Napoved Adolfa Štormana, Branka Čečka in Darka Zupana, da bodo danes pred sedežem vlade nadaljevali pred dvanajstimi dnevi prekinjeno gladovno stavko, se niso uresničile. Vlada je namreč končno pokazala posluh za njihove težave in na sestanku s premierjem Borutom Pahorjem in ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem so po besedah Štormana dosegli "zadovoljiv dogovor". O podrobnostih ni želel govoriti, saj naj bi šlo za vladni predlog, ki naj ga vladna stran tudi razlaga.
S pravosodnega ministrstva pa so sporočili, da so se dogovorili, "da bodo gospod Štorman, gospod Čeč in gospod Zupan ter Državno pravobranilstvo predložili odškodninski zahtevek v reševanje v mediaciji. Na ta način naj bi prišlo do sporazumne rešitve zadeve v najkrajšem možnem času".
Spomnimo ...
Trojica se je na Gregorčičevo postavila že 4. maja, a je dva dni pozneje stavko prekinila na željo predsednika vlade, ki jim je zagotovil, da se bodo v desetih dneh zadeve začele reševati. "V ponedeljek se izteče že dvanajsti dan in po 14 letih nismo pripravljeni na nobeno zavlačevanje. Mi smo pokazali pripravljenost po reševanju zadeve, prekinili smo gladovno stavko in pokazali neko razumevanje in dobro voljo. Tokrat se stavka ne bo prekinila, dokler se zadeva povsem in dokončno ne reši," je v imenu gladovalcev javnosti v petek sporočil Štorman.
Grožnje jim ni bilo treba uresničiti. Danes so jih vladni možje namreč končno povabili na sestanek in jim predstavili rešitev. Z njo smo zadovoljni vsi, zato nimamo razlogov, da bi stavko nadaljevali, je za 24ur.com povedal Štorman.
Primer, ki se vleče že 14 let
Trojico so leta 1995 aretirali, v akciji pa naj bi sodelovalo kar 40 policistov, ki so – tako Štorman – nanje tudi streljali.
''Po dvomesečnem priporu so nas izpustili in sojenje se je začelo leta 2000, ko smo bili brez vsakih dokazov obsojeni na zaporne kazni, ki jih je Višje sodišče v Kopru kasneje nekoliko znižalo. Sodba je postala pravnomočna leta 2002 in decembra istega leta smo nastopili zaporne kazni, istočasno pa na vrhovno sodišče vložili zahteve za varstvo zakonitosti. Ko smo kazni že prestali, je leta 2004 Vrhovno sodišče sodbe v celoti razveljavilo, ker je okrožna sodnica Orjana Trunkl bistveno kršila določila Zakona o kazenskem postopku, ker nam je vzela pravico do obrambe in sploh ni hotela ugotavljati vpletenosti policije v zadevo, saj je bilo več kot očitno, da je bila celotna zadeva zrežirana s strani policije,'' je pred stavko v začetku maja Štorman zapisal v pismu, naslovljenem na generalnega sekretarja vlade Milana M. Cvikla.
21. januarja 2005 naj bi pregon zastaral, česar pa sodnik ni upošteval, zato so bili vsi trije leta 2006, potem ko so kazni že prestali, spet v priporu, in sicer Zupan 26 dni, Čečko devet, Štorman pa 18 dni. Pregon je šele septembra lani ustaviilo Ustavno sodišče, konec leta pa je trojica zaradi napak v postopku na pravosodno ministrstvo tudi poslala odškodninski zahtevek.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.