Slovenija

Najpogostejši vzrok za nesreče kolesarjev neupoštevanje prednosti

Ljubljana, 14. 05. 2018 06.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Začenja se nacionalna preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki so med najranljivejšimi v prometu. Z njihovim vedno večjim številom narašča tudi njihova ogroženost, največ nesreč je znotraj naselij, najpogostejši vzrok pa neupoštevanje pravil o prednosti. V času akcije, do 27. maja, bodo kolesarje in druge v prometu nadzirali poostreno.

Z akcijo, ki jo vodi javna agencija za varnost prometa, v sodelovanju s policijo, ministrstvoma za infrastrukturo ter za izobraževanje, znanost in šport in nevladnimi organizacijami, želijo opozoriti kolesarje na odgovornejše vedenje v cestnem prometu in povečati uporabo čelade.

Kot so zapisali v omenjeni javni agenciji, je opazovanje kolesarjev, ki so ga izvedli lani, pokazalo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, resnejše prekrške pa jih napravi približno četrtina. Med najpogostejšimi kršitvami so neustrezno prečkanje cestišča, vožnja v nasprotni smeri ter vožnja v rdečo luč na semaforju, pogosto se pojavita tudi ogrožanje pešcev z vožnjo po pločniku ter uporaba mobilnega telefona med vožnjo kolesa.

Največ nesreč se zgodi zaradi neupoštevanja prednosti.
Največ nesreč se zgodi zaradi neupoštevanja prednosti. FOTO: Thinkstock

Čelada je obvezna za otroke in mladostnike do 18. leta

V analizi nesreč iz leta 2017 so na agenciji ugotovili, da se je več kot 80 odstotkov prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev zgodilo znotraj naselij. Med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev so po njihovih navedbah neupoštevanje pravil o prednosti (26 odstotkov), neprilagojena hitrost (21 odstotkov) in nepravilna stran oziroma smer vožnje (16 odstotkov).

Bojan Kos s Policijske uprave (PU) Kranj je povedal, da so bili kolesarji na gorenjskih cestah v letošnjem letu udeleženi v 28 prometnih nesrečah. "V štirih so utrpeli hude telesne poškodbe, v 20 nesrečah pa so bili lažje poškodovani. V preostalih je nastala le materialna škoda.

Lani je do tega trenutka en kolesar že umrl, huje pa je bilo poškodovanih šest kolesarjev, je še dodal Kos. 

Kolesarji so bili letos pogosto žrtve voznikov zaradi odvzemov prednosti, v nesrečah na podlagi lastne krivde pa sta vzroka v večini primerov neprilagojena hitrost in nepravilna stran ter smer vožnje, je še povedal predstavnik PU Kranj . 

Agencija za varnost prometa bo v okviru različnih aktivnosti letos razdelila 500 čelad, s katerimi želijo povečati njeno uporabo med starejšimi in mladostniki.

Kot so prepričani na agenciji, lahko kolesarji za lastno varnost največ naredijo sami, in sicer z upoštevanjem cestnoprometnih predpisov. Po njihovem mnenju je pomembno, da kolo vozimo po kolesarski stezi ali poti oziroma da vozimo po desnem robu cestišča v smeri vožnje. Pozvali so tudi k upoštevanju prometnih predpisov in k temu, da v križiščih jasno nakažemo smer z rokami.

Na agenciji spodbujajo uporabo čelade. Raziskave po njihovih navedbah kažejo, da čelada zmanjšuje težo posledic in poškodb glave za od 40 do 70 odstotkov. Za otroke in mladostnike do 18. leta je uporaba čelade obvezna, imeti jo morajo tudi otroci na poganjalčku in tudi tisti, ki so potniki na kolesu.

Policisti bodo izvajali poostren nadzor nad kolesarji.
Policisti bodo izvajali poostren nadzor nad kolesarji. FOTO: Thinkstock

Razdelili bodo 500 čelad

Agencija bo v okviru različnih aktivnosti letos razdelila 500 čelad, s katerimi želijo povečati njeno uporabo med starejšimi in mladostniki. V okviru javnega poziva bodo za izbrane lokalne skupnosti nakupili tudi deset spretnostnih poligonov, finančno pa podprli tudi štiri projekte nevladnih organizacij, ki so namenjeni izključno kolesarjem.

