Znanje Slovencev o prepoznavanju srčnega zastoja in temeljnih postopkih oživljanja je nezadovoljivo, je danes v okviru simpozija ob 30-letnici delovanja Službe splošne in nujne medicinske pomoči (SNMP) opozorila predstojnica SNMP Renata Rajapakse. Možnost preživetja osebe s srčnim zastojem pa je z oživljanjem od tri do štirikrat večja, je dejala.
"Temeljni postopki oživljanja so eden od členov v verigi preživetja, ki pomaga žrtvi srčnega zastoja preživeti čas do prihoda nujne medicinske pomoči. Če zna očividec prepoznati, da gre za urgenten položaj in če pozna postopke oživljanja, je možnost za preživetje bistveno večja. Če žrtvi srčnega zastoja nihče ne pomaga, se možnost preživetja zmanjšuje za 10 odstotkov vsako minuto, po tem času pa je preživetje skoraj nemogoče," je poudarila Rajapakševa.
Opravljene raziskave dokazujejo, da je preživetje pri bolnikih, ki so jih očividci oživljali, 26-odstotno, pri tistih, ki jih niso oživljali, pa manj kot 10-odstotno. Vse raziskave pa dokazujejo, da očividci redko kdaj oživljajo, in sicer v okoli 20 odstotkih, je dejala predstojnica SNMP.
Zaključki opravljene raziskave kažejo, "da je znanje laičnih prebivalcev Slovenije o znakih srčnega zastoja in temeljnih postopkih oživljanja nezadovoljivo. Znanje je izboljšano pri osebah, ki so se kadarkoli učile oživljanja, kar dokazuje, da bi se z izobraževanjem sedanje slabo znanje lahko izboljšalo".
Le četrtina vprašanih v raziskavi je povedala, da je odsotnost dihanja znak srčnega zastoja, manj kot 50 odstotkov anketiranih pa je znalo povedati, da med postopke oživljanja sodita umetno dihanje in masaža srca. Znanje o samem postopku oživljanja pa je še bistveno slabše, je še izpostavila Rajapakševa.
Pri predlogih za osveščanje prebivalcev o srčnem zastoju in temeljnih postopkih oživljanja je po njenih besedah osnovno načelo "čim večkrat slišati, videti in praktično izvesti postopek". Zdravnica meni, da je potreben celovit pristop k reševanju te težave na nivoju države, pri čemer med drugim navaja vključitev praktičnih delavnic v predmet prve pomoči na vseh nivojih institucionalnega izobraževanja.
Zdravnik na SNMP Miha Kovač je poudaril, da očividcev srčnega zastoja ne sme biti strah, da bi pri oživljanju narobe pomagali, saj osebi s srčnim zastojem ne morejo škodovati, temveč jo lahko zgolj rešijo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.