Pustno povorko na Ptuju si je med približno 50.000 obiskovalci ogledala tudi častna pokroviteljica kurentovanja, predsednica vlade Alenka Bratušek.
Po njenih besedah smo lahko vsi Slovenci ponosni, da se že tako dolgo na Ptuju odvija tako lepa stvar. "Kot kaže, imajo kurenti res neko čudežno moč. Tudi vreme za danes so uspeli urediti," je dejala. Izrekla je čestitke organizatorjem in dejala, da upa, da bodo tako, kot znajo na Ptuju organizatorji stopiti skupaj, da naredijo nekaj dobrega, to zmogli tudi politiki.
Bratuškovi so kurenti, med katerimi je bil tudi ptujski župan Štefan Čelan, ki je oblast na Ptuju v času vrhuncev pustnega karnevala predal princu karnevala, izročili tudi darilo, maskoto kurenta, in ji zaželeli, da ji bo v pomoč pri reševanju problemov. "Kdor danes ne čuti te pozitivne energije, te moči mističnosti, temu nekaj manjka. Jaz sem prepričan, da bi Slovenija veliko lepše zgledala, če bi bili 365 dni na leto kurenti in bi razumeli, da je smisel življenja dajati, ne pa jemati, da je smisel življenja v sodelovanju, ne pa v egoizmu in tekmovalnosti. To je naša sporočilna vrednost," je dejal Čelan.
Karnevalska povorka 54. Mednarodnega KarnevalFesta je krenila ob 13. uri izpred ptujske bolnišnice proti mestni hiši in naprej do karnevalske dvorane, kjer se zabava nadaljuje. Na čelu povorke je bil 14. princ karnevala, Miroslav Slodnjak – vitez Dornavski, prvi z dvoletnim mandatom, ki se mu izteka letos. Princa je spremljala Ana Plemenita Dornavska in garda, sledila pa je povorka z okoli 3.500 liki v skupno okoli 90 skupinah.
Na karnevalu v Cerknici več kot 10.000 obiskovalcev
V Cerknici oz. Butalah pa se je zaključil veliki tradicionalni pustni karneval, ki so ga letos poimenovali Žabje leto. Na Notranjskem se je namreč zgodila strašanska nesreča. Enega od 1265 žabjih prestolonaslednikov je do smrti povozil nesrečni Butalec. Žabe so bile jezne, Butalci pa so se želeli oddolžiti. Zato se vse pustne prireditve letos imenujejo po žabah, leto 2014 pa so po butalskem horoskopu razglasili za Žabje leto, je povedal Miha Jernejčič iz organizacijskega odbora pust 2014.
Poleg domačih tradicionalnih pustnih mask so v karnevalu nastopili tudi Godba Cerknica in številne druge gostujoče godbe, mažoretke, kurenti s Ptuja, manjkal pa ni niti dunajski cesar s spremstvom. Karneval sicer velja za največji turistični dogodek v Cerknici. "Zaradi tega smo se tudi letos odločili, kljub krizi in težavam, da tradicijo nadaljujemo," je povedal župan Cerknice Marko Rupar. Zaradi žledu in vremenske ujme so bili v Cerknici najprej v dvomih, ali bi festival sploh organizirali.
Kljub temu so priprave potekale tekoče, ekipa je bila usklajena, kot pa je povedal Rupar, je občina letos nekoliko bolj pomagala pri organizaciji, tako finančno kot administrativno, saj je karneval velik zalogaj za pustno društvo.
Vendar Rupar zagotavlja, da bo za prihodnost karnevala poskrbljeno. "Ko bo zavod za turizem, ki ga ustanavljamo, v polnem teku, bo zadolžen tudi za karneval. Delali bodo tudi na tem, da bi razširili karneval oziroma pustno dogajanje v Cerknici na več dni in več dogodkov dogodkov. Mislim, da bo tako postal še bolj prepoznaven," je še povedal Rupar.
Tudi Butalci so s karnevalom izjemno zadovoljni. Kot so povedali, je bilo ozračje ravno prav vlažno, da se žabe niso počutile preveč izsušene. Hkrati pa so komentirali tudi aktualno dogajanje: "Sploh ni čudno, da smo Butalci postali del Notranjsko-primorske regije, saj imam vendar največjo obalo v Sloveniji in še presihajočo mornarico za povrh."
Organizatorji ocenjujejo, da si je danes, kljub nekoliko slabemu vremenu, ki so ga na Slivnici zakuhale slivniške coprnice, karneval v Cerknici ogledalo preko 10.000 ljudi. V nasprotju z drugimi festivali, kjer najdemo številna znana imena iz sveta glasbe, so se cerkniški organizatorji odločili, da bosta letos obiskovalce po karnevalu zabavali domači skupini Christine in Jelen.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.