Med drugim v Ljubljani 26. maja pripravljajo 50. zaključno državno tekmovanje Kaj veš o prometu?, v času akcije pa bodo pripravili številne terenske akcije opozarjanja in osveščanja kolesarjev. Predstavniki policije in občinskih redarstev bodo v času akcije, ki bo trajala do 27. maja, izvajali poostren nadzor nad kolesarji in vozniki motornih vozil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rookoko
14. 05. 2018 19.33
+1
Raje preverite vožnjo vseh belih kombijev in kombiniranih vozil ter lastnike "terenskih" vozil. Sami agresivci brez bontona!
kaplja?
14. 05. 2018 19.29
+3
Kultura v prometu je na psu. Prometna policija pa meri zgolj prekoračenje hitrosti. Še policaji s e na vse požvižgajo, kaj se dogaja v prometu, in se gredo zgolj manekene .
Apostol1
14. 05. 2018 17.49
+0
Nekdo naj mi odgovori kdo je bolj kriv ,kolesar ,ki prehitro pelje ali voznik ki izsili prednost in kolesar ne more ustaviti in se zaleti ali v avto zadaj ali pa mu uspe priti na nasprotni pas in se zaleti čelno v nasproti vozeče vozilo. Omejitev hitrosti kolesarja je 25km/h , avto pa nima pravice izsiliti in v tem primeru je šel kolesar po klancu navzdol vsaj 60 km na uro , šofer avta je pa imel popoln pregled na cesto. Moje mišljenje je , da sta kolesar in voznik oba sta kršila predpise , vseeno pa bolj voznik . ker se mora zavedati da če z avtom zbije kolesarja ima ta zelo malo možnosti za preživetje , torej kako bi razsodili dragi komentatorji.
Rookoko
14. 05. 2018 19.36
+0
Omejitev hitrosti kolesarja ni 25km/h, samo na kolesarski stezi velja ta omejitev. Kolesar je šibkejši v prometu, zaradi tega se pripisuje krivdo vozniku avtomobila.
jzkzfzmz
14. 05. 2018 12.19
+6
Ja so kolesarji in tako so šoferji.... in enako pešci.... vsak bo pljuval po drugem. Če bi vsi vse upoštevali bi bilo prometnih nesreč in prekrškov.. koliko?
KOdOvce
14. 05. 2018 11.06
+14
Tako težko je na kolesu izbrati neprometno ali posebej urejeno pot za kolesarje... Ne ne, si večji frajer, če gaziš vštric s kolegom oblečen za naslednjo etapo Tour de France in kažeš svoj nov becikl in opremo. Seveda ne pozabit totalno ignorirat promet okoli sebe, ker ti si na regionalki ob 15.00 glavni highlight dneva in samo ti si pomemben v prometu. Bog ne daj, da mi kdo iz avta pove, da oviram promet, ker v bistvu oni ovirajo moj poskus, da podrem rekord te moje privat etape!
aaabbbcccddd
14. 05. 2018 10.16
+8
V Ljubljani se vozijo cez cesto brez da bi pogledali, ce gre kaksen avto ali ne. Vedno pogledam mrtvi kot, ampak se lahko zgodi, da ga spregledas, sploh ce ne upocasni svoje voznje. Se mi zdi, da se ljudje nimajo dovolj radi.
me987
14. 05. 2018 09.26
+9
kar v Ljubljano, bo pobranih kazni več od tistih za hitrost. vožnja v rdečo, vožnja v kontra smer, itd.
Hulk Zalepi
14. 05. 2018 09.04
+8
kolesarcki izzivajo usodo, se popolnima strinjam
DeBill
14. 05. 2018 08.56
+1
spet bom moral dve šobi od špricanja sprednje šipe postran obrnt. (osvežitev za kolesarje)
DeBill
14. 05. 2018 08.56
+11
regionalka proti slovenskim konjicam, pa biciklisti ob 15h, ko je najhujša gneča po dva, trije skupaj. Kot da so na tekmi.
DeBill
14. 05. 2018 08.54
+10
mi pride z desne po neprednostni tip na biciklu s telefonom, se gladko odpelje desno, kot da mene ni. po zaviranju, umikanju in hupanju, da ga nisem naložil na havbo konča pogovor in mi začne krulit kako je on na biciklu. dec ma res srečo, da je tak bebec pa da sem bil jaz za volanom, ker kakšen malo slabši voznik bi ga nakipal.
RdecaZvezda
14. 05. 2018 08.27
+20
Slušalke v ušesih,telefon med vožnjo vse drugo jim je bolj važno kot promet,pomalo so že tudi nesramni ,če jih je večja skupina,poostrit njihov nadzor in kaznovat ,ostro.
DeBill
14. 05. 2018 08.52
+5
slovenija981
14. 05. 2018 08.03
+16
Res je problem,... ljudje smo čedalje bolj nestrpni tudi v prometu, ne razumem pa nekaterih kolesarjev, ki se vozijo kot, da so v oklepniku, nezavedajoč, kako ranljivi so....
mufic
14. 05. 2018 07.06
+10
Pazljivost ni nikoli odveč