
Komisija za izvedbo upravnega nadzora je ob sklepu 32 strani dolgega poročila zapisala, da je upravni nadzor pokazal številne slabosti in napake pri načrtovanju, odločanju, izvajanju in še posebej pri nadzoru tega posla. Presodila je, da je Klinični center (KC) prenagljeno in brez neodvisnega strokovnega mnenja izbral določenega dobavitelja in s tem znatno poslabšal pogajalski položaj, saj je lahko ta dobavitelj brez primerjave z možnimi konkurenčnimi ponudbami določal tržne pogoje tega javnega naročila.
Načrtovanje in izvedba postopka javnega naročila obnov operacijskih miz naj bi bila podrejena predvsem trem interesom oziroma ciljem: da se z namenom nabave operacijskih miz proizvajalca Maquet sklene posel z Aico med, da se nabavi večje število operacijskih miz hkrati in da se z razpršitvijo plačevanja v daljšem obdobju izogne razpravi o obsegu investicije.
Zavajajoči podatki o starosti miz
Če bi v KC upoštevali vse zakonske pogoje in načelo dobrega gospodarja, bi namreč po besedah predsednika komisije za izvedbo upravnega nadzora Miroslava Končine za zamenjavo oziroma obnovo operacijskih miz lahko dosegli za polovico nižjo ceno.
Po ugotovitvah komisije za izvedbo upravnega nadzora so vprašljivi že argumenti, na katerih je temeljila omenjena odločitev KC. Kot je povzel Končina, so se namreč pojavljale navedbe, da so operacijske mize v povprečju stare 25 let oziroma še nekoliko več, v resnici pa je bilo od omenjenih 38 operacijskih miz kar devet kupljenih leta 1990 oziroma še pozneje. Tako, je dejal, ni bilo potrebe, da bi naenkrat zamenjali tolikšno število miz, ampak bi to lahko storili postopoma.
Keber: Sum kaznivega dejanja

Minister za zdravje Dušan Keber je na podlagi poročila menil še, da so napake v postopku in neustrezne odločitve privedle do škodljive pogodbe in velike izgube javnega denarja. Napake po njegovem prepričanju niso videti naključne, kot morebitna posledica malomarnosti ali neznanja, temveč so videti naklepne. Podatki dajejo podlago domnevi, da celoten postopek naročila, pogajanj in nabave operacijskih miz ni mogel biti speljan brez načrtnega delovanja enega ali več odločujočih akterjev. Ker gre za delovanje vodstvenih in nadzornih organov KC, pa obstaja tudi sum odgovornosti KC kot pravne osebe za kaznivo dejanje.
Kot je znano, so se v KC odločili za obnovo 38 operacijskih miz. Pogodba med podjetjem Aico med, ekskluzivnim zastopnikom proizvajalca Maquet, in kliničnim centrom je bila podpisana novembra 2002. Pogodbena vrednost je bila dogovorjena v višini 1,152 milijarde tolarjev, pri čemer je bilo določeno 120-mesečno obročno odplačevanje.