Slovenija

Nad interventni zakon s posvetovalnim referendumom?

Ljubljana, 06. 05. 2026 19.55 2 min branja 40

Referendum

Se bomo o interventnem zakonu, ki ga je predlagal tako imenovani tretji politični blok, izrekali na posvetovalnem referendumu? Po Levici razpis posvetovalnega referenduma zdaj zahtevajo še sindikalne centrale. Odhajajoči minister za finance Klemen Boštjančič pa opozarja, da bo zaradi zakona v proračunu nastala še večja finančna luknja.

Pred nekaj urami je v Državni zbor priromala pobuda sindikalnih central ... "Razpišite posvetovali refrendum," so pozvali izvoljence ljudstva. Naj volivci sami presodijo, ali se jim zakon res zdi 'za ljudi', pravijo. "Ker odzivi, ki jih mi dobivamo ne samo s strani našega članstva, ampak tudi širše, so ravno obratni – torej, da ni podpore temu zakonu, ker bo dejansko prinesel škodo," je povedala Martina Vuk, generalna sekretarka Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije. 

Na škodo – tudi za proračun, je danes znova opozoril minister za finance, ki opravlja tekoče posle Klemen Boštjančič. "Na ministrstvu za finance z zaskrbljenostjo spremljamo predlog. Predvsem, s kakšno lahkoto se opleta s številkami. Kot da smo še vedno v predvolilnem obodbju. No, nismo," pravi. 

Izračuni ministrstva sicer kažejo, da bi na letnem nivoju negativni učinek na javne finance znašal okoli 1,4 odstotka BDP. 

Da bodo proti zakonu uporabili vsa razpoložljiva orodja, vključno z zahtevo za razpis posvetovalnega referenduma, je, spomnimo, že napovedal tudi sokoordinator in vodja poslancev Levice Luka Mesec. In dodal, da bi njegov predlog morala podpreti tudi Resnica, saj da je v volilni kampanji poudarjala moč ljudi in potrebo po več referendumih. 

Prvak Resnice, Zoran Stevanović, odgovarja: "Zdaj res ni čas za tak referendfum. Jaz popolnoma razumem politično voljo in mi smo prvi, ki zagovarjamo neposredno demokracijo. Ampak ti ukrepi so nujni."

Na kar se je odzvala Vukova: "Ravno obstoječi predsednik državnega zbora je tisti, ki vpije 'moč ljudem', ki pravi, da je treba poslušati ljudi. V kolikor gre pa za strah pred voljo ljudi, potem bi bilo prav, da se reče, da ta zakon ni za ljudi, ampak za kapital, da je to zakon delodajalskih organizacij, ki so ga samo prepisali. Naj povedo direktno, tako kot je."

Sindikati nasprotujejo vsem ukrepom iz interventnega zakona, z le eno izjemo – znižanjem DDV-ja za osnovna živila in energente.

