Slovenija

'NE' koncesijam

Ljubljana, 18. 12. 2006 17.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gibanje za ohranitev javnega zdravstva je predsednika vlade pozvalo, naj ustavi podeljevanje koncesij.

Gibanje od premiera zahteva, da se koncesije ne podeljujejo, dokler ne bodo sprejeti zakonodaja, pravila in standardi
Gibanje od premiera zahteva, da se koncesije ne podeljujejo, dokler ne bodo sprejeti zakonodaja, pravila in standardi FOTO: Reuters

Gibanje za ohranitev javnega zdravstva je predsednika vlade Janeza Janšo pozvalo, naj ustavi podeljevanje koncesij, in sicer dokler ne bo sprejeta strategija razvoja zdravstva, mreža izvajalcev zdravstvenih storitev in zakonsko opredeljena košarica pravic. Prav tako pričakujejo sprejetje zakonodaje, ki bo opredelila in zaščitila javni interes na področju zdravstva, je gibanje zapisalo v izjavi za javnost.

Gibanje od premiera tudi zahteva, da se koncesije ne podeljujejo, dokler ne bodo sprejeti zakonodaja, pravila in standardi, ki bodo zagotovili ustrezen in učinkovit nadzor nad kakovostjo zdravstvenih storitev ter ustrezno varovali bolnike.

Kakor zagotavljajo v gibanju, njihov cilj ni odstavitev ministra, ampak da "zdravstvena oblast preneha s politiko razgrajevanja zdravstvenih domov in bolnišnic, z zapostavljanjem javnega interesa v korist zasebnega interesa, in z ne-politiko, ki zaradi odsotnosti vizije in strategije uveljavlja kaotične ukrepe, s katerimi uničuje javno zdravstvo in njegove temeljne vrednote kot so pravičnost, enakost in solidarnost".

