Slovenija

'Ne izključujejo gladovne stavke'

Ljubljana, 26. 11. 2007 07.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Vlada se je pripravljena s cariniki pogajati o vsem, razen o plači. Sindikati trdijo, da je pritisk na direktorje carinskih uradov kršitev pravic.

"Začuden sem nad izjavo ministra za javno upravo Gregorja Viranta, saj cariniki nismo nikjer postavili zahteve, da bi imeli bistveno višjo plačo od ostalih, treba je urediti le sistem, kako bodo prepovedi in omejitve pooblaščenih uradnih oseb ovrednotene," je povedal predsednik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Pečnik. Ob tem je napovedal, da bosta z ministrom v torek nadaljevala pogajanja, kjer sindikat ne bo odstopal od svojih zahtev.

Pri tem ne izključujejo tudi gladovne stavke, še posebej, če bo prišlo do pritiskov preko direktorjev carinskih uradov na delavce, saj, kot pravi Pečnik, ne delajo nič nezakonitega.
Pri tem ne izključujejo tudi gladovne stavke, še posebej, če bo prišlo do pritiskov preko direktorjev carinskih uradov na delavce, saj, kot pravi Pečnik, ne delajo nič nezakonitega. FOTO: Kanal A

Dvig za dva plačna razreda in s tem dvig plač za osem odstotkov naj bi se, kot pravi Pečnik, zgodil v intervalu do avgusta leta 2010. Pri tem je poudaril, da bo do takrat inflacija prispevala svoje, eskalacija plač za leto 2008 in 2009 pa bo polovična zaradi odprave nesorazmerij. "Druga stvar pri tem je, da glede na to, da so se druge panoge že izenačile s pooblaščenimi uradnimi osebami, bo vlada morala pri carinikih te omejitve in prepovedi ovrednotiti", je dodal. Kot meni Pečnik, bi bila ta zahteva zelo preprosto rešljiva, če bi vlada izkazala malo posluha za njihove predloge.

Pečnik: Grožnje so kršitev ustave

Ob Virantovi izjavi, da bodo pritisnili na direktorje carinskih uradov,če bo prišlo do gospodarske škode in drugih neprijetnosti, je Pečnik poudaril, da je to groba kršitev ustave RS, kjer je stavka opredeljena kot pravica. "Na mesto, da bi se pogajali, nam kršijo ustavne pravice," je dodal.

Pečnik je še opozoril, da premestitev pete tarifne skupine v 21. plačni razred teh problemov ne bo rešila, saj "kaj bo s šesto in sedmo tarifno skupino ter s strokovnim tehničnim kadrom". Se pa strinja z vlado, da sta prvi dve zahtevi zelo hitro rešljivi, vendar kot poudarja, "dokler ne bo na papirju trdnih zagotovil, da bodo njihove zahteve izpolnili, ne bo popuščanja". Pri tem ne izključujejo tudi gladovne stavke, še posebej, če bo prišlo do pritiskov preko direktorjev carinskih uradov na delavce, saj, kot pravi Pečnik, ne delajo nič nezakonitega.

Kot je danes povedal Virant, se vlada strinja z reševanjem zahtev reorganizacije in prekinitve zmanjševanja zaposlenih v carini. Ob tem je Pečnik povedal, da sta se v današnjem telefonskem pogovoru z ministrom dogovorila, da bodo v torek nadaljevali pogajanja, vendar po mnenju Pečnika ne more priti do resnih pogajanj, če vladna stran vnaprej zavrača reševanje problema ovrednotenja omejitev in prepovedi, ki jih imajo cariniki. "V tem nismo samo mi, saj se vsi sindikati državne uprave, ki imajo pooblaščene uradne osebe, s to zahtevo strinjajo," je pojasnil.

Virant ne bo popustil

"Ne bomo pristali na logiko izsiljevanja, zato vlada pri vprašanjih plač carinskemu sindikatu ne bo popuščala," je danes na novinarski konferenci, v odgovor na zahteve Sindikata carinikov Slovenije, povedal minister za javno upravo Gregor Virant. Ob tem je poudaril, da se bodo o plačah pogajali v okviru panožne kolektivne pogodbe. Vlada pa je pripravljena prekiniti zmanjševanje števila zaposlenih in izvesti ukrepe, ki bodo blažili negativne posledice ob vstopu Hrvaške v EU, je še povedal Virant.

