Sodstvo predstavlja enega od neodvisnih stebrov oblasti in mora biti izvzet iz vseh grobih političnih pritiskov, so po torkovem zboru podpornikov Janeza Janše pred sodiščem v Celju izpostavili v Svobodi. Zbor je bil sklican prav s tem namenom, kar je nesprejemljivo, menijo in napovedujejo sejo odbora DZ za pravosodje na to temo.
"Politični shod pred okrožnim sodiščem v Celju, seveda sklican z namenom pritiskov na sodno vejo oblasti, je nesprejemljiv in kot tak vreden obsodbe," je v današnji izjavi za medije dejala poslanka Svobode in predsednica odbora DZ za pravosodje Lena Grgurevič.

Po njenem mnenju je bilo na omenjenem shodu videti vnovičen in "tokrat izjemno grob pritisk" prvaka SDS Janše na neodvisnost sodstva in poskus vpliva na konkretni postopek. Napadi na sodstvo pa pomenijo tudi napad na ustavno ureditev države, je dejala. Tako je kot predsednica odbora za pravosodje sklicala tudi sejo omenjenega 15-članskega odbora, na kateri bodo po njenih besedah razpravljali o dogajanju na omenjenem shodu in sprejeli določene sklepe v smeri takojšnje zaustavitve takšnih dejanj.
Sama namreč meni, da je bilo na shodu moč zaznati tudi znake kaznivih dejanj, zato poziva pristojne organe k ukrepanju. "Ko pridemo do tega, da predsednik SDS označuje naš sodni sistem s krivosodjem, ga enači z mafijo oziroma govori celo, da je enačenje žalitev za mafijo, ko podaja izjave, da je to začetek upora zoper krivosodje, je dolžnost nas vseh, še posebej pa politikov, da se odzovemo. Zgodovina nas namreč tudi uči, da so takšni izpadi absolutno nevarni in jih je treba zatreti in ustaviti," je dejala Grgurevičeva.
Poskušali tudi vdreti v novinarsko vozilo
Obsodila je tudi incident na shodu, ko so v času protestnega shoda napadli in grozili zaposlenima na Radioteleviziji Slovenija.
Kot so pojasnili na RTV SLO, sta njihova zaposlena na poti v Muzej novejše zgodovine, kjer bi morala posneti pogovor z gosti, z vozilom prečkala območje pred celjskim sodiščem, kjer je potekal protest. Policist, ki sta ga vprašala za alternativno pot, jima je pojasnil, da je to edina možna pot do njunega cilja, in jima svetoval, naj se počasi premikata skozi množico.
Vozilo, ki je peljalo pred njima, ni imelo na težav, sama pa sta zaradi označenega službenega vozila postala tarča zmerjanja, pljuvanja ter fizičnih napadov. Protestniki so začeli tolči po službenem avtomobilu, ga brcati in uporabljati drogove zastav za udarce, pri čemer so poskušali tudi vdreti v vozilo. Razmere so se zaostrile do te mere, da je bilo potrebno posredovanje policije, ki je s hitro in učinkovito intervencijo omogočila, da sta zaposlena nadaljevala svojo pot, so orisali okoliščine dogodkov.
Torkovo dogajanje kot tudi nedavni primeri groženj pravosodnim funkcionarjem in požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča kličejo po odzivu tako politike kot pristojnih institucij, obsodbi takšnih dejanj in ustreznemu ukrepanju, je izpostavila Grgurevičeva.
Pljuvanje in udarjanje po vozilu
Na celjskem sodišču se je v torek nadaljevalo sojenje prvaku stranke SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Po obravnavi se je pred poslopjem sodišča odvil zbor Janševih privržencev, ki so napolnili Prešernovo ulico in protestirali proti po njihovem mnenju "skorumpiranemu slovenskemu sodstvu".
S Policijske uprave Celje so sporočili, da je bil shod neprijavljen, zbralo pa se je večje število ljudi. Na shodu so obravnavali kršitev javnega reda in miru. Na prizorišče se je pripeljalo vozilo ene od medijskih hiš, skupina zbranih pa je začela pljuvati in udarjati po vozilu. Eden od prisotnih je tudi močneje brcnil v vozilo. "Ko smo ga zaradi izvedbe postopka nameravali pospremiti do intervencijskega vozila, se je uprl, zato smo uporabili pooblastila. Omenjenemu udeležencu shoda smo izdali plačilni nalog," so pojasnili na Policiji.

Spoštovanje pravne države in pravic vseh posameznikov, tudi tistih, ki se znajdejo pred sodiščem, je temelj naše demokratične ureditve in pravne države, je poudarila ministrica Andreja Katič. O dogodku pred celjskim sodiščem se je tudi pogovarjala s predsednikom vrhovnega sodišča Miodragom Đorđevićem. Strinjala sta se, da opozorila o spoštovanju pravne države, neodvisnosti sodstva in strpnega dialoga žal vsakič znova naletijo na gluha ušesa.
Vrsta incidentov
Pred dvema tednoma je močno razburila tudi objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov ter tožilke. Po navedbah pravosodne ministrice so bile grožnje usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši.
Po mnenju Slovenskega sodniškega društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Đorđević je takrat dejal, da so šle stvari predaleč. Enako je dejal tudi premier in predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob. "Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti," je poudaril.
Na začetku meseca pa smo poročali o požigu novogradnje brežiškega sodnika Almirja Kurspahića. Preiskava še ni zaključena, zato uradne potrditve, da je bil požig, v katerem je nastalo za 250.000 evrov škode, povezan s sodnikovim delom, še ni. "Vendar če je to povezano z delom sodnika, bi dobila stvar novo dimenzijo. Tega bi se morali res še dodatno bati. Potem to ni le grozovit napad na premoženje, ampak bi bil to napad na funkcijo sojenja in bi lahko govorili o neke vrste terorizmu," je opozarjala predsednica sodniškega društva Vesna Bergant Rakočević.
KOMENTARJI (776)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.