Obenem zahtevajo široko javno razpravo, konsenz socialnih partnerjev in vseh generacij državljanov za spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Gibanje za ohranitev javnega zdravstva združuje prek 50.000 državljanov. Ustanovna seja gibanja je bila 20. junija v Cankarjevem domu v Ljubljani, ustanovljeno pa je bilo na pobudo predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Nevenke Lekše. Člani gibanja hočejo javnost opozoriti predvsem na slabosti, ki jih prinaša privatizacija zdravstva in menijo, da bi moral slovenski zdravstveni sistem še naprej temeljiti na visoki stopnji solidarnosti pri financiranju zdravstvenega varstva in na prevladujočem javnem načinu njegovega izvajanja.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
20. 12. 2006 08.31
Hinko MUROVEC, Spoštovani " Victoriosus" 19.12.2006 / 20:44, Pisec raznih komentarjev boljših in slabših sem jaz - Hinko MUROVEC ,1950 Lj. - sem pa malo lenuha in koristim kar hčerkin E - naslov zato zmešnjava. Se pa podpisujem z celim in pravim imenom, ker smatram, da človek, ki odkrito , ne zlonamerno , izraža svoje mišljenje lahko mirno pove kdo je. Veseli me, da nimam popolnoma zgrešenega pogleda na " koncesije in zdravnike". Verjetno je pri tej zadevi nekaj podobnega kot pri v prejšnjem komentarju omenjenih ZD leksikonih. Človek dobi nekakšno " strokovno " informacijo, ki je za navadnega zemljana tako strokovna , da je nerazumljiva iz tega sledi vse ostalo.Velikokrat gre za načrtno zamegljevanje s strani zakonodajalca tudi zato, da lahko manipulira in po potrebi velikodušno prepusti krivdo drugemu - v tem primeru zdravnikom. Drugo je klasična " slovenska fovšija" nihče ne vpraša koliko dela in odgovornosti je vloženega v tistih recimo 500.000 tisočakov, večina vidi številko, drug aspekt je zopet posploševanje in mešanje ljudi, ki delajo in ljudi ki politizirajo na osnovi prejemkov. Veliko teh in podobnih težav ne bi bilo ob boljši splošni razgledanosti le ta pa je pogojena tudi z šolsko izobrazbo, ki žal vsaj do srednje stopnje ne nudi kljub vsej obremenitvi neke realne možnosti uporabne splošne razgledanosti in je stvar posameznika, da se tozadevno izpopolnjuje , takih pa ni ravno veliko. Ostaja Vam edino tolažba, da ščasoma ljudje dojamejo bistvo, žal to traja in običajno je žrtev kritike tisti katerega določi politični interes vodilnih " voluharjev". S Spoštovanjem, Hinko MUROVEC
User201430
20. 12. 2006 07.53
Če še ne bi bilo čakalnih vrst, bi jih zdravniki hoteli ustvariti. Sicer ne bi imeli pravega argumenta za privatizacijo, pa tudi pacienti jim ne bi bili taaako hvaležni, ko bi končno prišli na vrsto. Sedaj vsaj kaka kava pade, ali pa čokolada. Da ne govorimo o zaslužkih pod mizo za jemanje mimo vrste.
User175911
19. 12. 2006 20.44
Najprej eno vprašanje: ali ste Hinko ali Karmen Murovec? Namreč komu naj naslovim komentar? Moram reči, da se popolnoma strinjam z vami. Resnično nimam pripomb. Mogoče je resen problem pomanjkanje zdravnikov (na obrobju, v Kliničnem jih je daleč preveč), še povrh je Medicinska fakulteta stroga, težka in včasih preveč toga. Kaj moremo? Pa čakalne vrste niso in ne morejo biti krivda zdravnikov: po eni strani se ljudje pritožujejo, da jih zdravniki pregledujejo v petih minutah (kot stroji), po drugi strani so pa čakalne vrste po 4 mesece in še več. To je protislovje! Malo je denarja, malo je strojev (zmogljivosti nasploh) in malo je zdravnikov. Stvari se pa vendarle izboljšujejo, to mi verjemite. Čez noč pa ni rezultatov. In koncesionarji so še vedno del javne mreže, plačuje jih država in nekdo, ki ima obvezno zdr. zavarovanje gre lahko h koncesionarju brez doplačil. Res ni razlike, ne gre se za nobeno privatizacijo zdravstva, edino ukinja se posrednik (zdravstveni dom), kar konec koncev res prinaša več dobička zdravniku, ampak ne na račun bolnikov. No, če se že spustimo na to: zdravnik ima glavarino (toliko denarja na bolnika)-več bolnikov, več denarja. Zato koncesionarji delajo VEČ (ker gre več v njihove žepe, logično, v ZD gre ta denar zdravstvenemu domu), tako da edino SKRAJŠAJO lahko čakalne dobe. Samo prosim razumevanja s strani laikov. Lp!
hinko.murovec@siol.net
19. 12. 2006 11.53
Hinko MUROVEC,Spoštovani " victoriosus 18.12. / 20:14. V pravilnost podeljevanja koncesij se ne bom spuščal ker vsega v zvezi z postopki niti ne poznam niti vem. Bi pa Spoštovani g. Victoriosus, če dovolite in ste res v zdravniških vrstah nekaj dejal. Eno je spoštovanje Vašega - zdravniškega dela, ne dvomim, da vsak ceni in spoštuje znanje in trud za dosego tega. Običajno pa se zatakne v obratni smeri, ko zdravnik pozabi naprimer, da je bil kot otrok doma nekje v hribih med neukim narodom in je imel priliko videti kako reagira človek , ki nima znanja na nekaj " hudega" , še hujša je stiska, ko gre za bližnjega kateremu bi radpomagal pa ne zna, žal večina to ni opazila ali pa pozabila. Zato je mi že vemo kaj je, nič se bat, pridite čez en mesec na pregled vse prej kot primeren odziv na težave reveža. Res je, ljudje hodijo k zdravniku v vsaj 30 primerov popolnoma brez potrebe, nekateri celo iz dolgega