Slovenija

Na volitve bodo šli tudi župani

Ljubljana, 18. 10. 2011 10.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Stranke in poslanske skupine že pripravljajo kandidatne liste za decembrske volitve. Ali bodo na njih tudi člani strank in list, ki so že župani? Nekatere stranke so med kandidate uvrstile tudi taka imena.

Seja
Seja FOTO: Dz-rs.si

Na decembrskih volitvah v DZ bo prvič veljala nezdružljivost poslanske in županske funkcije. V strankah DeSUS in SNS so napovedali, da na njihovih kandidatnih listah za parlamentarne volitve, ki bodo potekale 4. decembra, zagotovo ne bo županov. Tokrat bo namreč prvič veljala nezdružljivost poslanske in županske funkcije. SD in SDS informacij o tem, ali bodo kandidati za poslance tudi župani, še niso razkrili. Skrivnostni so tudi v Gibanju za Slovenijo, ki so ga med drugim ustanovili nestrankarski župani.

Evidentiranje kandidatov SD za volitve še poteka. Nekateri župani SD se o kandidaturi za poslanca še odločajo, za kandidaturo pa se je že odločil poslanec SD in župan občine Radeče Matjaž Han. V SDS so pojasnili, da bodo podatke o kandidatih posredovali, ko bo kandidatna lista potrjena s strani pristojnih organov stranke.

V Zaresu so evidentiranje kandidatov zaključili konec septembra, kandidatna lista pa bo določena do konca oktobra. Županov za zdaj ni na listi. Tudi v LDS je evidentiranje v zaključni fazi. Med kandidati je do zdaj en župan, in sicer Jurij Lep iz Selnice ob Dravi.

Prav tako evidentiranja še niso zaključili v SLS. Kandidati večinoma niso župani, predvidoma naj bi kandidirali le trije, ki so že sedaj poslanci. To so župan Krškega Franc Bogovič, župan Dupleka Janez Ribič in župan Destrnika Franc Pukšič.

Franc Bogovič in Radovan Žerjav
Franc Bogovič in Radovan Žerjav FOTO: 24ur.com

Stranka SNS, ki nima niti enega župana, take skušnjave niti nima. So pa sporočili, da so že s statutom stranke nezdružljivost obeh funkcij uvedli še pred sprejetjem zakona o nezdružljivosti. Evidentiranje kandidatov SNS je sicer v zaključni fazi in predvidoma bodo ponovno kandidirali vsi štirje dosedanji poslanci in poslanka.

Na volitve se pripravlja tudi društvo Gibanje za Slovenijo, ki ga je 8. oktobra v Bohinjski Bistrici ustanovilo 26 nestrankarskih županov in še več predstavnikov civilne družbe. V društvu še pripravljajo listo kandidatov, je dejal predsednik društva, bohinjski župan Franc Kramar. O imenih, ki so za zdaj uvrščena na listo, in o tem, koliko je med njimi županov, pa do vložitve kandidatne liste noče govoriti. Kramar je sicer že 8. oktobra povedal, da ne namerava kandidirati.

Županski mandat se konča z nastopom poslanske funkcije

Nezdružljivost županske in poslanske funkcije je DZ v sedmem poskusu uzakonil 18. maja letos, ko je sprejel novelo zakona o poslancih. Od prihodnjih parlamentarnih volitev tako sedenje na poslanskem in županskem stolčku hkrati ne bo več mogoče. Novela med drugim določa, da poslanec ne sme opravljati funkcije župana in podžupana v občini.

Županu preneha mandat z dnem, ko začne mandat poslanca, torej z dnem potrditve poslanskega mandata, praviloma na konstitutivni seji državnega zbora, je pojasnil direktor Državne volilne komisije Dušan Vučko.

Takrat stečejo postopki za nadomestne volitve župana, kar ureja zakon o lokalnih volitvah. Ta določa, da se nadomestne volitve župana opravijo, če županu preneha mandat pred potekom mandatne dobe. Nadomestne volitve župana razpiše občinska volilna komisija.

Nadomestne volitve na strošek občine

Občinska volilna komisija mora v 15 dneh po potrditvi poslanskega mandata takratnemu županu objaviti razpis nadomestnih volitev, pri čemer mora razpis vsebovati tudi datum glasovanja in datum, s katerim začnejo formalno teči roki za volilna opravila. Med tema dvema datumoma mora biti najmanj 60 dni, in ne več kot 90 dni, saj gre za nadomestne volitve, pri čemer so roki enaki kot pri rednih volitvah, in ne za predčasne volitve župana.

Volitve
Volitve FOTO: Reuters

To seveda pomeni dodaten strošek za občino, v kateri bodo potrebne nadomestne volitve. Koliko sredstev bo potrebnih, ni mogoče napovedati, saj se stroški razlikujejo po občinah glede na število volišč in število volilnih upravičencev, so pojasnili v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko.

V skladu z zakonom o lokalni samoupravi v primeru predčasnega prenehanja mandata župana opravlja njegovo funkcijo do nastopa mandata novoizvoljenega župana podžupan. Če ima občina več podžupanov, pa tisti podžupan, ki ga določi župan, so še pojasnili v službi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prehlad
22. 10. 2011 12.58
TU PA KAR BRIŠE V POŠTENJE NE VERJAME.
STRELA-10
21. 10. 2011 12.36
upam,da JANKOVIČ svojo kandidaturo prihrani za v Srbijo.
Buena Vita
18. 10. 2011 21.16