Zveza NATO tako s konkretnimi akcijami uresničuje ukrepe, ki jih je minuli teden v podporo povračilnim ukrepom za teroristični napad na ZDA sprejela na prošnjo Washingtona. Že včeraj se je odločila, da bo na izrecno ameriško prošnjo v ZDA poslala pet svojih radarskih letal vrste awacs ter s tem omogočila uporabo sorodnih ameriških letal v protiterorističnih operacijah drugod po svetu.
Na zahtevo ZDA je zavezništvo minuli četrtek ob omenjenih dveh sprejelo še nekaj ukrepov. Med drugim so članice zavezništva ameriškim vojaškim letalom za protiteroristične operacije zagotovile neomejene prelete čez svoja ozemlja, poleg tega pa ZDA in drugim zaveznicam v akcijah omogočajo dostop do letališč in pristanišč na svojem ozemlju. Povračilne ukrepe in protiteroristične akcije članice podpirajo tudi skozi tesnejše sodelovanje med obveščevalnimi službami, obenem pa zagotavljajo večjo varnost ameriških in drugih zavezniških objektov na svojem ozemlju. Skladno s svojimi zmožnostmi pa bodo članice, indivudalno ali kolektivno, pomagale zaveznicam in drugim državam, ki so ali bodo ogrožene zaradi podpore kampanji proti terorizmu.
Radarska letala awacs in stalne pomorske enote so del zavezniških enot, ki so pod neposrednim poveljstvom zveze NATO. Večina vojaških enot članic zveze NATO je namreč pod popolnim nacionalnim poveljstvom in posamezne enote so zavezništvu dodeljene le za točno določene operacije na podlagi političnih odločitev. Radarskih letal ima zveza NATO 18, medtem ko je v rednem sestavu stalnih pomorskih sil devet ladij: rušilec, sedem fregat in oskrbovalni tanker.