Medved je v okolici Škofljice napadel 59-letno žensko, njeno življenje je še vedno ogroženo, je dan po napadu sporočil predstavnik Policijske uprave Ljubljana Tomaž Tomaževic. Z občine Škofljica so medtem sporočili, da je medved žensko napadel med sprehodom s psom, presenetil jo je v gozdnatem delu kraja Gradišče nad Pijavo Gorico. "Gre za napad medveda v območju naše občine, ki spada v osrednje območje medveda. To pomeni, da je medved na tem področju nenehno prisoten, se razmnožuje in prehranjuje," so zapisali. "Poškodovana gospa pri Škofljici je imela veliko smolo, po prvih informacijah naj bi med sprehodom s psom naletela na medvedko z mladičem, ki je napadla zato, da bi zaščitila mladiča," pa so sporočili z Lovske zveze Slovenije (LZS).
Mama poškodovane o nesrečnem dogodku

Mama poškodovane je za 24UR povedala, da je hči tako kot vsak dan okoli 19. ure odšla na sprehod s psom, ki ga je vedno imela na povodcu. Skrbelo jo je, ker je ni bilo domov dlje kot ponavadi. "Kar naenkrat zaslišim kužka, tam je zalajal pod oknom, s povodcem, je sam prišel," je pripovedovala. Hčerka je slonela pred hišo, kamor se je vsa krvava uspela nekako privleči. "Mami, pomagaj mi, medved me je napadel," ji je dejala. Nato je uspela povedati le še, da jo je medved vrgel na tla in "lomastil po njej".

Ne hodite v gozd
Na Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP), ki upravlja s populacijo medveda, obžalujejo splet nesrečnih okoliščin, ki je privedel do napada, in poškodovanki želijo čimprejšnje okrevanje.
Občanom svetujejo, naj bodo na območjih, kjer je povečana možnost srečanja z medvedom, zlasti ko so pri iskanju hrane pogosto prisotne medvedke z mladiči, izjemno previdni, pse naj imajo na povodcih ter z glasom in hrupom opozarjajo na svojo prisotnost. V času povečane spomladanske aktivnosti medvedov se je najbolje v jutranjem in večernem času izogibati gibanju v gozdu.
"Zaradi interventnega ukrepanja je na tem območju prisotno večje število lovcev, zato MNVP in Zavod za gozdove Slovenije še posebej pozivata prebivalstvo širšega območja Škofljice, da se v naslednjih dneh izogiba gibanju v gozdu," so še zapisali na MNVP.
Enak poziv so poslali tudi z LZS. "Ljudi, ki so doma na tem območju, prosimo, naj upoštevajo navodila policistov, naj naslednjih nekaj dni ne hodijo v gozd in naj ne sprehajajo psov po gozdu. Na terenu je več lovcev Lovske družine Škofljica, ki skrbijo za morebitno odvračanje medveda od točk, kjer bi lahko prišlo do stika s človekom. Sicer pa apeliramo, da se pri sprehodu po gozdu držite označenih poti. Na svojo prisotnost opozorite z nekoliko glasnejšo hojo in govorjenjem, da se živali lahko umaknejo. Pes, ki ni na povodcu, bo ob srečanju z medvedom zbežal k gospodarju in medveda pripeljal neposredno k nam. Previdnost velja tudi za kolesarje, saj so hitri in tihi, s tem pa medveda ne opozorijo nase in ga lahko presenetijo. Ob srečanju z medvedom se poskušamo vesti umirjeno – umikajmo se počasi in ritensko, ne obrnimo mu hrbta."
Možnost takojšnjega odstrela
"Izvajamo veljavni protokol interventnega ukrepanja, ki zagotavlja pomoč poškodovancem in daje v primeru utemeljenih razlogov možnost takojšnjega odstrela. Prebivalce tega območja prosimo in pozivamo, da če opazijo medveda, takoj pokličejo na številko 112. Zavod za gozdove Slovenije je terenskim delavcem že dal navodilo, da se na širšem območju Škofljice v naslednjih dneh ne zadržujejo v gozdu," sporočajo z Ministrstva za naravne vire in prostor.