"Vlada je pripravljena na to, da se število zaposlenih ne bi več zmanjševalo, vendar tudi ne povečevalo", je dejal Virant.
"Vlada je pripravljena na to, da se število zaposlenih ne bi več zmanjševalo, vendar tudi ne povečevalo", je dejal Virant. FOTO: POP TV

Kot je poudaril Virant, je odziv vlade na strokovne zahteve sindikata carinikov enak kot v torek, ko so cariniki najavili stavko. Glede prve zahteve o zmanjševanju števila zaposlenih je Virant dejal, "da je vlada pripravljena na to, da se število zaposlenih ne bi več zmanjševalo, vendar tudi ne povečevalo".

Virant o vladnih ukrepih

O reorganizaciji carinske uprave ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo je Virant poudaril, da bo ob presežku več kot 800 zaposlenih carinikov vlada sprejela ukrepe, ki bodo ublažili posledice tega vstopa. Med temi ukrepi je Virant navedel upokojitve, dokup ur, premestitve v tiste organe, ki potrebujejo kadre z isto stopnjo izobrazbe, kot so policija, uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, davčna uprava za potrebe izterjave in druge.

Odgovor vlade naj bi prejel tudi sindikat carinikov v obliki sporazuma, ki vključuje tudi določbo, da sindikat carinikov takoj preneha s stavko. Kot pravi Virant je to tudi pogoj, da se zavežejo k uresničevanju zahtev. Virant pa je glede stavke povedal, da mora v primeru povečevanja gospodarske škode in drugih neprijetnosti carinska uprava dati navodila direktorjem carinskih uradov, da se sprejme primerne ukrepe, da se škoda odpravi.

"Projektna skupina je že imenovana in lahko začne iskati rešitve že danes," je povedal in poudaril, da ne more dati nobenega zagotovila, da nihče ne bo ostal brez službe, "lahko pa zagotavlja, da bodo vse vladne poteze usmerjene v ta cilj". Glede na to, da sta ti dve zahtevi usklajeni, je Virant presenečen, da so ju cariniki danes ponovno izpostavljali.

Virant pa je glede plač povedal, da se bodo pogajali v okviru sklepanja panožne kolektivne pogodbe za javno upravo. "Cinično je, da cariniki sindikat poziva k pogajanjem, hkrati pa so odpovedali današnja pogajanja," je dodal. Ob tem je poudaril, da je že splošna kolektivna pogodba za carinike ugodna, saj so po njej uvrščeni v 21. plačni razred, danes pa so v 19. "To pomeni osem odstotkov višje plače in zagotavlja tudi višje dodatke za neugoden delovni čas (nedelje, prazniki, nočno delo, nadure)," je dejal Virant.

Kot še poudarja, pa bodo plače nekaterih v sedmi tarifni skupini zamrznjene zaradi plačnih nesorazmerij. "Zakon o sistemu plač jamči vsakemu zaposlenemu v javnem sektorju, razen funkcionarjem, da nihče ne more imeti nominalno niti za en evro nižje plače," je pojasnil Virant.

Stavka poteka v skladu s 56. členom zakona o carinski službi. Cariniki bodo opravili več carinskih pregledov, delo pa bodo zavlačevali.

Stavka carinikov

Opolnoči se je začela stavka carinikov, ki poteka v Generalnem carinskem uradu ter v vseh carinskih uradih in njihovih organizacijskih enotah, tako na mejnih prehodih kakor v notranjosti države.

Sekretar Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščević je pojasnil, da imajo štiri zahteve. Te so kadrovski načrt vlade glede na premajhno število carinikov, reorganizacija carinske službe, dodatek za prepovedi in omejitve, ki jih imajo, ter napredovanje javnih uslužbencev v javnem sektorju.

