"Začuden sem nad izjavo ministra za javno upravo Gregorja Viranta, saj cariniki nismo nikjer postavili zahteve, da bi imeli bistveno višjo plačo od ostalih, treba je urediti le sistem, kako bodo prepovedi in omejitve pooblaščenih uradnih oseb ovrednotene," je povedal predsednik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Pečnik. Ob tem je napovedal, da bosta z ministrom v torek nadaljevala pogajanja, kjer sindikat ne bo odstopal od svojih zahtev.
Dvig za dva plačna razreda in s tem dvig plač za osem odstotkov naj bi se, kot pravi Pečnik, zgodil v intervalu do avgusta leta 2010. Pri tem je poudaril, da bo do takrat inflacija prispevala svoje, eskalacija plač za leto 2008 in 2009 pa bo polovična zaradi odprave nesorazmerij. "Druga stvar pri tem je, da glede na to, da so se druge panoge že izenačile s pooblaščenimi uradnimi osebami, bo vlada morala pri carinikih te omejitve in prepovedi ovrednotiti", je dodal. Kot meni Pečnik, bi bila ta zahteva zelo preprosto rešljiva, če bi vlada izkazala malo posluha za njihove predloge.
Pečnik: Grožnje so kršitev ustave
Ob Virantovi izjavi, da bodo pritisnili na direktorje carinskih uradov,če bo prišlo do gospodarske škode in drugih neprijetnosti, je Pečnik poudaril, da je to groba kršitev ustave RS, kjer je stavka opredeljena kot pravica. "Na mesto, da bi se pogajali, nam kršijo ustavne pravice," je dodal.
Kot je danes povedal Virant, se vlada strinja z reševanjem zahtev reorganizacije in prekinitve zmanjševanja zaposlenih v carini. Ob tem je Pečnik povedal, da sta se v današnjem telefonskem pogovoru z ministrom dogovorila, da bodo v torek nadaljevali pogajanja, vendar po mnenju Pečnika ne more priti do resnih pogajanj, če vladna stran vnaprej zavrača reševanje problema ovrednotenja omejitev in prepovedi, ki jih imajo cariniki. "V tem nismo samo mi, saj se vsi sindikati državne uprave, ki imajo pooblaščene uradne osebe, s to zahtevo strinjajo," je pojasnil.
Virant ne bo popustil
"Ne bomo pristali na logiko izsiljevanja, zato vlada pri vprašanjih plač carinskemu sindikatu ne bo popuščala," je danes na novinarski konferenci, v odgovor na zahteve Sindikata carinikov Slovenije, povedal minister za javno upravo Gregor Virant. Ob tem je poudaril, da se bodo o plačah pogajali v okviru panožne kolektivne pogodbe. Vlada pa je pripravljena prekiniti zmanjševanje števila zaposlenih in izvesti ukrepe, ki bodo blažili negativne posledice ob vstopu Hrvaške v EU, je še povedal Virant.
Kot je poudaril Virant, je odziv vlade na strokovne zahteve sindikata carinikov enak kot v torek, ko so cariniki najavili stavko. Glede prve zahteve o zmanjševanju števila zaposlenih je Virant dejal, "da je vlada pripravljena na to, da se število zaposlenih ne bi več zmanjševalo, vendar tudi ne povečevalo".
Virant o vladnih ukrepih
O reorganizaciji carinske uprave ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo je Virant poudaril, da bo ob presežku več kot 800 zaposlenih carinikov vlada sprejela ukrepe, ki bodo ublažili posledice tega vstopa. Med temi ukrepi je Virant navedel upokojitve, dokup ur, premestitve v tiste organe, ki potrebujejo kadre z isto stopnjo izobrazbe, kot so policija, uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, davčna uprava za potrebe izterjave in druge.
"Projektna skupina je že imenovana in lahko začne iskati rešitve že danes," je povedal in poudaril, da ne more dati nobenega zagotovila, da nihče ne bo ostal brez službe, "lahko pa zagotavlja, da bodo vse vladne poteze usmerjene v ta cilj". Glede na to, da sta ti dve zahtevi usklajeni, je Virant presenečen, da so ju cariniki danes ponovno izpostavljali.
