Slovenija

'Nadzorovali novinarje in opozicijo'

Ljubljana, 12. 11. 2007 16.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sodba v primeru Ranc bi morala spodnesti predsednika protikorupcijske komisije, menijo v SDS.

Poslanec SDS Jerovšek je svoj čas vodil preiskovalno parlamentarno komisijo o aferi Vič-Holmec.

Poslanska skupina SDS pozdravlja razsodbo vrhovnega sodišča glede nadzorovanja novinarja Tomaža Ranca, je dejal poslanec Jožef Jerovšek, ki je tudi izrazil pričakovanje, da bo ob takem sodnem epilogu predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos ponudil svoj odstop. Kos pravi, da je o njegovi individualni odgovornosti že odločilo državno tožilstvo.

'Epilog afere Vič-Holmec'

Jerovšek je sodbo označil kot "enega od epilogov afere Vič-Holmec in uspešen poskus odprave kolateralne škode te afere". Spomnilje tudi, da je okrožni državni tožilec Gorazd Fišer, ki je zavrgel kazensko ovadbo zoper Draga Kosa, kar osem mesecev zadrževal dokumentacijo. Danes je Jerovšek "vesel, da je razsodba vrhovnega sodišča ugotovila nezakonitost poskusov ustrahovanja novinarjev in posega v zasebnost Tomaža Ranca". Po njegovem mnenju gre tudi za "pomembno zmago v boju za zaščito nedotakljivosti ustavnih in človekovih pravic".

Sodba po Jerovškovih besedah kaže, da sta generalna državna tožilka Zdenka Cerar in okrožni tožilec Gorazd Fišer ščitila kršitve ustavnih in človekovih pravic s tem, ko sta preprečila kazenski pregon Draga Kosa. "To je bil tudi nezaslišan poseg s strani takratne politike pod vodstvom LDS na področje človekovih pravic," je prepričan Jerovšek, ki meni, da "je tudi sedanja funkcija Draga Kosa plod kadrovskega nagrajevanja prejšnje koalicije". Jerovšek zato pričakuje, da bo Kos odstopil z mesta predsednika komisije za preprečevanje korupcije.

Kos očitke zavrača

Drago Kos bi moral odstopiti, vztrajajo v SDS
Drago Kos bi moral odstopiti, vztrajajo v SDS FOTO: POP TV

Drago Kos je komentiral očitke o kadrovskem nagrajevanju in pojasnil, da ga je na sedanjo funkcijo imenoval parlament na predlog predsednika republike. "Zoper ta predlog so takrat glasovali poslanci samo ene stranke in to je bila SLS," je dodal Kos.

Kos se spominja, da so to zadevo poslanci SDS pri njem poskušali uporabiti večkrat "in to se vleče še do danes. Ob tem vedno znova pozabljajo, da je o moji individualni odgovornosti že odločilo državno tožilstvo na podlagi upravnih preiskovalnih dejanj ljubljanskega sodišča in je bila ovadba zoper mene zavržena," je pojasnil.

Petek: LDS prisluškovala novinarjem in opoziciji

Če je afera Vič-Holmec spodnesla takratnega notranjega ministra Mirka Bandlja, Petek pričakuje "ustrezne konsekvence" tudi od zadnje razsodbe. Nenazadnje pa bo po njegovem mnenju tudi afera prisluškovanja Janezu Janši morala imeti določene politične posledice.

Poslanec SDS Miro Petek pa v zadevi Ranc vidi številne vzporednice z domnevnim prisluškovanjem Janezu Janši leta 2004. Pri tem je moral Ranc zmago doseči s civilno tožbo, "ker so državni organi ščitili nezakonitost", medtem ko bo na epilog prisluškovanja Janši po njegovem mnenju treba počakati še precej let. "V času vladavine LDS so torej nezakonito spremljali novinarje in opozicijo," je ugotavljal Petek, za katerega je bila Sova "instrumentalizirana za politični boj, z nelegalno zbranimi informacijami pa je LDS takrat hotela priti do političnih ciljev t.j. do ohranitve oblasti".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

barbika51@gmail.com
13. 11. 2007 08.31
kos naj odstopi. sedaj se je pokazalo, kaj je delala levica.
euro
13. 11. 2007 07.12
Kje je sedaj Repovš, društvo novinarjev in podpisniki peticije (od Dnevnika pa do Cicibana)? Ali ste cehovsko združenje ultralevičarjev ali ste društvo neodvisnih novinarjev? Čakam odgovor!
rosomoh@email.si
13. 11. 2007 06.17
Delo Kosa je poznano še iz časov,ko je bil kriminalist.Zaradi zaslug je prilezel do pozicije s katere se(kdo bi se ob taki plači) ne misli umakniti ne glede na očitno pristranski način dela.Komentatorje tipa matej.rojc pa pozivam,da se preden skočijo v napad dobro poučijo o vseh postopkih,tudi o početju Cerarjeve in Fišerja.Toliko zaradi ostalih,meni provokatorji omenjenega pisca postov ne morejo dvigniti pritiska.
Matej Rojc
13. 11. 2007 05.15
SDS skuša že cel mandat narediti vse, da bi se rešila še zadnjega nadzora - protikorupcijske komisije - seveda jo je treba obglaviti. In to je očitno nova ideja, kako ukinit komisijo - preko diskreditacije. Tako značilno za SDS. Glavni krvniki (Petek) pa so ljudje, ki so že dokazali koliko masla imajo na glavi.
Matej Rojc
13. 11. 2007 05.13
SDS politični konstrukt. Dol z rancem!
clementia555@yahoo.com
12. 11. 2007 23.09
Gen.T: Potem naj odstopi pa tudi državni svet, ki je izglasoval veto in seveda predsednika ceha. Ampak to se ne bo zgodilo, enako kot se ni v primeru Brede Pečan, kjer so manipulirala z volilnimi listki. Za levicarje v Sloveniji vedno veljajo drugacni zakoni. Varnostna služba pred Globalom ni v pristojnosrti notranjega ministrstva, zato ne vidim, kako bi lahko on posredoval. Ce imas slabe izkusnje z njimi, pac ne hodis v taksne lokale, temvec gres v bolj umirjene.
DarthRevan
12. 11. 2007 21.40
Curek vode, tako je...ampak je to še malo premalo, da bi lahko ogrozil en ornk slap :D
manjakranjc@hotmail.com
12. 11. 2007 21.38
No tole bo pa kr lep curek vode na mlin desnici....volitve 2008:) se jih že veselim. Za Kosa in delovanje takratne koalicije sem pa že mnogokrat povedala mnenje, se nebom ponavljala.
DarthRevan
12. 11. 2007 20.52
A zdaj naj pa kar Kos odstopi al kaj? Če Mate ne odstopi zaradi Globala (kar je čisto prav, tako, mimogrede, tu dajem prav koaliciji), potem tudi Kos zaradi Ranca ne bo...