
Kot so prepričani v SNS, bi moral biti nadzor nad delom vlade pri upravljanju teh podjetij v rokah opozicijskih strank. Poslanska skupina SNS je zato predsedniku vlade Janezu Janši že posredovala tri svoje predloge za kadrovska imenovanja v nadzorne svete, je dejal poslanec nacionalne stranke Sašo Peče. Peče je ob tem spomnil tudi na eno izmed šestih zahtev nekdanjega vodje opozicije Janše, ki je tedanji vladi predlagal, da bi tretjino mest v nadzornih svetih podjetij v lasti države zasedla opozicija, ter izrazil pričakovanje, da bo Janša svoje nekdanje zahteve sedaj tudi izpolnil.
Naloga nadzornih svetov državnih podjetij bi moralo biti nadzorovanje vlade pri upravljanju podjetij, zato bi moral biti nadzor v rokah opozicije, pravi Peče. Do sedaj pa je veljalo, da je upravljavec opravljal tudi nadzor nad lastnim upravljanjem - tudi nekdanji premier Anton Rop se je postavil v funkcijo upravljavca državnega premoženja. Na to dejstvo je Janša opozoril že na začetku leta 2003, ko je tedanja opozicija med svojimi zahtevami izpostavila tudi predlog, da bi tretjino mest v nadzornih svetih zasedli njeni predstavniki. V SNS so verjeli, da bo svojo zahtevo, ko bo imel moč, začel tudi izvajati, opozarja Peče.
Ker predsednik vlade nacionalni stranki doslej ni ponudil možnosti sodelovanja v nadzornih svetih, so mu v SNS sami posredovali nekaj svojih predlogov za kadrovska imenovanja, a o konkretnih imenih Peče še ni želel govoriti. SNS bi po njegovih besedah morala imeti možnost ne samo za nadzor nad upravljanjem državnih podjetij, temveč tudi možnost za usmerjanje in popravljanje napačnih potez vlade.
Vlada je doslej v nadzorne svet podjetij v državni lasti imenovala le dva predstavnika opozicijskih strank, in sicer Janeza Kopača v nadzorni svet Elesa in Cirila Pucka v nadzorni svet KAD (oba prihajata iz vrst LDS). V SNS so nad tem imenovanjem ogorčeni, saj, kot pravi Peče, "nekdo, ki je v preteklosti že pokazal nesposobnost, sedaj opravlja nadzor".