Septembrske silovite poplave, ki so prizadele Slovenijo, so pokazale, da je lahko obilica vode v mestu resen problem. Zmanjšanje škode in omilitev posledic je mogoče doseči le z učinkovitimi strukturnimi ukrepi in z zgodnjim opozarjanjem pred poplavami, so ob predstavitvi projekta Moč voda v Dobrepolju poudarili predstavniki Agencija RS za okolje (Arso).
Arso veliko pozornosti posveča strukturnim ukrepom ter skrbi za stalen razvoj in izboljšave sistema zgodnjega opozarjanja, zato je agencija danes nadaljevala z akcijo Moč voda na Dolenjskem, območju, ki so ga septembrske poplave najbolj prizadele. V občini Dobrepolje so postavili opozorilno tablo, vročili pa so jih tudi županom drugih občin v regiji.
Župan Dobrepolja Janez Pavlin meni, da je prav osveščanje tisto, ki največ pripomore k preventivnemu ukrepanju. "Občina Dobrepolje je bila v septembrskih poplavah ena od najbolj poplavljenih občin na Dolenjskem. Vpliv poplav bomo skušali zmanjšati z več nasipi v okoliških krajih, obenem pa osveščali občane, da so nekateri posegi v naravo preprosto nedovoljeni," je povedal.
Vodja službe za hidrologijo na Arsu Janez Polajnar je ob tem predstavil problem velike količine vode, do katere pride med poplavami. "Kot kaže, bodo v bodoče ekstremni hidrološki pojavi, kot so bile septembrske poplave, bolj pogosti, lahko tudi bolj siloviti," je dejal.
Predstavnica Arsa in vodja sektorja za porečje reke Save Vesna Metelko Skutnik pa je ocenila, da je sodelovanje z občino Dobrepolje zgledno, saj tako župan kot prebivalci razumejo poplave kot naravno danost. "Če bo sodelovanje z državo in lokalnimi skupnostmi uspešno, pa bo nedvomno tudi škoda manjša," je prepričana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.