Danes ob 9.34 uri si je na poti proti Doliču v občini Bovec planinka zlomila gleženj. Posredovali so gorski reševalci GRS Bovec ter posadka s helikopterjem LPE v spremstvu GRS Brnik. Poškodovanko so prepeljali v bolnišnico na Jesenice. To je prva današnja gorska nesreča, o kateri poroča Uprava za zaščito in reševanje, glede na statistiko reševanj v zadnjih tednih, pa verjetno žal ne edina.
Najpogostejši razlogi za nesreče so padci, zdrsi ter krušenje skal oziroma odlomi oprimkov med plezanjem. Pojavljajo se tudi bolezenska stanja, slabost in utrujenost pri planincih, nepoznavanje poti ter slaba in pomanjkljiva oprema, opozarjajo policisti PU Kranj, ki imajo v času poletne pohodniške sezone precej dela. Kot dodajajo v opozorilu planincem, "ne zanemarite priprav na turo, prilagajajte se gori in seveda sebi, opremi in situaciji. S tem lahko vsak zelo zmanjša tveganje za nesrečo in druge posledice."
Prav tako opozarjajo vse sobodajalce, da na razmere opozorijo tujce, ki so pogosto slabo opremljeni in imajo običajno zelo malo izkušenj in znanja o slovenskih gorah.
Prav tako Planinska zveza Slovenije opozarja vse obiskovalce gora, naj dosledno upoštevajo zapore planinskih poti, ki so jih skrbniki postavili zaradi objektivne nevarnosti na prizadetih območjih. Seznam in lokacije vseh zapor najdete na njihovi spletni strani.
Kot še opozarjajo na PZS, pred turo (ne samo dan ali dva prej, temveč več dni prej) spremljajte vremensko napoved za gore ter upoštevajte podatke in vsa opozorila o razmerah v gorah. Izberite poti, primerne svojim psihofizičnim sposobnostim, na turi pa se prilagodite najšibkejšemu udeležencu. S seboj imejte primerno planinsko opremo in se jo pred tem tudi naučite uporabljati. Preverite tudi odprtost planinskih koč, na pot pa se odpravite dovolj zgodaj in o svojih poteh ter načrtih obvestite domače.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.