Stavka do izpolnitve zahtev

Stavka carinikov je ohromila predvsem tovorni promet.
Stavka carinikov je ohromila predvsem tovorni promet. FOTO: Kanal A

Cariniki so sporočili, da bodo stavkali do izpolnitve zahtev. Menijo namreč, da je potrebno ustaviti načrtovano zmanjševanje števila zaposlenih. Ob tem je Miščević poudaril, da je že sedaj carinikov premalo in so preobremenjeni, zato nameravajo stavkati, dokler zahteve ne bodo izpolnjene oziroma do takrat, ko se bo minister za javno upravo Gregor Virant pripravljen pogajati. S stavko tudi želijo spodbuditi vlado in carinsko upravo, da začneta pripravljati reorganizacijo, saj ocenjujejo, da bo sicer po vstopu Hrvaške v Evropsko unijo 830 carinikov s peto stopnjo izobrazbe ostalo brez službe. Po mnenju Miščevića "ni sprejemljivo, da bi ljudje, ki so celo življenje delali samo v carini, bili postavljeni na cesto".

Cariniki zahtevajo tudi ustrezno nadomestilo za prepovedi in omejitve pooblaščenih oseb, ali kot višji plačni razred ali pa kot dodatek.

Dušan Miščević je za 24ur.com dejal, da bo stavkovni odbor, ob morebitnem pritisku na posameznike, uvedel radikalnejše stavkovne ukrepe.

Ena izmed stavkovnih zahtev je tudi ustrezen sistem napredovanja javnih uslužbencev. Na ministrstvih za javno upravo in finance pa so opozorili, da bi predlog načina napredovanja, ki ga zagovarja sindikat carinikov, pomenil dodatnih 30 milijonov evrov proračunskih sredstev letno, kar naj bi lahko ogrozilo stabilnost javnih financ.

Na ministrstvih so v skupni pisni izjavi zapisali, da so minuli torek dosegli soglasje v dveh od treh odprtih točk. In sicer glede rešitve vprašanja zmanjševanja števila zaposlenih in preobremenjenosti zaposlenih ter reorganizacije Carinske uprave RS. Glede tretje točke, plačnega sistema, pa na ministrstvih za finance in za javno upravo menijo, da bo večina delavcev carine v novem plačnem sistemu imela večjo plačo, saj je znano, da bodo napredovali v višji plačni razred.

Na nekaterih mejnih prehodih so daljše čakalne vrste, predvsem za tovorna vozila
Na nekaterih mejnih prehodih so daljše čakalne vrste, predvsem za tovorna vozila FOTO: Dare Čekeliš

Pogajalska skupina javnega sektorja je seznanjena s stavkovnimi zahtevami carinikov. Na vlado je naslovila poziv, naj se začne v najkrajšem možnem času pogajati, saj je to njena dolžnost. V znak podpore carinikom je pogajalska skupina odpovedala današnja pogajanja o panožni kolektivni pogodbi za državno upravo.

Carinska uprava razume stavkajoče

Cariniki so sporočili, da bodo stavkali do izpolnitve zahtev
Cariniki so sporočili, da bodo stavkali do izpolnitve zahtev FOTO: Dare Čekeliš
Trenutno je največja čakalna doba na mejnem prehodu Obrežje, kjer tovorna vozila za vstop v državo čakajo do 9 ur.

