
V zadnjih dveh dneh zvečer so na Internistični prvi pomoči Interne klinike UKC Ljubljana (urgenca) beležili izredno povečano število bolnikov, ki so potrebovali nujno obravnavo. Šlo je za bolnike z boleznimi dihal in gripo. Posledično so morali manj bolni na pregled čakati več kot devet ur.
Zato so morali aktivirati ''Načrt za delovanje UKC Ljubljana ob množični nesreči ali nenadnem prihodu večjega števila poškodovanih ali obolelih'' oziroma tako imenovani zeleni alarm.
Običajno imajo 75 primerov bolnikov na dan na urgenci, zdaj jih je 20 več na dan, večinoma prihajajo popoldne in zvečer. V določenih dneh so imeli tudi do 40 bolnikov visoke stopnje nujnosti, ki morajo biti pregledani v štirih urah, kar je onemogočalo, da bi v doglednem času pregledali tudi druge paciente, je pojasnil Zlatko Fras, strokovni direktor Interne klinike UKC Ljubljana.
V večini primerov gre za starejše ljudi z gripo, ki imajo že kronične bolezni, pa se jim je stanje poslabšalo. V mesecih, ko ne razsaja gripa, praviloma obravnavajo do okoli 1800 bolnikov, zdaj pa tudi do 2500, je dodal Hugon Možina,vodja Internistične prve pomoči Interne klinike UKC Ljubljana.
Odprli novo ambulanto
Sprožili so zeleni alarm in na podlagi tega so odprli novo ambulanto in da bodo tako ublažili pritisk.
Dodatna ambulanta bo delovala okoli 100 metrov stran od urgence na oddelku za nefrologijo – v prostorih, ki so sicer namenjeni dializi, saj na urgenci dodatnega prostora ni. Tam bodo obravnavali paciente, za katere bodo menili, da ne potrebujejo zdravljenja v bolnišnici. Delovala bo od 15. do 23. ure. To pomeni tudi dodatne okrepitve ekipe.
Nova ambulanta bo po Frasovih besedah delovala na "zelo improviziranem mestu", saj znotraj urgence ni nobenih rezerv. "Upamo, da bomo s tem vsaj do določene mere ublažili izredno stanje na internistični prvi pomoči, kjer je pritisk zelo velik," je povedal Fras in vse državljane pozval, naj ne prihajajo na urgenco, če njihovo stanje ni takšno, da ga ne bi mogli uspešno obravnavati v domači oskrbi.
Ob tem zdravniki pozivajo, da bolezni najprej obravnavajo v domačem okolju in se ne odpravijo takoj na urgenco.
Pričakujejo naval bolnih otrok
Tatjana Mrvič, vodja Službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb UKC Ljubljana, je povedala, da je v naslednjih tednih mogoče pričakovati tudi ogromen naval na pediatriji. Kar se tiče otrok, predvsem dojenčkov, svetuje, naj jih imajo starši doma, da jih tako ne izpostavljajo okužbam, prav tako naj doma ostanejo mlajši sorojenci, ki si se lahko nalezli v vrtcu. "Prosimo starše, da če se le da, naj obdržijo dojenčke in otroke pod enim letom starosti doma, naj ne hodijo z njimi v trgovine, velike trgovske centre, naj se ne zadržujejo v zaprtih prostorih z velikim številom ljudi," je dejala Mrvičeva.
Starejšim svetuje, da se cepijo, če se še niso, čeprav pričakuje, da je predvsem v domovih za starejše precepljenost dobra.
Vodja internistične prve pomoči interne klinike UKC Ljubljana Možina je poudaril, da zdravstveno osebje pričakuje še poslabšanje trenutnih razmer, saj je takrat, ko so izdali prva opozorila glede gripe, ta šele prihajala, "zdaj pa je tukaj". Število dnevno pregledanih se je zvišalo na 90 in več, težavo pa osebju predstavlja tudi dejstvo, da pride večina obolelih v popoldanskih in večernih urah.
Zeleni alarm že zaradi padcev
Očitno se jim je ponovil scenarij izpred slabih dveh tednov (z razliko, da gre tokrat za obolele z gripo in podobnimi boleznimi), ko ob večjem sneženju beležili večje število padcev in so v 24 urah obravnavali prek 300 pacientov, običajno pa jih do 200. Tudi takrat so aktivirali tako imenovani zeleni alarm v primeru množične nesreče, pri katerem preverijo razpoložljivost v drugih bolnišnicah in vpokličejo dodatne ekipe.
Prepoved obiskov tudi v drugih bolnišnicah
Glede na veliko število respiratornih okužb in vse večje število obolelih za sezonsko gripo obiski bolnikov v Splošni bolnišnici Novo mesto do nadaljnjega niso mogoči. V bolnišnici prosijo vse, da navedeno upoštevajo in jim tako pomagajo pri obvladovanju širjenja respiratornih okužb, so danes sporočili iz te bolnišnice.
Zaradi sezonskih okužb so obiski prepovedani v več slovenskih bolnišnicah. Tako so zaradi povečanega števila respiratornih okužb že v ponedeljek do nadaljnjega prepovedali obiske bolnikov na oddelku kliničnega oddelka za nefrologijo v Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.
Omejitve ali prepovedi obiskov veljajo tudi v UKC Maribor ter v bolnišnicah v Celju, Slovenj Gradcu, Novi Gorici, Izoli in na Jesenicah.
Število obolelih za gripo narašča od začetka leta
Kot so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je v minulem tednu število obiskov tako naraslo na približno 120 na 100.000 prebivalcev, potem ko je bilo teden pred tem okoli 40 na 100.000 prebivalcev.
Kot je NIJZ še objavil na spletni strani, se je v tednu od 16. do 22. januarja povečal tudi priliv vzorcev za testiranje, medtem ko je delež vzorcev, pozitivnih na gripo, ostal približno enak kot v tednu pred tem, malo pod 40 odstotki. V kar 75 odstotkih primerov je šlo za virus tipa A, v četrtini primerov pa so ugotovili tip B.
Število primerov gripe je začelo v Sloveniji izrazito naraščati v začetku leta. Hkrati narašča tudi število obiskov v ambulantah zaradi drugih akutnih okužb dihal. To je v tretjem januarskem tednu doseglo 1800 primerov na 100.000 prebivalcev, potem ko jih je bilo v tednu pred tem 1600 na 100.000 prebivalcev.
Podobno stanje je tudi drugod po Evropi
V Evropi je sicer v drugem januarskem tednu po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) delež vzorcev, pozitivnih na virus gripe, dosegel 47,6 odstotka, v prvem tednu januarja pa 51,9 odstotka, torej več kot v Sloveniji. Tudi v Evropi prevladuje influenca tipa A, podtip H3N2, ki v večji meri prizadene starejše.
Intenziteto pojava gripe v Sloveniji so pri ECDC ocenili kot srednjo. Kar zadeva sosednje države, so v Avstriji in na Hrvaškem intenziteto v drugem januarskem tednu ocenili kot visoko, medtem ko je bila na Madžarskem in v Italiji srednja.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.