Slovenija

Nakup rabljenega vozila: Veste, na kaj morate biti pozorni?

Ljubljana, 25. 07. 2022 06.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Nakup rabljenega vozila je dandanes iz različnih razlogov privlačen za marsikaterega potrošnika. Eni iz principa ne kupijo novega vozila, druge privlači nizka cena, spet tretji želijo točno določen model, četrtim je to drugo, tretje vozilo. Nakup rabljenega vozila pa je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, katere pa kupci praviloma ne poznajo. Zato so na Tržnem inšpektoratu pripravili nekaj napotkov, kako opraviti nakup rabljenega vozila, da ne bo kasneje slabe volje zaradi napačne odločitve.

Na Tržnem inšpektoratu prejemajo veliko vprašanj in prijav potrošnikov v zvezi z napakami na rabljenih vozilih, ki se pojavijo kmalu po nakupu in so po mnenju potrošnikov razlog za uveljavljanje pravic iz naslova stvarne napake. Pri tem pa pozabijo na dejstvo, da je vozilo na primer staro 10 ali več let in ima prevoženih več kot 200.000 kilometrov.

Pri oceni, ali gre za stvarno napako (kot jo določa Zakon o varstvu potrošnikov) ali samo za normalno obrabo vozila, je treba upoštevati tako starost vozila kot tudi prevožene kilometre. Pomembna je tudi zgodovina vozila – redno vzdrževanje, način vožnje prejšnjih lastnikov in podobno, kar pa kupcu ni vedno na voljo. Zato vsaka napaka pri rabljenem vozilu ne pomeni avtomatično tudi stvarne napake, saj je lahko napaka posledica staranja in/ali redne rabe vozila s strani prejšnjih lastnikov.

Pri nakupu rabljenega vozila, predvsem starejšega, se mora kupec zavedati, da se sestavni deli vozila z leti in uporabo starajo in obrabljajo, zato jih je treba redno vzdrževati in po potrebi tudi zamenjati. Zaradi starosti in iztrošenosti vozila (in sestavnih delov) je tudi cena bistveno nižja od cene novega vozila. Zato velja, da je treba pri določitvi običajne lastnosti take stvari upoštevati tudi dotrajanost (obrabljenost) stvari, ki je nastala zaradi rabe take stvari s strani prejšnjih lastnikov.

Na Tržnem inšpektoratu ugotavljajo tudi, da bi lahko potrošniki določene lastnosti vozila in napake odkrili s skrbnim pregledom in preskusom vozila že pred nakupom (npr. nedelovanje klimatske naprave, nezaklepanje posameznih vrat, nedelovanje pomične strehe, obrabljenost pnevmatik in drugo). Prodajalec namreč ne odgovarja za napake, ki so potrebne za običajno rabo stvari ali so nastale zaradi pomanjkanja lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane, če so bile le-te ob sklenitvi pogodbe kupcu znane ali mu niso mogle ostati neznane. Šteje se, da kupcu niso mogle ostati neznane tiste napake, ki bi jih skrben človek s povprečnim znanjem in izkušenostjo človeka enakega poklica in stroke kot kupec lahko opazil pri pregledu stvari. Podobno skrbnost pregleda blaga s strani potrošnika zahteva tudi evropska zakonodaja s področja varstva potrošnikov. Evropsko sodišče pa v sodbah zastopa merilo povprečnega potrošnika, ki je primerno obveščen, skrben, pazljiv in previden.