Vodstvo Carinske uprave RS razume stavkajoče, obenem pa skuša zmanjšati škodo, ki bo zaradi stavke nastala v gospodarstvu in pri državljanih. Vodstvo uprave je v stiku s sindikatom in si prizadeva, da bi se stavka čim hitreje končala, so sporočili s carinske uprave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
27. 11. 2007 11.59
Nihče ne trdi, da so cariniki podkupljivi! Smešno je le opletati s tem, da gladovna stavka ni izključena... od tod salame, paštete in podobno! Gre pač za boj delavskega razreda za višje emzde, v tem primeru so delavci zaposleni v državni upravi in imajo seveda vso pravico stavkati. Kdor poziva, naj stavko prekinejo ker imajo iztak šže tako preveč vsega, drugi pa še manj, da niso osamosvojitelji, da niso pravih korenin itd., so zame predstavniki najkonservativnejšij, najbolj škodljivih in nevarnih teženj, kar si jih v naši družbi moremo misliti! Na ta način ne bomo prišli nikamo!! Pravica vsakogar je, da se v okviru zakona in politike bori za svoje ideje, želje in težnje! Kot da se menažerji, politiki, ministri, generali, predsedniki vlad itd. ne borijo zase in svoje pozicije ter pravice!! A delavci naj se pa ne bi??
pdjmt
27. 11. 2007 11.31
Moram se oglasit glede Obrežja, kot je komentirala Nives Bajc. Ja, tudi sam slišal od šoferja, da je špediter rekel šoferju tovornjak, da rabi 2 kartona paštet za carinika za vzorec. In kasneje izvedel, da sta ta dva končala eden pri špediterju in eden pri zdravstveni inšpektorci. Carinik sploh sploh ni vedel za te paštete. Torej, ne širit laži. Kar se tiče zadnje številke revij carini, je napisano, kako se dela na določenih mejnih prehodih. Vendar, da ima največji mejni prehod - Obrežje samo 15 ljudi v izmeni, ki pokriva celo EU za vstop in izstop - potniški in tovorni promet, tega ne ve nihče. Da dela 1 carinik 3 vstopne špure in eno izstopno, ker ni ljudi, saj morajo ostali delati na kamionskem delu. Medtem ko en carinik dela 3 vstopne špure, je tam na treh špurah 6 policistov. Carinski posel je pregled uvoženega in izvoženega blaga, ljudje, droga in orožje pa je stvar policije. To je isto kot v tekstilni tovarni, ko šivilja skroji in zasiše npr. hlače, trgovec pa proda. Drugače pa je razpis za carinika na Obrežju, se lahko javite. Me zanima, kaj boste takrat izjavili, ko boste prejeli prvo plačo in kaj vse boste morali znati za carinika.
Tonček Balonček
27. 11. 2007 10.03
Če ne bo mogel Virant sam, naj pomagata še Erjavc in Mate, "ustavni poredak" in meje moramo zaščotiti, zakone pa spoštovati! Ne bomo dovolili, da carinikom večajo plače, zakaj ne bi še oni imeli majhnih! Kje je tu solidarnost? Stavke pustimo Italjanom, Nemcem in Francozom, te metode ne spadajo v poštene in urejene družbe kot je naša. Anarhije ne bomo trpeli!
alc19@email.si
27. 11. 2007 09.29
minister virat s tabo smo ne popuščaj ker če boš popustil pomeni da pravna država ne funkcjonira
alc19@email.si
27. 11. 2007 09.25
post je zdrav organizem se prečisti pa tudi um in intelegenca bo delaovala bolja kar tako naprej pohvalno
Tonček Balonček
27. 11. 2007 09.09
Gladovna stavka, ja? Minili so časi, ko so cariniki do kamionov, naloženih z mesninami, buteljkami in siri pristopali s PVC vrečkami! Vzorčenje pač, degustacija!
Tonček Balonček
27. 11. 2007 08.36
