Volilna kampanja je končana, začel pa se je volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi.
Volilna kampanja, ki se je začela 12. oktobra, se mora v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji končati najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov.
Kam prijaviti kršitve?
Na ministrstvu za notranje zadeve deluje dežurna služba, kamor lahko državljani sporočajo podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Čez dan, torej danes in jutri, od 7. ure zjutraj do 19. ure zvečer, prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejema dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.
Podatke o domnevnih kršitvah v nočnem času pa državljani lahko sporočajo operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00.
Največ kršitev volilnega molka v osrednjeslovenski regiji
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka do 19. ure prejela skupaj 44 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Za 18 prijav je bilo takoj ugotovljeno, da ne gre za kršitev.
Inšpektorat RS za notranje zadeve tako na podlagi 26 prijav trenutno obravnava osem zadev. Od tega sta dve povezani z objavami na spletnih portalih, dve pa z deljenjem volilnega materiala v poštne nabiralnike. Ena prijava se nanaša na kršitev volilnega molka z elektronsko pošto, ena na sporne vsebine v tiskanem mediju, ena na objavljanje oglasnega spota za kandidata na televiziji, ena pa na plakatiranje.
Največ prijav (10) je prišlo iz osrednjeslovenske regije, osem pa iz podravske regije. V savinjski regiji sta dve prijavi. Po eno prijavo so prejeli iz pomurske regije, zasavske regije, spodnjeposavske regije in jugovzhodne Slovenije. Za dve prijavi nimajo podatkov o kraju.