Kot so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja RS, se naravnim elektromagnetnim sevanjem (EMS) v zadnjem času vse bolj pridružujejo umetno povzročena sevanja.
"Glavni, kar 52-odstotni delež k najvišji trenutni izpostavljenosti visokofrekvenčnim sevanjem prispevajo mobilni telefoni, medtem ko bazne postaje mobilne telefonije prispevajo le 6 odstotkov," je dejal direktor Inštituta za neionizirana sevanja Peter Gajšek. Pojasnil je tudi, da na področju nizkih frekvenc v domačem okolju največ sevanja oddajata brivnik in sušilec za lase, ki lahko do dvajsetkrat presegata dovoljene mejne vrednosti. Pomembni viri sevanja doma so še nekatere druge električne naprave, kot so brezžični telefon, električni mešalnik, elektronska varuška in indukcijski štedilnik.
Sporočili pa so tudi, da dosedanje raziskave sicer ne kažejo na povečanje tveganj za zdravje ljudi, če smo izpostavljeni sevanjem, ki so manjša od mejnih vrednosti. "Vendar pa je za celovito oceno tveganja treba počakati še na nekatere ključne raziskave o mobilnih telefonih," so dodali.
Vpliv izpostavljenosti EMS lahko zmanjšamo
Na inštitutu pravijo, da vpliv izpostavljenosti EMS lahko posameznik zmanjša tako, da poskrbi za čim večjo oddaljenost od virov sevanj in da svojo izpostavljenost časovno omeji. "Posebno pozornost zaslužijo mobilni telefoni, saj se priporoča, da uporabljamo le take, katerih sevanje je nižje od 0,6 W/kg. Raje jih uporabimo z vrvično kot pa z brezžično 'bluetooth' slušalko," priporočajo na inštitutu. Radijske budilke naj ne bi bile nameščene neposredno ob glavi, oddajnik in usmerniki elektronske varuške pa naj bi bili dovolj oddaljeni od otroške posteljice. Priporočljivo je, da so elektroinštalacije dobro izolirane in nameščene pod omet, elektronske naprave pa izključene in ne v stanju pripravljenosti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.