Pred nakupom pri trgovcu z vso skrbnostjo preglejte vozilo in preverite, ali ima vse lastnosti, ki so bile navedene v oglasu. Še posebej bodite pozorni na listine, ki so priložene vozilu in iz katerih se da ugotoviti kar nekaj dejstev in informacij.
Pred nakupom pri trgovcu z vso skrbnostjo preglejte vozilo in preverite, ali ima vse lastnosti, ki so bile navedene v oglasu. Še posebej bodite pozorni na listine, ki so priložene vozilu in iz katerih se da ugotoviti kar nekaj dejstev in informacij. FOTO: Shutterstock

Da bi se izognili takšnim situacijam, potrošnikom pri nakupu rabljenega vozila na splošno svetujejo naslednje:

Pred nakupom pri trgovcu z vso skrbnostjo preglejte vozilo in preverite, ali ima vse lastnosti, ki so bile navedene v oglasu. Še posebej bodite pozorni na listine, ki so priložene vozilu in iz katerih se da ugotoviti kar nekaj dejstev in informacij.

Iz homologacijske listine oziroma tako imenovanega 'Potrdila o skladnosti' je razvidno, ali ga je izdal pooblaščeni zastopnik za to znamko vozil v Sloveniji (to pomeni, da je bilo vozilo prvič registrirano v Sloveniji), ali pa tehnična služba kot strokovni organ v postopku posamične odobritve vozila pri posamičnem 'uvozu' vozila iz tujine.

Naslednji pomemben element je prometno dovoljenje, in sicer v rubriki 'Datum prve registracije vozila' in 'Datum prve registracije v RS'. Če datuma nista enaka, pomeni, da je bilo vozilo najprej registrirano v tujini (običajno so to vozila raznih 'Rent a car' družb ali leasing podjetij) in se je kasneje pripeljalo v Slovenijo.

Zelo pomemben dokument je servisna knjižica, kjer so vpisani podatki o servisih, ki so jih opravljali prejšnji lastniki vozila. Iz knjižice je namreč razvidno, v kakšnem časovnem intervalu so se servisi opravljali in pri koliko prevoženih kilometrih. To so pomembni podatki za oceno, ali kaže števec prevoženih kilometrov dejansko stanje. Na podlagi prijav ugotavljamo, da trgovci kupcu obljubljajo, da ima vozilo servisno knjižico, ki pa je prejšnji lastnik še ni izročil. Po izvedenem nakupu pa servisne knjižice prodajalci z različnimi izgovori ne dostavijo, ker ne obstaja. Kupcem rabljenih vozil zato svetujemo, da pred odločitvijo za nakup vozila oziroma pred plačilom are ali celotne cene vztrajajo pri predložitvi servisne knjižice ali drugih obljubljenih listin – sicer stran od takega vozila.

Veliko kupcev rabljenih vozil šele po nakupu vozilo pelje na pregled na pooblaščeni servis ali na AMZS, kjer ugotovijo, da je bilo vozilo poškodovano ali da drugi elementi niso brezhibni, čeprav je trgovec obljubljal ravno nasprotno.

Zato na Tržnem inšpektoratu svetujejo, da se pregled rabljenega vozila pri pooblaščenem serviserju opravi pred nakupom, saj je strošek takšnega pregleda (dobrih sto evrov) zanemarljiv v primerjavi s ceno vozila in kasnejšimi težavami. Še posebej to velja v primeru, če se naknadno odkrijejo napake, ki bi kupca odvrnile od nakupa, če bi jih poznal še pred nakupom. Če prodajalec ne dovoli takega pregleda – stran od takega vozila!

Pomemben podatek pri odločitvi za nakup rabljenega vozila so dejansko prevoženi kilometri. Ti namreč vplivajo na nadaljnje pravilno vzdrževanje vozila oziroma zamenjavo vitalnih delov (na primer zobati jermen). Če takšen del ni pravočasno zamenjan, lahko na vozilu nastane za več tisoč evrov poškodb. Zato svetujemo, da kupec pred nakupom oceni, ali stanje vozila in vitalnih delov ustreza stanju števca prevoženih kilometrov. Pooblaščeni servisi nekaterih blagovnih znamk vozil imajo vpogled v servisne posege za vsa vozila, servisirana v EU, zato je pri njih možno ugotoviti oziroma približno oceniti dejansko število prevoženih kilometrov rabljenega vozila.

