Predsednik SD in evropski poslanec Borut Pahor se bo o tem, ali bo kandidiral na predsedniških volitvah, odločil do pomladi. "Da, lahko se vidim na mestu predsednika države. Domišljam si, da vem, kaj moram storiti, da bi bil dober predsednik," je Pahor povedal v pogovoru za Sobotno prilogo Dela. Kot predsednik bi Sloveniji vdihnil "kennedyjevski duh", je dodal.
"Domišljam si, da vem, kaj ta hip Slovenija potrebuje in kaj bi ji kot predsednik, seveda s svojimi ustavnimi omejitvami in možnostmi, moral dati. Kot predsednik bi Sloveniji vdihnil kennedyjevski duh. To potrebujemo. Duh ustvarjalnosti, ambicioznosti, stremljenja k boljšemu, uspešnejšemu, pravičnejšemu življenju," je Pahor dejal za Delo.
Kennedyjevskega duha si Pahor želi, ker je Slovenija po njegovem mnenju glede stanja duha na nekakšnem križišču. "Desna sredina je v javnost podala geslo 'Sproščena Slovenija'. Težava je, da ga ni znala uveljaviti," ugotavlja Pahor.
O razmerah v drugih strankah Pahor ne želi govoriti, ker se mu to zdi modrejše, vendar pa meni, da je v liberalni demokraciji zelo veliko pametnih ljudi, ki imajo možnost regenerirati stranko. "Ljudi, ki bodo osmislili politiko in cilje, ki jih ima oziroma bo imela LDS. V LDS je, če povem malce po nogometno, veliko ljudi, ki bi si jih želel imeti v svojem moštvu. Če bi bil nogometni menedžer, bi 'odprl blagajno' in takoj bi zaigrali v prvi ekipi."
LDS je po sestopu z oblasti v povsem novi vlogi, a je po njegovi oceni doslej še niso opredelili. "Ker je šla moja stranka skozi enake težave, vem, kaj se jim dogaja. Kriza LDS ni 'personalna', temveč strukturalna. Čeprav navzven deluje drugače. Mi smo morali narediti zelo veliko premikov in dodobra prevetriti identiteto stranke z imenom vred," poudarja prvak SD.
Pahor je sicer prepričan, da uspevajo le tisti, ki hodijo po poti nove levice. "Tisti, ki se držijo tradicionalne levice, levice, ki veliko obljublja, ko pride na oblast, pa ne ve, kaj bi sama s seboj, izgubljajo." Levosredinske politike, ki "se želijo zopet zbrati pod enim dežnikom in kot edino potrebo čutijo premagati Janeza Janšo ter politični tabor, ki naj bi se zbiral pod drugim dežnikom", pa opozarja, da je njihovo početje nevarno, saj bo politika le še igra moči, surov boj za oblast. Po njegovem mnenju je namreč ta hip politika konsenza tista, ki lahko Sloveniji da več.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.