Slovenija

'Težave so rešljive'

Dunaj, 07. 04. 2008 14.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Morda bi bila potrebna krovna organizacija za manjšino v Avstriji, je na Dunaju dejal slovenski predsednik Türk.

Türk in Fisher sta se pogovarjala tudi o slovenski manjšini v Avstriji. Prepričana sta, da so težave rešljive.
Türk in Fisher sta se pogovarjala tudi o slovenski manjšini v Avstriji. Prepričana sta, da so težave rešljive. FOTO: Reuters
Prav je, da slovenska manjšina na avstrijskem Koroškem razmisli o novih formah svojega delovanja. Nekatere forme iz preteklosti morebiti niso več primerne. Danilo Türk

Slovenija in Avstrija še nikoli nista imeli tako dobrih odnosov, kot jih imata sedaj, hkrati med državama ni več uradnih meja, druži pa ju tudi skupna evropska valuta, sta bila po dobri uri pogovorov na Dunaju soglasna slovenski predsednik Danilo Türk in avstrijski predsednik Heinz Fischer.

V dvostranskih odnosih ni težav, so pa dolgovi še iz časov Avstrijske državne pogodbe iz leta 1955. Ostaja tudi nerešeno vprašanje dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem, "mislim pa, da je problem rešljiv", je na svojem prvem uradnem obisku v Avstriji poudaril Türk. Na slovensko manjšino je naslovil poziv, naj razmisli o "novi obliki svojega delovanja". Dodal je, da bi bila morda potrebna krovna organizacija za manjšino v Avstriji.

Fischer je ob tem poudaril, da morajo prizadevanja glede rešitve manjšinske problematike v Avstriji v smer, da bodo pozitivne sile v družbi močnejše od strahov iz preteklosti. Dodal je še, da je potrebno na manjšine gledati ne kot na nevarnost, ampak kot na obogatitev, odnos do njih pa mora biti odprt in spoštljiv. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo moč tudi glede vprašanja dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem najti "dobro skupno rešitev v skladu" z avstrijsko ustavo.

Tudi o slovenskih medijih

Türk se je na štiri oči srečal tudi z avstrijskim kanclerjem Alfredom Gusenbauerjem, s katerim sta v dobro uro trajajočih pogovorih govorila zlasti o rešitvi vprašanja postavitve dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem in izkušnjah ob predsedovanju Evropski uniji.
Türk se je na štiri oči srečal tudi z avstrijskim kanclerjem Alfredom Gusenbauerjem, s katerim sta v dobro uro trajajočih pogovorih govorila zlasti o rešitvi vprašanja postavitve dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem in izkušnjah ob predsedovanju Evropski uniji. FOTO: Reuters

Avstrijske novinarje je zanimala tudi razprava v Sloveniji glede svobode medijev. Slovenski predsednik je v odgovoru dejal, da imamo v Sloveniji ostro razpravo kar zadeva vprašanje lastništva medijev. "Imamo tudi nekatere nove izkušnje na tem področju. Vprašanje spreminjanja lastništva medijev je za Slovenijo novo vprašanje in ob spremembah lastništva nastajajo nove situacije in ljudje, ki delajo v medijih, te spremembe včasih razumejo kot pritisk in včasih razumejo ta pritisk kot poskus cenzure."

Türk se je na Dunaju srečal tudi z generalnim direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamedom El Baradejem. Pogovarjala sta se o treh sklopih vprašanj: iranskem jedrskem programu, neširjenjem jedrskega orožja in miroljubni uporaba jedrske energije.
Türk se je na Dunaju srečal tudi z generalnim direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamedom El Baradejem. Pogovarjala sta se o treh sklopih vprašanj: iranskem jedrskem programu, neširjenjem jedrskega orožja in miroljubni uporaba jedrske energije. FOTO: Reuters

Iz protestov in ugovorov pa nastane razprava in "kot predsednik republike sprejemam to razpravo" je dejal Türk in spomnil, da je Evropa imela tovrstno razpravo že pred 20 leti in je bila izredno polemična in dinamična. "Mi takšno razpravo še potrebujemo," je še dejal in dodal, da se je tovrstna razprava v Sloveniji začela šele lani, računa pa, da se bo ta razprava nadaljevala. "Ta razprava pripada civilni družbi, ki mora imeti glavno vlogo. Kot predsednik sem v polni meri pripravljen sodelovati v tej razpravi," je še dejal slovenski predsednik. Slovenski novinarji so sicer želeli zastaviti vprašanja tudi avstrijskemu predsedniku, a avstrijski organizatorji novinarske konference slovenskim novinarjem niso dali te možnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.