 Na Tržnem inšpektoratu svetujejo, da se pregled rabljenega vozila pri pooblaščenem serviserju opravi pred nakupom.
Na Tržnem inšpektoratu svetujejo, da se pregled rabljenega vozila pri pooblaščenem serviserju opravi pred nakupom. FOTO: Dreamstime

Na podlagi zadnjega prometnega dovoljenja (številka prometnega dovoljenja in registrske označbe vozila) se prek portala e-Uprava lahko pridobi podatke o številu lastnikov v Sloveniji ter stanje števca prevoženih kilometrov pri zadnjem opravljenem tehničnem pregledu vozila, če je vozilo starejše od štirih let.

Na spletni strani Avtolog se na podlagi številke šasije (VIN) vozila dobijo podatki o stanju km števca in lastnikih, ko je bilo vozilo na tehničnem pregledu v Sloveniji (zelo priročna spletna stran).

Pri vozilih, ki so bila kot rabljena kupljena v drugi državi, je treba pred registracijo v Sloveniji vložiti pri Finančni upravi zahtevek za plačilo davka na motorna vozila (DMV). Vsi registrirani uporabniki portala e-Davki lahko preverijo z vpisom VIN številke vozila, če je bil DMV plačan. Žal pa na tem dokumentu ni več navedeno stanje km števca, do leta 2021 je bil tudi ta podatek na voljo. Te podatke se dobi tako, da se v zavihku 'Vpogledi' poišče rubriko 'DMV-vpogledi', kjer se vpiše VIN številka, na podlagi katere se nato izpišejo podatki o tem vozilu – če je bil plačan DMV.

Potrošnikom tudi svetujejo, da pri nakupu rabljenega vozila od trgovca zahtevajo, da na pogodbo, račun ali garancijski list vpiše stanje kilometrov, kot ga prikazuje števec ob nakupu vozila. Priporočljivo je, da se pred nakupom pridobi datumski opis servisnih posegov na vozilu, kjer so navedeni tudi prevoženi kilometri. Na ta način bo olajšano dokazovanje dejstev v primeru morebitnih uradnih postopkov.

