Slovenija

Največ zapravimo za hrano

Ljubljana, 18. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po rezultatih ankete slovenska gospodinjstva 90 odstotkov sredstev porabijo za življenjske potrebščine.

Raziskave kažejo, da v slovenskih gospodinjstvih za življenjske potrebščine porabimo 90 odstotkov sredstev
Raziskave kažejo, da v slovenskih gospodinjstvih za življenjske potrebščine porabimo 90 odstotkov sredstev FOTO: POP TV

Slovenska gospodinjstva skoraj 90 odstotkov sredstev porabijo za življenjske potrebščine, sledijo izdatki za stanovanje in hišo z dobrimi sedmimi odstotki ter drugi izdatki z dobrimi tremi odstotki, kažejo rezultati ankete o porabi v gospodinjstvih, ki jih je republiški statistični urad objavil v tem tednu.

Statistični urad je v anketi za leto 2003, za katero so izbrali 5220 gospodinjstev, na anketni vprašalnik pa jih je odgovorilo 3794, izdatke za življenjske potrebščine razdelil na 12 skupin; med temi so največji delež zavzemali izdatki za hrano in brezalkoholne pijače, in sicer 18,2 odstotka porabljenih sredstev, kar je 1,2 odstotne točke manj kot v letu 2002.

Posamezno obravnavano gospodinjstvo je imelo povprečno nekaj manj kot 3,8 milijona tolarjev razpoložljivih sredstev, od česar je bilo 94 odstotkov denarnih sredstev. Med denarnimi sredstvi so največji delež obsegali dohodki iz delovnega razmerja (52,4 odstotka) in pokojnine z dodatki (23,3 odstotka).

Naslednjo največjo skupino porabljenih sredstev so sestavljali izdatki za transport, ki so se v primerjavi z letom 2002 povečali za odstotno točko na 14,6 odstotka. Razdelili so jih na izdatke za nakup vozil (6,2 odstotka), izdatke, povezane z delovanjem osebne transportne opreme (7,6 odstotka) in na izdatke za železniški, cestni, zračni, pomorski in rečni potniški promet (0,8 odstotka).

Med porabljenimi sredstvi se je v primerjavi z letom 2002 povečal delež izdatkov za stanovanje in hišo, in sicer s sedmih odstotkov na 7,3 odstotka. Med te izdatke je statistični urad štel nakup stanovanja ali hiše, nakup zemljišča za gradnjo, velika dela in prenove (kot so obnova strehe, stavbe, fasade, kopalnice, zgraditev dodatnih prostorov in napeljava centralnega gretja, elektrike, vode, plina in vsa večja zunanja dela).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.