Občina za večjo varnost sodeluje z lovci
Na občini Škofljica so že ob podobnem dogodku pred dvema letoma za pomoč zaprosili Lovsko družino Škofljica. Njeni člani od takrat opravljajo pogoste terenske oglede tako v gozdu kot urbanih delih občine, so zapisali danes. "Na terenu je več lovcev hkrati, ki skrbijo za morebitno odvračanje medveda od točk, kjer bi lahko prišlo do stika s človekom. V kolikor bo potrebno povečati število lovcev na terenu, bomo tudi to storili. A ker je država z Zakonom o lovstvu medvede uvrstila na seznam zaščitenih živali, tudi lovci brez izrecnih navodil oziroma dovoljenj pristojnega ministrstva nimajo nikakršnih pristojnosti za aktivno ukrepanje, zato lahko le opazujejo in spremljajo morebitno gibanje medveda."
Prav tako so že pred letom in pol zagotovili dodaten organiziran prevoz za šolarje Osnovne šole Škofljica z območij občasnega pojavljanja medveda, ki ga nameravajo še okrepiti.
Na terenu tudi policijske patrulje
Policija je na širše območje Škofljice in okoliških občin napotila več patrulj. "Policija je dolžna poskrbeti za splošno varnost ljudi, kar je naša temeljna naloga. To poleg opozoril javnosti in opozoril v okviru sodelovanja z vsemi deležniki v lokalni skupnosti poleg tega v praksi pomeni še večjo prisotnost policistov na območju, kjer obstaja nevarnost za ljudi. Konkretno je bilo včeraj na območje napotenih več policijskih patrulj, ki so že s svojo prisotnostjo skušale zagotoviti, da se morebitne zveri ne bi približale ljudem," je pojasnil Tomaževic.
LZS: Z medvedom upravlja javno mnenje in ne stroka
Za naslednje obdobje je v odločbi MNVP predlagan odstrel 206 medvedov, in sicer 123 letos in 83 v letu 2026.
Na širšem območju napada, tj. Menešije proti Ljubljanskemu barju, je izdano dovoljenje za odstrel 32 medvedov, od tega na območju lovske družine Škofljica za štiri medvede.
MNVP že od leta 2005 izdaja odločitve o večjem posegu v populacijo rjavega medveda, kar je običajen del upravljanja populacije v Sloveniji, kjer imamo največjo znano gostoto rjavega medveda v Evropi.
Ministrstvo ob tem napoveduje, da bo do konca leta 2025 preučilo alternativne možnosti upravljanja s populacijo, kot so kemična kastracija in sterilizacija, s čimer bi se dolgoročno izognilo vedno večjemu številu osebkov, ki jih bo treba letno odstreliti.
V lovski zvezi pričakujejo, da se bodo konflikti z medvedi še stopnjevali, če števila teh živali ne bomo zmanjšali. "Tu trčimo ob interese aktivistov, ki s svojimi pritiski in tožbami pred sodiščem jemljejo odločevalce, to je Ministrstvo za naravne vire in prostor, za talce javnega mnenja in v svoji, verjamemo, da dobrohotni želji, da bi medveda zaščitili, povzročajo to, da je medvedov v Sloveniji preveč in da imamo takšne konflikte, za katere na žalost nihče ne odgovarja. Z medvedom žal upravljamo na podlagi pritiskov javnega mnenja in ne na podlagi strokovne presoje," so bili ostri.
Predsednik LZS Anton Kovšca pa je za 24UR incident označil za "popolnoma nepotrebnega". Po eni strani smo zaskrbljeni, po drugi pa jezni, je dejal. Jezni zato, je pojasnil, ker stroka na podlagi raziskav ves čas opozarja, da imamo medvedov preveč – za prostor Slovenije je vzdržno 800 primerkov – a se tudi preko sodišč poskuša preprečevati odvzem in s tem uravnavanje populacije. "Medvedke z mladiči se izogibajo medvedov, ker medvedi odganjajo in napadajo mladiče, da bi se medvedke ponovno parile. Če je medvedov preveč, se medvedke zatekajo v bližino naselij. Aktivisti trdijo, da so ljudje sami krivi, ker puščajo hrano zunaj, ker se gibljejo v območjih medveda. To preprosto ni res. Medved se človeku praviloma izogne, razen takrat, kadar je v stiski. Ta medvedka je bila. Medvedka je očitno bila v stiski in do tega ne bi prišlo, če bi država lahko upravljala z zvermi, tako kot ji nalaga stroka," je dejal.