Na koncu so izpostavili še, da mora prodajalec vozila kupcu ob prodaji rabljenega vozila na podlagi Zakona o varstvu potrošnikov izdati garancijski list za obdobje najmanj enega meseca, garancijski list pa mora vsebovati obvezne sestavine, kot jih določa 16. člen zakona.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fronza
25. 07. 2022 17.00
+2
Leta 2005 sem kupil Seat Toledo, tudi letnik 2005 - 83.000 km, sedaj jih ima že blizu 300.000. Edini strošek! - menjava sklopke pri okrog 150.000 km. Popolnoma nobene rje. Edini znak staranja so obrabljene sedežne prevleke.
kapetan
25. 07. 2022 13.26
Kupil fiata katerega nihče noče. Starega 5 let, 110.000 km. Zdaj jih ima 245.000, dve manjši okvari in ga nobenemu za noben denar ne dam - kombi. Avto moreš pogledat tip motorja, niso vsi motorji dobri, stanje karoserije in potem vse ostalo...
kapetan
25. 07. 2022 13.27
thedutchman
25. 07. 2022 16.45
+0
fiat ducato pocen?ha ha dej poglej cene pa primerji iz peugeotom pa citroenom pa renojem pa oplom pa de nauš presenečen vsi hočjo fiat ducato zato ker dela
disorderliness
25. 07. 2022 12.57
+0
Treba je malo pomisliti, da nekdo proda avto z minimum kilometri. To morajo biti navadna jajca, s katerimi se je lastnik zafrknil in se ga hoče čimpreje znebiti. Povprečen avto mora imeti vsaj 300.000 km, se pravi, da je bil lastnik zadovoljen z njim.
Rožice že odcvetajo
25. 07. 2022 13.17
+1
Ni vedno tako, na našem koncu se je prodalo kar nekaj avtov starih 10+let z samo nekaj 1000 km. Ljudje so bili stari, sem in tja so se zapeljali nekaj km in to je bilo vse. Poznam vse ljudi, ki so od njih kupili te avte, kot novi, le cena je bila nizka zaradi starosti vozila.
disorderliness
25. 07. 2022 12.46
-1
Ne vem, kdo še pada na prevožene kilometre. Popolnoma nepomemben podatek. Sicer se ne spoznam na avte, ampak na traktorje. In dejstvo je, da rajši kupim traktor, ki ga je lastnik imel, da se je z njim vozil v disko in ima 100.000, kot tistega s katerim je oral in ima 10x manj prevoženih kilometrov.
Maxim22
25. 07. 2022 12.36
+5
Pleh se danes prodaja skoraj na vsakem ovinku. Kako priti do dobrega in zanesljivega prodajalca, je pa težko. Ne mislim nič slabega ampak avto švercerji te pri nakupu tako prepričajo, da ko lažejo, že sami sebi verjamejo.
Bratomil
25. 07. 2022 12.28
-1
Za avto ne dam več kot 1000€. Ko se v njega ne splača več vlagati, kupim naslednjega.
disorderliness
25. 07. 2022 12.54
-1
Za 1000€ dobiš že takega z gumami in vsem, da naslednjih 50.000 km skrbiš le za olje in gorivo. Če pa plačaš 500€ in vložiš še 500 za gume in zavore, imaš pa ko novga.
number46
25. 07. 2022 12.15
+4
Nevem jaz ko gledam oglase, nekateri misljo da bojo dobili isti denar ali celo več kot so dali za avto. Kar sanjate naprej. Pleh je nujno zlo rabljen je pač rabljen moral boš vlagati.
STRELA-10
25. 07. 2022 12.10
+4
na pop tv so glede tega zelo usposobljeni ni kaj
Mato Mati?
25. 07. 2022 11.56
-2
jaz tudi prodajam avte in dam garancijo 1 meter ko se od mene odpeljas!! ne vem kako garancijo ti naj da prodajalec saj nima mehanicne delavnice!! ce hoces garancijo gres pac po novega!!
lodz68
25. 07. 2022 11.56
+7
najbolj me zabava oglas v stilu...servo volan,električni pomik stekel,športni izpuh(katalizatorja ni),večina prodajalcev iz Maribora(tja priseljeni) veliki servis narejen pred 2 tisoč kilometri...prav žal mi je teh ljudi ki to kupujejo,kako je lahko nekdo tak naiven,,
Nin?a1229
25. 07. 2022 11.27
+7
prek trojan se ne hodi...
slohren
25. 07. 2022 10.55
+4
Tud Nemcem ni za zaupat, kak vedet, da ni delal 100.000 km letno in je vsako leto popravo kilometre za uraden servis, vmes je pa naredo dva v garaži...
