Volitve v študentski zbor Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP) še naprej burijo duhove. Kot smo poročali v začetku meseca, so študentje najprej opozarjali na številne nepravilnosti, ki naj bi si jih pri razpisu za volitve v študentski parlament privoščili študentski funkcionarji, v petek pa je po poročanju Primorskih novic na edinem volišču prišlo do incidenta.
Skupina želela opozoriti na nepravilnosti v ŠOUP
Skupina študentov je v petek nekaj po 12. uri vstopila v prostore ŠOUP v Kopru. Ko so prišli do volilne skrinjice, je ena od volilk vanjo vrgla barvo, drugi pa so raztrgali nekaj volilnega materiala.
Po prerivanju na hodniku je skupina zapustila prostore ŠOUP, varnostnik na volišču pa je poklical policijo, ki je zbrala informacije o dogodku. Fizičnega nasilja oziroma pretepa naj ne bi bilo.
"Na takšen način smo protestirali nad dogajanjem na ŠOUP, saj vodstvo skuša privatizirati javni denar. Akcijo smo izvedli zaradi nemoči, saj vsi, tako študentje kot državne institucije in vsa javnost, vedo, kaj se dogaja, nihče pa tega ne more ali noče preprečiti. Upam, da je to povod, da se stvari začnejo razreševati in da se o dogajanjih na ŠOUP začne govoriti," je za Primorske novice povedal Jure, eden od protestnikov.
Predsednik ŠOUP ob dogajanju šokiran: Večkrat smo pojasnili legitimnost
Predsednik ŠOUP Jure Ciglar je po incidentu dejal, da je bil tako šokiran, da ni vedel, kaj naj stori. Zdi se mu nedopustno, da nekdo nestrinjanje izkazuje na takšen način.
Pred volitvami so nekateri z anonimkami opozarjali, da si želijo akterji študentske politike na Primorskem s spornimi potezami zagotoviti nove mandate. Dokaz za onemogočanje protikandidatov je po mnenju opozicije odločitev volilne komisije, ki je zavrnila kar devet od 22 kandidatur.
"Že večkrat smo pojasnili legitimnost in transparentnost volitev ter da so bile kandidature zavrnjene na podlagi odloka o volitvah. Obstajajo pritožbene komisije in določeni postopki, po katerih se je treba ravnati," je navedene zavrnitve komentiral Ciglar.
Volitve bodo najverjetneje ponovili
Protestniki so še poudarili, da si želijo predvsem transparentnosti, vodstvo ŠOUP pa pozivajo k objavi finančnih bilanc.
"Tako bi lahko vsi videli, koliko denarja priteče na ŠOUP in koliko gre ven. Dejstvo je, da študenti vidijo bore malo dogajanja, ki ga organizira ŠOUP. Že študentski sveti fakultet, ki imajo bistveno manj denarja, imajo veliko več dogodkov," je dodal udeleženec protesta.
Po besedah Ciglarja je odločitev o usodi volitev zdaj v rokah komisije, ki pa se s podobnim primerom doslej še ni srečala, še pišejo Primorske novice.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.