Virant pa je glede plač povedal, da se bodo pogajali v okviru sklepanja panožne kolektivne pogodbe za javno upravo. "Cinično je, da cariniki sindikat poziva k pogajanjem, hkrati pa so odpovedali današnja pogajanja," je dodal. Ob tem je poudaril, da je že splošna kolektivna pogodba za carinike ugodna, saj so po njej uvrščeni v 21. plačni razred, danes pa so v 19. "To pomeni osem odstotkov višje plače in zagotavlja tudi višje dodatke za neugoden delovni čas (nedelje, prazniki, nočno delo, nadure)," je dejal Virant.
Kot še poudarja, pa bodo plače nekaterih v sedmi tarifni skupini zamrznjene zaradi plačnih nesorazmerij. "Zakon o sistemu plač jamči vsakemu zaposlenemu v javnem sektorju, razen funkcionarjem, da nihče ne more imeti nominalno niti za en evro nižje plače," je pojasnil Virant.
Stavka carinikov
Sekretar Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščević je pojasnil, da imajo štiri zahteve. Te so kadrovski načrt vlade glede na premajhno število carinikov, reorganizacija carinske službe, dodatek za prepovedi in omejitve, ki jih imajo, ter napredovanje javnih uslužbencev v javnem sektorju.
Stavka do izpolnitve zahtev
Cariniki so sporočili, da bodo stavkali do izpolnitve zahtev. Menijo namreč, da je potrebno ustaviti načrtovano zmanjševanje števila zaposlenih. Ob tem je Miščević poudaril, da je že sedaj carinikov premalo in so preobremenjeni, zato nameravajo stavkati, dokler zahteve ne bodo izpolnjene oziroma do takrat, ko se bo minister za javno upravo Gregor Virant pripravljen pogajati. S stavko tudi želijo spodbuditi vlado in carinsko upravo, da začneta pripravljati reorganizacijo, saj ocenjujejo, da bo sicer po vstopu Hrvaške v Evropsko unijo 830 carinikov s peto stopnjo izobrazbe ostalo brez službe. Po mnenju Miščevića "ni sprejemljivo, da bi ljudje, ki so celo življenje delali samo v carini, bili postavljeni na cesto".
Cariniki zahtevajo tudi ustrezno nadomestilo za prepovedi in omejitve pooblaščenih oseb, ali kot višji plačni razred ali pa kot dodatek.
Ena izmed stavkovnih zahtev je tudi ustrezen sistem napredovanja javnih uslužbencev. Na ministrstvih za javno upravo in finance pa so opozorili, da bi predlog načina napredovanja, ki ga zagovarja sindikat carinikov, pomenil dodatnih 30 milijonov evrov proračunskih sredstev letno, kar naj bi lahko ogrozilo stabilnost javnih financ.
Na ministrstvih so v skupni pisni izjavi zapisali, da so minuli torek dosegli soglasje v dveh od treh odprtih točk. In sicer glede rešitve vprašanja zmanjševanja števila zaposlenih in preobremenjenosti zaposlenih ter reorganizacije Carinske uprave RS. Glede tretje točke, plačnega sistema, pa na ministrstvih za finance in za javno upravo menijo, da bo večina delavcev carine v novem plačnem sistemu imela večjo plačo, saj je znano, da bodo napredovali v višji plačni razred.
Pogajalska skupina javnega sektorja je seznanjena s stavkovnimi zahtevami carinikov. Na vlado je naslovila poziv, naj se začne v najkrajšem možnem času pogajati, saj je to njena dolžnost. V znak podpore carinikom je pogajalska skupina odpovedala današnja pogajanja o panožni kolektivni pogodbi za državno upravo.
Carinska uprava razume stavkajoče
Vodstvo Carinske uprave RS razume stavkajoče, obenem pa skuša zmanjšati škodo, ki bo zaradi stavke nastala v gospodarstvu in pri državljanih. Vodstvo uprave je v stiku s sindikatom in si prizadeva, da bi se stavka čim hitreje končala, so sporočili s carinske uprave.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.