pojasnila Helga Lukač, vodja RPC Expano, je nekoč degradirano območje z ureditvijo južnega dela jezera postalo privlačna točka za dnevne obiskovalce. "Kot so to podobne lokacije marsikje v naši bližini, tudi v sosednji Avstriji."
Soboško jezero je tako postala zanimiva destinacija za obiskovalce, kar pa ne pomeni, da s seboj ne prinaša tudi nevarnosti. Čeprav je plavanje v jezeru na lastno odgovornost, so tako lani kot letos na murskosoboški občini zagotovili prisotnost reševalca iz vode, ki na označenem območju zagotavlja varnost. "Ob zadnjem dogodku se je pokazalo, da je reševalna služba na tej lokaciji kljub temu, da je kopanje na lastno odgovornost, zelo pomembna, saj sedaj lahko poročamo o dogodku s srečnim koncem," je povedala Lukačeva.
Reševalno službo na Soboškem jezeru sicer opravlja zunanji registriran izvajalec (Wellart d.o.o.), ki zagotavlja ustrezno licencirane reševalce iz vode. Ob omenjenem dogodku pa je direktor podjetja Wellart d.o.o., Kristijan Habjanič, opozoril na vedno slabše razmere v branži reševanja iz vode. Kot opaža, v zadnjih letih marsikje prihaja do mačehovskega odnosa do te specifične dejavnosti, kar se odraža tudi v stagnaciji kakovosti reševalcev iz vode in samih ponudnikov teh storitev. "Nemalokrat namreč prihaja do nelojalne konkurence ponudnikov teh storitev, predvsem iz republik nekdanje države, ki s sumljivo pridobljenimi licencami za reševalce iz vode vnašajo v to dejavnost neravnovesje, ko npr. s svojimi "dumping" cenami ponujajo storitve predvsem večjim naročnikom, ki dajejo prednost ekonomskim vidikom pred kakovostjo in zanesljivostjo, kar se v končni fazi odrazi v splošnem občutku varnosti kopalcev generalno na kopališčih," pravi. "Posledično je plačilo reševalca iz vode, ki je vsakodnevno izpostavljen veliki odgovornosti, padlo na primerjalno plačilo pomožnega delavca v gostinstvu," dodaja.
O dogodku s srečnim koncem je bila obveščena tudi MO Murska Sobota, župan Aleksander Jevšek pa se je po telefonu takoj zahvalil pogodbenemu izvajalcu reševalne službe na Soboškem jezeru, v naslednjih dneh pa ga bo tudi sprejel.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.