daiči
25. 07. 2022 11.03
+2
Potouceni kramoh
25. 07. 2022 10.49
+8
Pazite pri nakupu da ima avto volan in vsa stiri kolesa.Zelo pomemben faktor.
daiči
25. 07. 2022 11.05
+5
pa k ti reče da se je mal vozu pa da so še taprve gume gor, avto str 6 let, na avtu pa dve let stare gume...maš ene kalibre k o gumah na avtu vejo sam to da so črne pa okrogle
daiči
25. 07. 2022 11.07
+4
pa k reče avto nikol karamboliran, str 6 let, na avtu pa šipe/šipa z letnico ki pričajo da so stare 2 let...
Uporabnik1801540
25. 07. 2022 11.28
+4
šipa se menja, ker kamen prileti v šipo, ni nujno da je karamboliran...logika sine logika
adonai
25. 07. 2022 10.37
+6
Potvarjanje kilometrov - slovenski nacionalni šport. Vsi goljufajo.
daiči
25. 07. 2022 11.08
+5
vsi ne, sploh navadnim smrtnikom/fizičarjem se s tem vglavnem ne da ukvarjat, pa tud vez in poznanstev nimajo za te špile...
2fast4
25. 07. 2022 10.13
+6
Ta avto je zih dober ko reče prodajalec. Ta veliki servis Glih kar narejen, prvi ulastnik, pisna garancija na kilometre iz 400 k na 190k ter e vinjeta gratis....
daiči
25. 07. 2022 10.18
+4
Pa skoz je bil v garaš, pa nikol ni noben kadiv v njem.
Slovenc07
25. 07. 2022 10.22
+4
HALAcR7
25. 07. 2022 10.12
+13
moj nasvet,kupite sami v nemčiji,tukaj so sami prevaranti,ga ni poštenega trgovca v slo.od malih do največjih
OvcjiPastir
25. 07. 2022 10.50
+1
Ravno v Nemčiji ne kupovat. Od tam pride največ avtomobilov s prirejenim kilometri.
HALAcR7
27. 07. 2022 10.10
+0
zato ker jih naši prevrtijo v slo.nemci si ne upajo
Nobody75
25. 07. 2022 10.11
+1
Kolk pa računajo te firme za uvoz avtomobila iz Nemčije? Recimo cena tam okol 5 jurjev.
sektor1
25. 07. 2022 09.38
+14
Največ barabije je pri uvozu avtomobilov, kupijo avto z veliko kilometri, kooperanti prevrtijo stanje, menjajo volane, prestavne ročice, tudi sedeže, barvajo zavorne čeljusti ipd ipd... Kamuflaža na polno.
daiči
25. 07. 2022 09.40
+7
Še slabi so pa oni k kupjo zbit avto za 3 jurje ga zrihtajo in pol prodajajo za 12 jurjev.
daiči
25. 07. 2022 09.42
+1
To a ma notr se kak airbeg bos pa zvedu k se bos zabil s takim avtom. No ce se nebos zabil pa pac nebos zvedu. Loh se pa zabije en za tabo k mu bos avto prodal enkrat.
pozzo
25. 07. 2022 09.33
+4
Dvakrat kupu pri preprodajalcu in plačal primerno ceno za dober avto, prvega vozil 15let brez problemov drugi trenutno teče 5.leto brez težav. Tko da važno kupit dober avto!
jazpatipažidanamarela
25. 07. 2022 09.43
+3
In kako veš, da si kupil dober avto, ko ga kupuješ :)
daiči
25. 07. 2022 09.44
+0
Tud to je res. Ce je avto sumljivo pocen je ponavad z razlogom. Ce je pa mal drazji od konkurence na avtoneti je pa verjetn tud z razlogom.
N.N.
25. 07. 2022 09.32
+6
Servisne knjižice nima skoraj noben avto več,ker je vse vodeno elektronsko. Smešno je pa to da tudi preverit nemoreš zgodovine vozila če nisi lastnik..
daiči
25. 07. 2022 09.39
+1
No ja, mislm da ma se vedno skor vsak avto servisno knjiko v tiskani varjanti, sam eni servisi ne vpisujejo vec nc noter ker pravijo ja da je itak vse elektronsk zaznano. Sam to je pa pol stvar lastnika avta da zahteva da se pise v knjigo. Ce jim lopovom na uradnih ze das po 200, 300 eur da ti tist bogi olje zamenjajo nj nardijo svoj deu dokonca. Ce je proizvajalc avta knjigo prilozil jo je z razlogom. Drugac pa se bl k servisna so imho vazni racuni iz servisov, te je treba pridno hraniti. Z računov se vse vidi, in nih je 100krat tezi ponaredit kot servisno.
thedutchman
25. 07. 2022 16.59
-1
k kopuješ vse lahko pogledaš ok ni vam pa ferbcom dano da boš hodu po ulci pa čekiru kok ma kdo prevoženih km