"Pralni stroji, računalniki, telefoni, mali kuhinjski aparati ... so izdelani tako, da se pokvarijo. In prav zato, da se pokvarijo." Tako pravi Sepp Eisenriegler, ustanovitelj dunajskega centra za popravila in servisiranje, ki naslednji teden prihaja v Slovenijo predavat na Konferenco o krožnem gospodarstvu. "Na trgu so vedno cenejši proizvodi, narejeni iz poceni materialov in z vgrajenimi napakami. Če danes kupite mešalnik, opekač za kruh ali sušilec za lase, ste lahko prepričani, da se vam bo pokvaril v roku dveh let," je Eisenriegler povedal v intervjuju za oddajo Epilog.
Izhaja iz svojih dolgoletnih izkušenj – v njihovem centru na Dunaju so popravili že 15 tisoč ton izdelkov, ki bi sicer pristali na smetiščih. Če so včasih recimo pralni stroji zdržali v naših kopalnicah 30, 40 let, jih danes menjavamo precej pogosteje. Včasih zaradi vgrajenih napak oziroma načrtovane zastarelosti, včasih pa zaradi tako imenovane psihološke zastarelosti. Eisenriegler, ki pogosto lobira pri pripravi evropskih okoljskih direktiv v Bruslju, opozarja tudi na okoljsko onesnaženje, ki ga povzroča takšen način proizvodnje in potrošništva.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.