
V teh dneh je mogoče slišati veliko dramatičnih besed o propadu kmetijstva, po drugi strani pa tudi nekoliko bolj pomirjujoče tone. Kaj pravite vi, kako hudo bo?
Zadeva je resna, to je nedvomno, kajti postavlja se sistem ureditve na kmetijskih trgih, ki bo veljal nadaljnjih deset let. Evropska komisija je s tem predlogom naredila pravi veter, vrgla je rokavico v ring, pogajanja so se pričela, vendar – brez panike.
Če pogledamo konkreten primer. Kaj je EU naprimer prinesla kmetom na Portugalskem?
Portugalska je tipičen primer, kjer so prav zaradi slabih pogajanj veliko izgubili. Morda tudi zaradi nevednosti, vendar so predvsem preveč pristali na interesno politiko Evropske komisije in Evropske unije.
Največji problem so kvote. Lahko na primeru mlečnih kvot ponazorite problem?
Imamo dve vrsti kvot. Z eno vrsto kvot določamo do katere meje lahko imamo proizvodnjo, druge vrste kvot, torej referenčne količine, pa nam povejo, koliko subvencij dobi država. Pri mleku je najstrožji režim. V bistvu omeji proizvodnjo na določeni ravni, vendar ta raven potem tudi omogoča kmetom, konkretno v primeru mleka, za 30 do 35 odstotkov višje cene. Ko takšno kvoto dosežeš s pogajanji, naenkrat celotno proizvodnjo omejiš v ta okvir. Problem nastane, če proizvodnja raste, tako kot pri nas, in pride nekdo s takim administrativnim ukrepom. Če bi se uveljavila takšna kvota, bi to prizadelo predvsem majhne kmete, ki danes rastejo. Tako bo naprimer nek kmet, ki ima trenutno 10 krav in hoče v prihodnje imeti 40 krav, zaradi vstopa v EU moral dokupiti tudi pravico za proizvodnjo. To pa lahko pomeni zelo visok znesek, tudi do nekaj 100.000 evrov.
Pogajanja se šele začenjajo, koliko se bo dalo spremeniti?
Veliko, če bomo uspeli prikazati, da je Slovenija poseben primer, in da enostavno ne spada v krog ostalih kandidatk, ki bodo profitirale na kmetijstvu. Za njih se bodo cene in subvencije zvišale, pri nas pa se bodo cene znižale ter po tem predlogu tudi proračunski prilivi, kar je v tem trenutku nesprejemljivo. Če pa bo zmagala birokratska logika, ki danes prevladuje, potem se nam ne piše najbolje.
Bomo, če bodo te kvote sprejete, v Sloveniji pili cenejše mleko?
Kvote ne bodo vplivale na ceno, kajti mleko bo po pristopu zagotovo cenejše, kot je danes. Ocene so različne, vendar bodo cene v začetnem obdobju zagotovo za 5 do 10 odstotkov cenejše. Če pa bo šla EU v reformo na tem področju, bi cene mleka lahko še občutneje padle.