
Tri bosansko-hercegovska združenja, Združenje za zaščito deviznih varčevalcev v BiH, Združenje brezposelnih v BiH in združenje, ki se zavzema za kupovanje domačih izdelkov, so letake iz letal nad mesta odvrgla, ker so nezadovoljna z odnosom slovenskih oblasti do reševanja vprašanja starih deviznih vlog nekdanjih varčevalcev bivše Ljubljanske banke, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Člani združenj so nad večjimi mesti v BiH, med drugim nad Sarajevom, Banja Luko in Mostarjem, odvrgli pol milijona letakov.
Janša: Gre za vprašanje nasledstva
Podpredsednik združenja za zaščito deviznih varčevalcev, ki združuje okoli 35.000 nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke, Miro Kožul je povedal, da državljani BiH od Ljubljanske banke zahtevajo več kot 400 milijonov dolarjev prihrankov. "Slovenci se bogatijo z odpiranjem nakupovalnih središč, v katerih prodajajo svoje izdelke, na tisoče državljanov BiH pa ne more priti do svojih prihrankov. Zahtevamo, da oblasti končno zaščitijo svoje državljane," je izpostavil Kožul.

Slovenija vztraja, da sodi reševanje vprašanja starih deviznih vlog in s tem tudi dolga varčevalcem nekdanje LB v okvir nasledstva nekdanje SFRJ. Pogajanja o tem vprašanju naj bi v skladu z nasledstvenim sporazumom potekala pod okriljem baselske Banke za mednarodne poravnave, ki pa so po nekaj krogih pogovorov povsem zamrla.
Slovenski premier Janez Janša se je med februarskim obiskom v Sarajevu dogovoril za nadaljevanje poskusa reševanja vprašanja starih deviznih vlog varčevalcev nekdanje LB v Sarajevu na ravni strokovnjakov. Ob tem je izpostavil, da gre za vprašanje nasledstva in da so se devizne hranilne vloge v nekdanji Jugoslaviji zbirale v centralni banki SFRJ, nekaj časa tudi prek centralnih bank republik, tako da se je ob osamosvojitvi Slovenije pokazalo, da je bil v bilancah LB negativni saldo. "Teh deviz v Sloveniji ni bilo in tudi niso bile porabljene," je še poudaril. Predsedujoči svetu ministrov BiH Nikola Špirič pa je menil, da je treba vprašanje rešiti dvostransko.
Ob obisku premiera Janše je sicer Združenje za zaščito deviznih varčevalcev v BiH v Sarajevu pripravilo miren protest, na katerem se je zbralo več deset protestnikov, ki so pozivali k vrnitvi svojih deviznih vlog in bojkotu slovenskih izdelkov.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.