časa, kar je absurd a po drugi strani razumljiv. Krade pa čas za resne preglede. Ta del bi bil morda rešljiv z uvedbo javnih recimo svetovalnih ambulat, kamor bi hodili ljudje, ki niso dejansko organsko bolni a rabijo ali nasvet ali pa nekak pogovor, ki je že na meji področja psihologa ali psihiatra. Vaša navedba o preveč informacijah drži, najbolj je narobe to, da v raznih leksikonih obstojajo osnovni opisi bolezenskih znakov v tako površni obliki, da lahko neuk hitro ugotovi, da je v smrtni nevarnosti, to pa vodi veste v kaj. Zato je v zdravstvu vsaj zame večji problem v nesmotrno razporejeni obremenitvi, v velikokrat napačnem razumevanju stisk in potreb malega človeka. Vem , vem, ste preobremenjeni, toda ali res in vedno? Ker imam ženo invalida I. stopnje sem imel priliko videti marsikaj in verjemite mi, niso vsi zdravniki tečni zbirokratizirani nedostopneži, jih pa nekaj je, kar nekaj jih poznam, ki kljub res nemogoče veliko dela najdejo trenutek za prijazno čisto navadno frazo in nasmeh, ki zaresnemu bolniku da občutek, da ima opravka s človekom in ne učenim strojem.Poznam pa tudi take, ki so mislili, da je žena " učni pripomoček" ( dokumentirano). Zato je nujno, da zdravnik ne pozabi, da je prvenstveno samo človek, če zanemari to potem je škoda časa in truda, ki ga je v svoj poklic vložil, kajti nikoli ne bo dober zdravnik, lahko je strokovnjak na področju, toda bistvo mu manjka. Pri takih in podobnih človeških napakah se pojavljajo čakalne vrste, kajti taki vedno najdejo luknje za znance in poznane, taki dajejo prednost denarju in ne človeku. Po mojem mišljenju ni problem koncesija da ali ne, pač pa komu in morda resen nadzor nad izvajanjem. S Spoštovanjem Hinko MUROVEC
User198527
19. 12. 2006 08.30
To je ravno tisti odnos, ki gre pacientom na živce (tiho bodi in čakaj, da te pokličemo). S takimi večvrednostnimi kompleksi zdravniki podirate zaupanje v zdravstveni sistem. Saj jaz ne rabim zdravnika, in upam da ga še dolgo ne bom. Ko pa ga bom rabil - pričakujem, da bom na vrsti dovolj zgodaj, da ne bom prej zaradi vrst umrl. Ko pa vidiš takle odnos in ga doživiš na koži svojih najbližjih, te pa kar zmrazi. Ali ste zdravniki sami sebi namen? Da tam študirate neke zadeve, ki jih mi nikakor ne moremo razumeti in nas sprejemate kot neko nujno zlo? Tako kot neki profesorji, ki jim je na faksu čisto fino, študirajo in raziskujejo, le tisti nadležni študenti...
User175911
18. 12. 2006 20.14
G. Mirko, očitno vi niste kaj dosti v zdravstvu, ali pa o njem malo veste. Ne morete povezati čakalnih dob (ki so bile res skrajšane, prej je bila katastrofa) kar s samoplačništvom. Res je, da imajo prednost, saj je to tudi logično, tudi v tujini je tako! Samo, ne morejo kar vsi imeti prednost, ker drugače ne bi bilo čakalnih dob, kar bi bilo idealno, ampak ob obstoječem proračunu in sredstvih praktično nemogoče. A vi mislite, da boste z ukinitvijo koncesij zmanjšali samoplačništvo?! A vi sploh veste, da je VSE javna mreža? A veste, da se da tudi v zdravstvenem domu dobiti storitve s samoplačništvom? A veste, da ni razlike med koncesionarjem in zdravnikom v ZDju?? In prosim, ne drznite si primerjati zdravnikov z lenivci, kajti toliko študija in dela, kot ga imajo(mo) zdravniki, v življenju še niste videli! Če bi kdaj poslušali, zaradi kakšnih neumnostih pridejo pacienti v ambulanto, bi prav gotovo razumeli, zakaj morajo tisti z resnimi zadevami toliko čakati. Zaradi preveč informacij so postali vsi hipohondrijaki, in to ni dobro. Zato prosim, omejite se na vaše področje; o koncesijah (ki sploh niso slaba rešitev!!) bomo odločali tisti, ki o tem kaj vemo. Lp.
User107182
18. 12. 2006 18.01
Dodi, to je njim zelo jasno, vam pa k sreči ne...k sreči pravim zato, ker očitno niste dosti pri zdravnikih, da bi bilo čimdlje tako. Ostali morajo pa na preglede in druge reči čakati po 3 - 4 mesece in več, ker koncesionarji lahko mesečno vzamejo samo X pacientov, ostalo naslednje mesce. Nato vam pa hitro povedo da ob samoplačništvu lahko pridete pa na vrsto naslednji dan. Super zdravstvo, res. Očitno čas imajo, problem pa je v koncesijah. Tudi pri zobarju..se želite prenaročiti, pa pridete na vrsto čez 2 mesca!! To je zdravstvo, kjer je nekaj narobe z ljudmi, nihče ne gre tja ker se nima kam dat. In dlje kot se čaka, slabše je. Pazite: celo ultrazvok za (potencialne) rakave bolnike je potrebno čakati po 3 mesece!! (razen ob plačilu), rak pa v trehm mesecih naredi veliko škode (zanimivo, po ultrazvoku pa nastane panika in vas dajo naslednji dan nujno v bolnico...prej pa jim je vseeno da se čaka). Ker imajo mesečno le toliko in toliko pacientov, tudi delajo počasneje kot se lenivec premika. Ultrazvok opravijo v 5 minutah in na uro imajo po 4 ljudi. Res optimalno. Pa sem siguren da obstajajo še veliko hujši primeri kot sem jih sam navedel. Vse to zahvaljujoč nesposobnim zdajšnjim in prejšnjim zdravstvenim ministrom in njihovim koncesijam.
User138250
18. 12. 2006 17.36
Kot kaže gospa Lekše še vedno ne razume, da so tudi koncesionarji del javnega zdravstva, saj prejemajo za opravljene storitve denar iz javnih sredstev.