KOMENTARJI40

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
08. 05. 2026 11.45
Proti komu bo ta referendum? Proti parlamentu? Proti vladi v odhajanju? Nove vlade itak še ni. Ta burek koalicija prehiteva samo sebe?
fThe
08. 05. 2026 16.56
Proti zakonu? A znaš brat
natas999
07. 05. 2026 15.23
odhajajoči so tako pametni da jim je 4 leta nedela premalo,vozi
Tomy1
07. 05. 2026 13.32
Tud če mesečniki izsilijo ta referendum, sem "ZA interventni zakon" ! Pa da vidimo ... Mesca, pa z naslednjo "raketo" na mesec ...
jutri_pa_res
07. 05. 2026 10.50
Po vzoru Kitajske bi morali škodljive sindikate prepovedati. Na Kitajskem je sindikalno organiziranje strogo prepovedano, pod grožnjo smrtne kazni, zaradi protidržavnega in protiljudskega delovanja. Sociala je na podobnem nivoju kot v ZDA, šolnina na univerzah se krepko plačuje, zdravstvo se doplačuje in ni videti, da bi Kitajski in Kitajcem šlo slabo…
Pikopiko
07. 05. 2026 08.39
Levičarji se borijo na vse pretege, da bi še naprej dobivali denar iz proračuna.
Bad Minton
07. 05. 2026 08.32
Zakon je dober in nujen. Mesečnik je pa kot vedno proti dobrim stvarem.
Resnico ti povem
07. 05. 2026 08.19
Vsi vi, ki ste proti referendumu, cca. 80% referendumov je sklicala stranka SDS, s pomočjo nsi, seveda, ko so bili v opoziciji. In samo, zato da nagajajo in to je bilo z njihove strani okoli 18 referendumov in veste koliko ( desetin miljonov) smo dali za to, samo zaradi njih, računajte. Seveda, ko pa druga stranka skliče ( ki ni desna...), je pa težava. Ta referendum pa mora biti, u je tema prava, res za NAROD ima moč, pravi Zoran, kajneda! Ne bi dal jaz samo posvetovalni.
Netajkun
06. 05. 2026 21.58
Saj sploh še vlade nimamo, pa že robantijo. In tudi če bo interventni zakon sprejet, nihče ne pozna časovnice posameznih ukrepov, lahko da bodo postopoma v nekaj letih, lahko da zaradi finančne situacije (ali česa drugega) sploh ne bodo. Jaz to vidim bolj kot namero, ki je bila obljubljena volilcem. Lahko bo podobno, kot je bilo s tisto priključitvijo tožbi JAR . . vse pripravljeno, potem pa nič.
DJ-Pero
06. 05. 2026 21.58
Naj ta "veleumi" Luka Mesec vzame en "premostitveni" kreditek, pa naj s svojim denarjem referendume organizira!!! Lahko se je s tujim denarjem repenčit...
zajebant1
06. 05. 2026 21.57
Levaki vas boli, da tonete
Tir1
06. 05. 2026 21.57
Sem za referendum. Če je zakon res za ljudi, ga bodo ljudje podprli. V čem je težava? Zakon tako močno posega v sistem, da se ga ne more sprejemati kar na horuk.
zajebant1
06. 05. 2026 21.55
Levaki kako boli boli, da ne vete kaj bi in še naprej uničujete slovenijo
Robin Hood 666
06. 05. 2026 21.54
Posvetovalni referendum bi morali prepovedati z ustavo, ce pa ze pa naj krije stroske predlagatelj ....
Resnico ti povem
07. 05. 2026 08.12
aja če sds, je lahko referendum, drugi pa ne. Ps za vse, 80% referendumov je sklicala sds v opoziciji! Drugače se pa strinjam z predlogom.
Andrej Križman
07. 05. 2026 10.12
A nemoj Ko so pa desnicarji za vsak drek razlisali referendum je blo pa vse ok
zajebant1
06. 05. 2026 21.52
Levaki bi spet radi uničili upokojence
Sickk 2
06. 05. 2026 21.47
Velikrat me je sram., da sm slovenc in to sam zarad politikov, in enih in drugih. Kaj ste nrdil od drzave, totalno razsuloo..
HitraVeverca
06. 05. 2026 21.46
Dajte no, skenslajte to sranje, zakaj moramo zapraviti denar za take reči?! Skenslat tole pa raje 2 miljona kolikor bi referendum stal naredit eno fešto.. mater božjo ste zmešani!...
Smuuki
06. 05. 2026 21.45
Takih zakonov bo še veliko. A bo po novem za vsak zakon referendum? Super. Vsaj v enem bomo primerljivi s švico.
MasteRbee
06. 05. 2026 21.38
Ljudje so že glasovali za višje davke in nižje plače... Gre osel še enkrat na led?
Tir1
06. 05. 2026 21.47
Vsi smo za nižje davke bogatih in za varčevalne ukrepe za ostale! No, saj desni vedno znajo naplahtati ljudi v korist peščice. To je njihova naloga.
Vera in Bog
06. 05. 2026 21.35
Bogat ne smeš biti razen če si levi. Potem pa lahko imaš tudi 30 nepremičnin kot un iz Tržiča.
xoxotox6
06. 05. 2026 21.29
zombiji se prebujajo iz kumrovških katakomb??????????
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763