Zaradi pojava bolezni je Državno središče za nadzor bolezni določilo območja z omejitvami, ki zajemajo območja določenih naselij v občinah Pesnica, Šentilj, Kungota, Lenart, Maribor, Sveta Ana in Sveti Jurij v Slovenskih goricah.

Uprava medtem rejce perutnine in ptic v ujetništvu poziva k previdnosti in upoštevanju zaščitnih ukrepov za preprečevanje vnosa bolezni, vključno z izvajanjem ustreznih programov cepljenja.
Kakšni so znaki?
Zmanjšana poraba krme in vode za več kot 5 odstotkov.
Padec nesnosti za več kot 5 odstotkov.
Povišan dnevni pogin za več kot trikrat od pričakovanega.
Bolezenski znaki, kot so ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno obarvani iztrebki, tresenje in zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje, živali težko stojijo ali imajo spuščene peruti.
Če rejci opazijo katerega od znakov, naj takoj obvestijo veterinarja!
Bolezen se običajno širi s premiki okuženih ptic, prek ljudi in opreme, s perutninskimi proizvodi, s kontaminirano krmo in vodo, preko drugih živalskih vrst, ki same ne zbolijo, z vetrom in ob cepljenju.
Okužene živali izločajo virus, preden zbolijo. Med boleznijo živali izločajo virus z vsemi izločki, zlasti kapljično in z iztrebki. Okužijo se lahko tudi cepljene živali, ki klinično ne zbolijo, vendar lahko izločajo virus. Ljudje lahko prenašajo virus s kontaminirano obutvijo, opremo, prevoznimi sredstvi – z vsem, kar je prišlo v stik z okuženimi živalmi oziroma njihovimi izločki. Prenos virusa s staršev na potomce je mogoč le v primeru kontaminirane jajčne lupine in jajčne vsebine, vendar je redek.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.