Kaj lahko storite, če vam trgovec na računu zaračuna izravnavo? Urad RS za varstvo potrošnikov nam je sporočil, da je slovenska zakonodaja dopuščala določeno izravnavanje zneskov na računih samo v času prehoda na plačevanje v evrih. Trenutna zakonodaja tega termina ne pozna. Potrošnikom zato svetujejo, da se v takšnih primerih obrnejo na tržni inšpektorat, ki ima pristojnosti ukrepanja v primerih nezakonitega poslovanja ponudnika blaga ali storitve.
Bralka nas je namreč opozorila, da sta s partnerjem morala v lokalu plačati 5 centov izravnave. Fant je naročil pivo v vrednosti 1,80 evra in cigarete v vrednosti 2,35 evra. "Po izračunu naj bi bil končni znesek 4,15 evra, vendar ga je presenetil račun za 4,20 evra. Tistih 0,05 evra je bilo na računu pisanih kot izravnava," nam je pojasnila bralka.
Partner je natakarico vprašal, kaj pomeni izravnava. Odgovorila mu je, da "je to zato, da je račun zaokrožen na "okroglo"". Bralka se je spraševala, od kje izvira pravica gostinca, da znesek zaokroži navzgor? "Glede na to, da v okolici kluba ni trgovine, kjer bi lahko kadar koli kupil cigarete, lahko sklepam, da je končni zaslužek teh "izravnav" lahko precej velik. In če pogledamo z druge strani: če bi meni zmanjkalo pet centov za nakup cigaret, mi najverjetneje ne bi pogledali skozi prste," je kritično zaključila.
V omenjenem primeru se torej obrnite na tržni inšpektorat, račun pa shranite kot dokaz, da trgovec ne posluje po zakonih.
Za podrobne informacije smo zaprosili tudi inšpektorat. Sporočili so, da bodo na naša vprašanja odgovorili po opravljenem pregledu.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.