Dokaj lepo vreme in vikend sta na prosto privabila mariskoga, vendar pa je pri aktivnostih potrebna previdnost, opozarjajo policisti. Včeraj popoldne so le delno zaledeneli Koseški bajer v Ljubljani nekateri izkoristili za drsanje. "Fotografijo sem posnel okoli 16. ure. Debelina ledu je bila takrat, kolikor sem preveril, približno pet centimetrov," nam je sporočil bralec Andrej in dodal, da je bilo takrat na ledu okoli 10 do 20 ljudi, med njimi tudi družine z otroki. "In to kljub tablam ob jezeru, ki opozarjajo na nevarnost," je še dejal bralec in spomnil na več dogodkov, ko se je led udrl in so drsalce morali reševati iz vode.
Policija svetuje previdnost, zlasti glede na trenutne otoplitve
Z njim se strinja tudi policija: "Vsekakor svetujemo previdnost in razmislek pred hojo in drugimi aktivnostmi na ledu, še zlasti glede na trenutne otoplitve," opozarja predstavnica Policijske uprave Ljubljana Maja Ciperle Adlešič. "Če pa se za to že odločijo, pa je na ledu treba upoštevati priporočila Uprave RS za zaščito in reševanje," je še dodala.
Policisti sicer dogodka, ki bi bil povezan z aktivnostmi na ledu, letos še niso obravnavali.
Največjo nosilnost ima led, ki je videti črne barve
Zavedati se moramo, da na ledu ni stoodstotne varnosti, opozarjajo na Upravi RS za zaščito in reševanje. "Pri kakovosti ledu so pomembni temperatura, vsebnost vlage in zračnih mehurčkov, vmesne plasti snega in drugi dejavniki. Največjo nosilnost ima homogeni led, ki je videti črne barve," pojasnjujejo.
Prelomi in suhe razpoke ledu niso nevarni, zelo pa moramo biti pazljivi pri mokrih prelomih. "Na takih mestih je led varen le, če izmerjena debelina zagotavlja dvojno nosilnost. Če opazimo, da led okoli nas poka v koncentričnih krogih, moramo takoj ukrepati, saj je to znak, da je led pod nami preveč obremenjen in se bo začel pogrezati," so zapisali.
Za varno gibanje manjše skupine ljudi mora biti led debel vsaj sedem centimetrov, deset centimetrov debela plast homogenega ledu pa običajno zadošča dovoljeni obremenitvi skupine drsalecev in posameznih sprehajalcev.
Kako merimo debelino ledu?
"Če po ledu močno udarimo z nogami, koničasto palico ali kladivom in se pri tem ne prebije, je to znak, da je dovolj varen in nosilen," o tem, kako ocenimo debelino ledu, svetujejo na upravi.
V vsakem primeru pa velja, da smo za svojo varnost odgovorni predvsem sami: "Na led nikoli ne hodimo sami. Preden se odpravimo nanj, o tem obvestimo svoje bližnje, preverimo vremenske podatke, zlasti temperaturo in padavine. Na ledeni ploskvi ocenimo debelino in barvo, preglejmo razpoke in poslušajmo poke. Na led gremo vedno dobro pripravljeni in opremljeni. Seznanimo se z ukrepi v primeru nesreče in preizkusimo osebno reševalno opremo," so še zapisali na Upravi RS za zaščito in reševanje.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.