"saj so carine, ki so jih pobrali slovenski cariniki predstavljale 40% takratnega zveznega proračuna". Dopisovalce bi prosil, naj ne stresajo raznih absurdnih številk. Blago, ki je v Jugoslavijo prihajalo s kamioni, se je itak carinilo na končnih destinacijah, npr. v carinarnici Beograd, do tja je kamion od npr. Sežane vozil s t.im. "popratnico", zbrane carinske dajatve od fizičnih oseb za kavbojke in praške pa niso pomenile kakšenega velikega zneska. Pomen carine je dandanašnji marginalen in se peaktično na mejnih prehodih sploh ne dogaja, carinijo pačblago kitajskega, korejskega in ameriškega porekla! Tudi cariniki se bodo morali prestrukturirati, kot policaji čez kakšnih 5 let, ko bo v EU tudi Hrvaška in jih bo veliko ostalo brez dela. Res je tudi, da carinikov izpred 20 let nima nihče v najlepšem spominu, tudi ni to taka služba, ki bi vzbujala strankam simpatije, kot dacarji pač, izvajajo zakon. Polovica tistih "osvoboditeljev" je že zdavnaj v penziji, sploh pa glavnina carinikov ni delala na mejnih prehodih, ampak v carinarnicah , npr,. v Ljubljani, Mariboru, Kopru itd. Seveda jih pa podpiram pri stavki za višje plače, tako kot vse druge male ljudi!! Vsega nam pač ne smejo pobrati le svetovalci in pogodbeni eksperti, trojni funkcionarji in "tajkuni" ter stroški tega proslulega predsedovanja EU!
ivo55
27. 11. 2007 08.22
Kronično je pomanjkanje kadra v SV. Samo uniformo naj zamenjajo...
urscha
27. 11. 2007 08.11
Ok, priznam, nisem brala vseh komentarjev - me pa zanima, če kdo ve, koliko imajo cariniki dejansko plače??? Bruto ali neto...? Sej prav, naj kar stavkajo...za njimi pa še marsikdo drug! Naj EU vidi, kaj delajo z nami!
Tone Anžlovar
27. 11. 2007 07.40
Še to - kot so že nekateri ugotovili, gre pri carini za pretežno nepotrebno službo, ki bi jo morala vsaka sodobna država ukiniti. To ni krivda carinikov, temveč oblasti. Carinjenje izdelkov, ki jih je možno legalno kupiti, je povsem običajna potuha domačim proizvajalcem, ki s tem niso izpostavljeni konkurenci, ampak pred njo zaščiteni s carino. To morda za pridobitnike takega režima na kratki rok omogoča lagodno poslovanje, da srednji in daljši rok pa pomeni nazadovanje. Zaradi tega je EU med svojimi članicami tudi prepovedala carino in podobne 'zaščite ukrepe', ni pa seveda nobenega pametnega razloga, da slovenskemu gospodarstvu škodimo s podpiranjem carin za države izven EU - razlog za to je isti kot za države EU.
Tone Anžlovar
27. 11. 2007 07.33
Kakšna blažitev odpuščanja po vstopu HR v EU je to, če bodo odvečne carinike predčasno upokojevali? To je reševanje problemov s tujim denarjem, to je denarjem davkoplačevalcev, ki morajo te nepotrebne upokojence financirati. Če so cariniki viška, se jih pač odpusti in s tem je zadeva končana. Imamo trg delovne sile, imamo izobaževalne inštitucije in vse mogoče pripomočke za prekvalifikacijo, naj se znajdejo tako kot vsi ostali državljani!
Uroš Palhartinger
26. 11. 2007 23.38
Dobro mf80, takšno je pač tvoje mnenje. Ampak zakaj tega nisi povedal stavkajočim v Veolia Transport, ko je nekaj dni nazaj v Mariboru stavkalo 185 voznikov tega podjetja, motijo pa te cariniki. Verjetno nimajo vsi ljudje podjetniške žilice kot ti, morda vsi ne vidijo izziva sami iskati svoje poslovne stranke. Ljudje si želiljo socialne varnosti in ne izključenosti. Mf80, moraš sprejeti dejstvo da niso vsi ljudje kot ti.
mf80
26. 11. 2007 23.37
@palhi75 aja pa še to sem ti mislil dodat glede lahkih služb. Če nekega delavca odpustijo v podjetju ali če ti s.p. propade, ti delodajalec ne išče druge službe ampak si jo moraš sam. Tukaj pa cariniki izsiljujejo, da jim država najde drugo službo, pol pa naj jo tudi drugim a ni tako.
Uroš Palhartinger
26. 11. 2007 23.25
seveda bo uspelo, samo pazniki imate to smolo da niti bele stavke ne morete izvesti odmevno kot jo lahko cariniki. Mislim pa da bi morali tudi delavci v gospodarstvu enotno povzdigniti svoj glas. Na žalost pa je tako da v majhnih podjethih ni mogoče izvesti stavke, v večjih podjetjih pa niso tako odmevne. Sicer lep čas ni bilo večjih stavk v gospodarstvu, se pa zadeve zadnje dni spreminjajo. Cariniki pa imajo to srečo da je njihova stavka precej bolj odmevna kot pa na primer stavka delavcev v Swatyju. Napaka delavcevi pa bi bila, da vidijo sovražnika v carinikih, ne pa v svojih delodajalcih, kajti vlada RS je delodajalec carinikov.
