Predsednik Slovenske narodne zveze pri Slovenski ljudski stranki Marjan Podobnik je danes predstavil temeljne programske točke zveze in stališča do nekaterih aktualnih vprašanj.
Med drugim se zveza zavzema za nedvoumna izhodišča pri morebitni arbitraži glede odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško. Glede privatizacije državnega premoženja pa menijo, da bi bilo treba najprej pripraviti obširno javno razpravo na to temo, je dejal Podobnik.
Zveza ne nasprotuje možnosti arbitraže pri reševanju odprtih vprašanj med lovenijo in Hrvaško, če je v izhodiščih za arbitražo nedvoumno predeljeno, da gre pri mejnih vprašanjih za določanje meje tako na kopnem kot na morju ter da se o meji v Istri arbitraža opredeljuje do vprašanja, kje med rekama Mirna in Dragonja bo potekala meja.
Eno od izhodišč reka Mirna
SNZ predlaga, da se v slovenski del predvidene meddržavne zgodovinske komisije za mejo imenujejo pravnik Mitja Deisinger, etnologinja Duša Krnel Umek, pravnik Danijel Starman in inženir geodezije Pavle Zupančič. Zveza predlaga, da slovenski del komisije začne z delom takoj, ne glede na dinamiko ustanavljanja skupne komisije, je povedal Podobnik.
Slovenci so v 19. stoletju naseljevali istrski polotok do reke Mirne, ponekod pa še južneje. Na reki Mirni je bila zadnja mednarodno priznana meja Svobodnega tržaškega ozemlja, cone B, od leta 1947 do leta 1954, to pa bi moralo biti tudi eno od izhodišč za pogajanja o meji s Hrvaško, je danes opozorila Krnel Umkova.
Drugo takšno izhodišče pa je po njenem to, da je treba vzpostaviti stanje s 25. junija 1991, ki ga določa tudi Temeljna ustavna listina Republike Slovenije.
Podpora Janševi vladi s pripombami
Slovenska narodna zveza sicer odločno podpira vlado Janeza Janše, je poudaril Podobnik - razen načina privatizacije nekaterih podjetij. Kot je dejal Podobnik, bi bilo po njihovi oceni potrebno pred dokončno odločitvijo o konceptu te privatizacije narediti široko javno razpravo. Tudi če vlada te razprave ne bi podprla, ljudska stranka obljublja, da ne bo rušila koalicije.
"Izrecno želim poudariti, ker se je pogosto postavljalo vprašanje ali nameravamo tako ali drugače kogarkoli destabilizirati, če neki naši cilji ne bi bili doseženi, da bomo bomo na stvari opozarjali. Ljudje, ki imajo večjo odogovornost in večjo moč, pa bodo sprejemali odločitve," je dejal Podobnik.
Prostor za vse politične usmeritve
Poudaril je, da želi biti SNZ prostor, kjer se bodo srečevali ljudje različnih političnih usmeritev, a enakih pogledov na nekatera temeljna nacionalna vprašanja. Samo za predsednika in podpredsednika zveze je pogoj, da sta člana stranke SLS, za vse druge organe pa lahko kandidirajo tudi tisti, ki niso člani SLS. Zveza želi biti močna podpora delovanju SLS, stranki, pri kateri sicer delujejo tudi druge zveze, denimo upokojenska in ženska.