V odzivnem poročilu, ki so ga v Kliničnem centru (KC) pripravili kot odgovor na navedbe komisije pod vodstvom Miroslava Končine, zanikajo, da so preplačali operacijske mize za 605 milijonov, pri tem pa se jim zdi 12-odstotni popust izbranega proizvajalca - Aico med, ekskluzivni zastopnik proizvajalca Maquet - primeren. "V primeru, da bi za ta posel izbrali drugega proizvajalca, bi imel zavod zaradi zaprtja operacijskih dvoran za dva meseca še dodatne stroške, podaljšale pa bi se tudi čakalne dobe na operativne posege," je povedal Primož Rode, ki se bo o svojem morebitnem odstopu z mesta generalnega direktorja odločil naslednji teden na seji sveta zavoda.
Po besedah Rodeta so se za nakup operacijskih miz odločili po postopku zakonite oddaje javnega naročila znanemu ponudniku, in sicer na podlagi pozitivnega mnenja Urada za javna naročila RS in zdravstvenega ministrstva. "KC tako ni preplačal operacijskih miz, in sicer 378 milijonov tolarjev zaradi neizpogajanega 35-odstotnega popusta Aico med in 227 milijonov tolarjev zaradi nepotrebnega financiranja, kot nam to očita komisija," je poudaril generalni direktor KC. Odločitev o desetletnem financiranju operacijskih miz je namreč nastala na osnovi dopisa, v katerem je zdravstveno ministrstvo navedlo, da zaradi velikega pomanjkanja finančnih sredstev za investicije v javne zavode, tudi za morebitne zamenjave operacijskih miz, ne bi bilo mogoče financirati s sredstvi proračuna do konca leta 2004.
KC je pogodbo z Aico med podpisal v novembru 2002, vrednost celotnega projekta pa je bila dogovorjena v višini 1,152 milijarde tolarjev, pri čemer je bilo določeno 120-mesečno obročno odplačevanje, je povedal pomočnik generalnega direktorja za komercialne zadeve KC Janez Zajec. Po njegovem mnenju so s to pogodbo, ki jim zagotavlja 10-letno garancijo za operacijske mize ter redno vzdrževanje in servisiranje, dosegli normalno delovanje operativnega dela KC v prihodnje.
Nakup operacijskih miz: Žalosten seznam napak in kršitev zakonov?
Minister za zdravje Dušan Keber je v začetku meseca poročilo o izvedbi upravnega nadzora v zvezi z zamenjavo operacijskih miz komentiral kot žalosten in dolg seznam napak, neustreznih in škodljivih odločitev ter sumov na kršitev zakonov. Vodstvu centra je naložil, da v 14 dneh pripravi odgovor na poročilo in predlog ukrepov. Na tej podlagi bo ministrstvo svetu KC predlagalo, da oceni vodstveno in neposredno odgovornost posameznih akterjev in sprejme ustrezne ukrepe.
Če bi v KC upoštevali vse zakonske pogoje in načelo dobrega gospodarja, bi po besedah predsednika komisije za izvedbo upravnega nadzora Miroslava Končine za zamenjavo oziroma obnovo operacijskih miz lahko dosegli za polovico nižjo ceno.