mf80
26. 11. 2007 23.23
Ti bom definital, meni so lažji poklici državni poklici z 5. stopnjo, ki niso fizični in delaš pač po neki šabloni, ki jo osvojiš v enem letu. Delati pri privatniku ali celo imeti s.p. je čisto nekaj drugega, kjer moraš sam iskati stranke. Da se moraš vsaki dan dokazovat. Sam sem dosedaj zamenjal 5 služb in vedno sem šel na bolje in tako tudi upam vnaprej, najlažje je pač nekje ostat in jamrat
tblumena@mail.amis.net
26. 11. 2007 23.17
upam,da vam bo uspelo, kajti tudi mi smo v istem dreku. min. za izvrš. kaz. sankcij.
Uroš Palhartinger
26. 11. 2007 23.10
Kateri poklic pa je najtežji ali najlažji? Varilec, ključavničar, voznik, strojevodja, administrator, vojak, carinik, policist, ekonomist, zdravnik, kemik ... Mf80, opredeli kako lahko ocenjuješ poklice na tak način kot ga? tom.tomu pa bi omenil vlogo njegovih frajerjev iz bivše juge. Ja, res so bili problemi z bananami pa kavo ..., vendar je bila takrat carina podrejena direktno Beogradu, od koder so prihajali zakoni, navodila in usmeritve, V Beograd pa so se odtekale tudi pobrane carine. Cariniki na mejnih prehodih pa so bili večinoma iz drugih jugoslovanskih republik. A vendar je velika večina teh vaših "frajerjev" prestopila na slovensko stran in podprla osamosvojitev slovenije. Ti frajerji niso klonili niti ko je mejne prehode obkolija JLA, niti ko je jugoslovanska zvezna oblast poslala zvezne carinike v Slovenijo, ker so pač lokalni cariniki Beogradu obrnili hrbet. Po tem vzoru bo mogoče minister Gregor (Virant) sedaj poslal v Slovenijo bruseljske carinike? Osamosvojitvena vojna za Slovenijo je bila v bistvu vojna za carine, saj so carine, ki so jih pobrali slovenski cariniki predstavljale 40% takratnega zveznega proračuna. Na to državotvorno dejstvo pa se večinoma pozablja in na veteranskih proslavah skorajda ni omenjene osamosvojitvene vloge slovenske carine.
yan333@email.si
26. 11. 2007 23.08
Zaradi tega mi je pa Virant najljubši minister. Sam osebno preprost delaven in do ostali nepopustljiv. Njega bo težko preseči škoda le da se nekoliko bolj ne angažira v politiki. Sicer je pa po svoje boljše da se ne. Politika lahko človeka pokvari.
mf80
26. 11. 2007 22.54
@palhi75 Nisem ignorantski, vendar se ti ljudje morajo zavedati, da ne prispevajo nič k produktivnosti Slovenije in njenemu razvoju. Izbrali so si pač enega najlažjih poklicev, zato sedaj pričakovat neke utopične plače ni fer do drugih, ki prav tako delajo in dobijo manjšo plačo za težje delo. Sem za višje plače ampak za vse ne samo za izbrance.
Luka Kovi? 1
26. 11. 2007 22.07
plačni sistem v javnem sektorju je urejen z zakonom o sistemu pla pri katerem so potekala tudi pogajanja s sindikati; manjkajo pa kolektivne pogodbe; vlada in sindikati morajo čim prej skleniti pogodbo; vlada prozrsta, na katerem so zaposleni, upokojenci, študentje zahtevali od delodajalcev višje dohodke ni vzela kot protrst proti sebi ampak kot protest proti delodajalcem (tako je bil tudi deklariran). Do delavcev javnega sektorja pa vlada nastopa v vlogi delodajalca podpiše naj torej ustrezno kolektivno pogodbo in v njej uredi vsa v zakonu o javnih uslužbencih in zakonu o sistemu plač nedorečena ali odprta vprašanja. Stavka sela javnih uslužbencev in podpora drugih tej stavki odpira vrata za pogajanja. Enoten nastop vseh sindikatov pa možnost za dogovor. vlada bi s tem dala vzgled vsem delodajalcem, ki jim priporoča dogovor s sindikati