Kot so sporočili z urada predsednika republike, je predsednik Danilo Türk ob 7. prazniku slovenskih čebelarjev v Majšperku spomnil na umiranje čebel, ki smo mu bili priča v lanskem letu, v bistveno manjšem obsegu pa tudi letos. Opozoril je, da je krivec pomorov človek in to nas mora še posebej skrbeti, kajti čebele umirajo zaradi nepravilne uporabe insekticidov in drugih kemičnih sredstev.
V nadaljevanju je izpostavil, da je odnos do čebel tudi resno gospodarsko vprašanje in vprašanje prihodnosti, kajti čebele poskrbijo za naraven razvojni ciklus rastlinja, živalstva in tudi človeka, čebelarstvo pa je v tem kontekstu izredno odgovorna gospodarska panoga. "Tako kot danes bo tudi v prihodnje obstoj čebel povezan z obstojem zdravega človeštva," je dejal. Zavzel se je za nujno potrebne sistemske ukrepe in spodbude organiziranemu delovanju čebelarjev, društev in drugih oblik te dejavnosti ter dodal, da tržne priložnosti na tem področju še niso povsem izčrpane.
Zanimanje za našo čebelo, kranjsko sivko, je veliko, je pojasnil predsednik, naše zdravilne učinkovine in drugi čebelji produkti pa so prepoznavni v svetu in so s slovensko oznako tudi cenjena blagovna znamka.
Predsednik je pohvalil slovenske čebelarje, "med katerimi so odlični strokovnjaki, organizatorji, raziskovalci, pisci in predavatelji". Večini je skupno to, da so prostovoljci, ki delajo z navdušenjem in predanostjo. So vztrajni, natančni in se lotevajo dejavnosti celovito, kar so po predsednikovih besedah tudi lastnosti in vrednote, ki jih moramo uporabiti v času gospodarske krize. Zahvalil se jim je za delo in plemenito poslanstvo, ki ga opravljajo, ter jim čestital ob njihovem prazniku. "Res je, da je bila cvetlica prej kot čebela, toda nje zanesljivo ne bo več, če ne bo čebele," je dejal in svoj nagovor zaključil s čebelarskim pozdravom: "Naj medi!"
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.