Slovenija

Nasprotniki Nata za območja miru

Ljubljana, 13. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sociologa Rastko Močnik in Tanja Rener ter urednica založbe /*cf. Zoja Skušek so državljane in občinske svetnike pozvali, v občinah po Sloveniji ustanovijo območja miru. Tako naj bi občinski sveti sprejeli odlok, s katerim bi bilo na območju občine med drugim prepovedano nameščanje ali zadrževanje ter prevoz vojaških enot in orožja.

Izjema bi bila dovoljena le ob razglasitvi vojnega stanja. Po Močnikovih besedah gre pri ustanavljanju območij miru za samoobrambni ukrep, s katerim ščitijo ustavo. Slednja v 124. členu med drugim določa, da država pri zagotavljanju varnosti izhaja predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasilja.

Rastko Močnik, Tanja Rener in Zoja Skušek (foto: Dare Čekeliš)
Rastko Močnik, Tanja Rener in Zoja Skušek (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Pobudniki so sicer zadovoljni z odzivom na njihovo v sredo končano enomesečno akcijo, v kateri so zbirali podpise proti slovenski podpori izjavi Vilniuške skupine o iraški krizi. Tudi 2800 podpisov državljanov pod izjavo Umaknite podpis je po mnenju Tanje Rener pripomoglo, da je "politična vrhuška nekoliko ustavila konje" glede politike do aktualnih mednarodnih dogajanj.

Po Močnikovih besedah se z novo akcijo zgledujejo po občini Izola, ki je leta 1989 na svojem območju vzpostavila območje brez vojske in orožja. V izjavi ob akciji vzpostavitve območij miru je zapisano, da je zunanji minister Dimitrij Rupel s pristopom k vilniuški izjavi spodbujal k napadalni vojni proti Iraku, četudi je ne bi odobril Varnostni svet ZN. "Vseeno pa smo le dosegli, da nas uradna politika ne bo pahnila v nelegalno vojno. Zdaj je pripravljena sodelovati z napadalcem in spustiti ameriške vlake smrti čez slovensko ozemlje le, če bi ZN odobrili napad na Irak. Vendar pa se uradna politika še ni odrekla sodelovanju v vojni. A če smo dosegli, da nas uradna politika ne bo pahnila v hudodelsko akcijo, bomo dosegli tudi to, da nas ne bodo zvlekli v nobeno vojno," so prepričani trije podpisniki izjave.

V območjih miru bi bilo poleg že omenjenega brez izjeme prepovedano še delovanje tujih vojaških, varnostnih, policijskih in podobnih služb; prevažanje, zadrževanje in nameščanje orožja, ki ga prepovedujejo mednarodni sporazumi, jedrskega, biološkega in kemičnega orožja ter orožja za množično uničevanje.

"Četudi bomo zavrnili vključitev v Nato, bomo morali še naprej brzdati bojevitost uradne politike. Četudi bomo zavrnili Nato, bomo morali ustavljati domače bojeviteže in njihovo uslužnost do svetovnih militaristov. Svojo varnost bomo morali zagotavljati od spodaj - z ustanavljanjem območij miru," je zapisano v državljanski pobudi. Če pa bodo državljani zaradi "sedanje obscene propagande režima" na referendumu 23. marca glasovali za članstvo v Nato, pa bo potreba po ustanovitvi območij miru še večja, je še dejal Močnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10