Slovenija

Naraščanje samopoškodb pri mladih

Celje, 07. 09. 2006 15.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski strokovnjaki opozarjajo na porast vrste telesnih poškodb, ki si jih povzročajo otroci in mladostniki v stiski.

Med najpogostejše oblike samopoškodbenega vedenja sodijo vreznine z ostrimi predmeti, tudi žigosanje, praskanje, zbadanje telesa, puljenje las, samozastrupitve ter različne druge oblike telesnega poškodovanja, ugotavljajo strokovnjaki.

samopoškodbe mladih
samopoškodbe mladih FOTO: Arhiv 24ur.com

Psihoterapevtka Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Ljubljana Maja Glonar Vodopivec opozarja, da v Sloveniji v zadnjih letih samopoškodbeno vedenje mladih narašča.

Po mnenju predstavnice Zavoda za zdravstveno varstvo Celje Nuše Konec Juričič je treba posebno pozornost nameniti mladim z duševnimi motnjami, kot so depresija, motnje razpoloženja in shizofrenija. Pa tudi mladim, ki so izpostavljeni dolgotrajnemu fizičnemu, psihičnemu in spolnemu nasilju ter mladostnikom s tveganimi vzorci vedenja, kot so zloraba alkohola in drugih drog.

Mladi ne poiščejo pomoči

"Raziskave in praksa nam kažejo, da mladi ne iščejo pomoči, kadar bi jo potrebovali," je dejala Konec Juričičeva. Med najpogostejšimi razlogi, zakaj se ne zmorejo zaupati odraslim, navajajo strah pred stigmo in sramoto, strah pred negativnimi posledicami, negativne pretekle izkušnje z viri pomoči in prepričanje, da se ne da nič spremeniti na bolje.

Psihoterapevt iz mariborskega svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Heliodor Cvetko pa je poudaril pomen primarne preventive. Prepričan je namreč, da je treba družini in vzgoji v družbi dati pomembnejše mesto. Zanj je osnovna težava v dezorientaciji družbe. Povedal je še, da se na področju podpore družini in preventivne prakse odpirajo številni izzivi, predvsem pa vse vpletene čaka veliko nujno potrebnega dela.

Strokovnjaki menijo, da samopoškodbeno vedenje vse bolj vznemirja mladostnikovo neposredno okolje, predvsem starše in učitelje, ki se v teh primerih želijo posvetovati s strokovnjakom in poiskati ustrezno pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vegos
09. 09. 2006 13.02
Simpatije, da mi ne bi slabo, ja. Ampak, g. Krajišnik, še vedno s takim odnosov ne rešimo problema tistih 10%. Sam sem recimo nekoč spadal med njih, imam za sabo marsikaj, potem sem moral pa sam razviti neko svojo miselnost, da sem se odločil življenje furat dalje. Je bilo preklemansko zoprno.
jimi.hendrix@email.si
07. 09. 2006 20.52
taka ku je mentaliteta staršev, taki bojo otroci
anzi_mahackala
07. 09. 2006 19.31
dejte..fa* zej kr so vsi wannabe emo .. in pac ce si emo mors bit depresivn in nato pridejo samopoškodbe. 90% teh ki so se samopoškodovali niso naredili tega iz resne depresije ali duševne motnje temveč gre za "modno muho"...poglejte si mal po teh straneh za ocenjevanje kot so naprimer simpatije ali kaj podobnega .. vse vam bo jasno.
theykilledKenny
07. 09. 2006 18.30
Če je mularija tko čudna, da sama sebe poškoduje, si je pač sama kriva. To je njihov osebni problem!