
Skupino predstavnikov BiH, ki je na potovanju ob uveljavitvi vizumske liberalizacije v BiH, sta sprejeli ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal in državna sekretarka ministrstva za zunanje zadeve Dragoljuba Benčina.
Kresalova je ob tem dejala, da ljudi obeh držav že desetletja povezujejo skupna zgodovina in prijateljstva, ki so v vseh teh letih nastala. Ta prijateljstva so po njenih besedah nekaj neprecenljivega in mnoga so kljubovala tudi težkim zgodovinskim okoliščinam. Tudi zato je bila Slovenija med pobudnicami prizadevanj za vizumsko liberalizacijo.
Po njeno ima tovrstna liberalizacija poseben pomen za mlade. "Ideje in znanje imajo to čudovito lastnost, da pri svojem širjenju ne poznajo nikakršnih meja – zato je prav, da jih ne poskušamo nasilno postavljati sami," je dejala.
Približevanje svetu, ki mu že pripadajo
Po besedah Benčine Slovenija ostaja trdna zaveznica in partnerica BiH. Izrazila je zadovoljstvo, da je BiH mednarodni skupnosti jasno pokazala, da je – če obstaja politična volja in realno postavljeni cilji – napredek izvedljiv. “Vizumsko liberalizacijo lahko smatramo kot prvi korak pri približevanju Bosne in Hercegovine evroatlantskim povezavam,” je še poudarila državna sekretarka Benčina.
Pri tem je državna sekretarka podala tudi sporočilo predstavnikom BiH, “naj čim prej krenejo na pot reform, da se približajo svetu, ki mu že tako ali tako pripadajo”.
Notranji minister BiH Sadik Ahmetović je ob tem dejal, da je BiH skozi celoten proces vizumske liberalizacije vedno imela največjega prijatelja v Sloveniji, še posebej v ministrici Kresalovi in evropski poslanki Tanji Fajon. Ob tem je izrazil željo, da bilateralno sodelovanje med BiH in Slovenijo ostane ne enako visoki ravni še naprej.
Zahvalil se je za pomoč in ob koncu dejal, da že dve desetletji ne živimo več v skupni državi in da upa, da bo preteklo manj let, ko bomo spet skupaj v EU.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.