V vojski ene najbogatejših držav članic Evropske unije, ki je sicer obkrožena z državami, ki je ne ogrožajo, je služenje vojaškega roka šestih mesecev za vse moške nad 18 letom obvezno. Avstrijskim mladincem dopuščajo tudi ugovor vesti, a morajo v tem primeru civilno odslužiti devet mesecev.
In podoben predlog je podala stranka SDS, ki je bila pred 17 leti ena tistih, ki je predlagala ukinitev vojaške obveznosti v miru. Kot vedno so tudi danes med mladimi Slovenci mnenja o vnovični uvedbi naborništva deljena.
Nekateri v vojaški obveznosti vidijo možnost za mlade, da se disciplinirajo, da naredijo nekaj dobrega v korist družbe. Spet drugi menijo, da bi se morali mladi sami odločiti, ali želijo iti v vojsko ali ne.
Trenutno ima naborništvo uvedeno 64 držav, 88 držav ga nima, 21, med njimi je tudi Islandija, pa sploh nima lastne vojske. Pred dobrimi štirimi leti je naborništvo znova uvedla Litva, predlani pa se ji je po vzoru svoje sosede Norveške, ki v naborništvo vključuje tudi ženske, pridružila tudi Švedska.
Služenje vojaškega roka za svoje državljane ohranjajo v Švici, čeprav v vojni niso bili že vse od leta 1815. Po petih mesecih usposabljanja opremo in orožje naborniki celo odnesejo domov.
V kolikor bi bili v vojni, bi se definitivno borili, pravijo nekateri Slovenci. Vendar pa drugi poudarjajo, da vojne trenutno ni, zato o njej ne razmišljajo. "Raje imam pred očmi trenutno svobodo," je dejala ena izmed anketiranih.
SDS predlaga uvedbo naborništva že s 1. septembrom, vendar pa vojska nima ne infrastrukture, ne kadrov, ne denarja za tako hitro uvedbo naborniškega sistema.
KOMENTARJI (425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.