Iz kliničnega centra so sporočili, da so zaradi širitve sezonskih črevesnih virusnih obolenj do nadaljnjega prepovedani obiski v glavni stavbi Kliničnega centra Ljubljana na Zaloški 7, in sicer zaradi zaščite tako hospitaliziranih pacientov kot zaposlenih.
V številnih slovenskih bolnišnicah so medtem obiski omejeni. Diplomirana medicinska sestra za obvladovanje bolnišničnih okužb Darija Musič z Onkološkega inštituta v Ljubljani je pojasnila, da sodi gripa po zakonu o nalezljivih boleznih med nalezljive bolezni, ki jih je treba obvezno prijaviti in izvajati tudi vse varnostne ukrepe za preprečitev njenega širjenja in zavarovanja zdravja ljudi.
Vse države Evropske unije imajo vzpostavljen sistem obveščanja, zbiranja in izmenjave podatkov o nalezljivih boleznih. Po prejemu priporočil Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), ki jim posreduje zgodnje podatke o zaznavanju in gibanju nalezljivih bolezni v državi, so bolnišnice dolžne sprejeti priporočene ukrepe in strategije, da preprečijo širjenje okužb.
Za omejitev obiskov so se zato odločili tudi v onkološkem inštitutu, ki velja od 17. januarja. Bolnikov ne smejo obiskovati osebe z znaki akutnih okužb dihal, temveč le zdravi, pa še ti naj skrajšajo čas in zmanjšajo število obiskov, pred vstopom v bolniško sobo razkužijo roke ter v zaprtih prostorih upoštevajo higieno kašljanja in kihanja. V večini bolnišnic na omejitve opozarjajo letaki in posebna obvestila, izobešeni v bolnišnicah.
Zdravstveno osebje nadzira, da bolnika obišče samo ena zdrava oseba in da obisk ne traja predolgo. Pri bolj ogroženih bolnikih zdravniki režim obiskovanja prilagajajo stopnji ogroženosti in njegovemu trenutnemu zdravstvenemu stanju. V onkološkem inštitutu opažajo, da nekateri ozaveščeni bolniki celo sami prosijo svojce in prijatelje, naj jih v času gripe med zdravljenjem ne obiskujejo niti doma niti v bolnišnici.
"Kljub temu da opažamo v slovenskih bolnišnicah nizko raven kulture obiskovanja bolnikov, večina obiskovalcev v času povečanega števila obolelih za gripo upošteva priporočila, ki jih prejme ob obisku bolnišnice. Zavedajo se namreč, da gre za zdravje in varnost njihovega svojca ali prijatelja," so še poudarili na onkološkem inštitutu.
Obiski na enega zdravega obiskovalca, največkrat na najožje svojce, so omejeni tudi v bolnišnicah v Izoli, Celju, Jesenicah, Kranju, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novem mestu, Postojni, Ptuju in Sežani. Po besedah direktorja izolske bolnišnice Janija Derniča spoštujejo sodelovanje obiskovalcev. "Ker obiski niso prepovedani, ne izvajamo represije nad obiskovalci. Omejitev nadziramo s pomočjo negovalnega osebja na oddelkih."
V kratkem nameravajo aktivirati nadzor fizično z notranjimi vrati in nadzorovanim vstopom v hospitalni del, kar pomeni omejitev prihoda izven časa obiskov. "Pritoževanje, da ni nadzora, pa ne more biti predmet pritožb. Pritoževati bi se morali bolniki, saj so izpostavljeni večjemu tveganju. Verjamemo v zdrav razum občanov, da so odgovorni do svojega zdravja in bolnih svojcev ter pozitivno razumejo omejitev obiskov," je dodal.
Po pojasnilih direktorja Splošne bolnišnice Jesenice Igorja Horvata osebje, če je le mogoče, opozori obiskovalce, da je omejitev obiskov. Če ne zapustijo oddelka, jih opozori varnostnik. V večini primerov sicer poskrbijo, da obiski niso nenadzorovani in poskušajo upoštevati omejitve, razen v izjemnih primerih, kjer gre za dovoljenje zdravnika. Doslej niso imeli posebnih težav. "Kakšnih posebnih ukrepov ni bilo treba izvesti, razen opozorila in pogovora," je poudaril.
Zaenkrat brez večjih težav
Medtem ko na Golniku ni omejitve obiskov, v drugih bolnišnicah, kjer je omejitev, niso imeli večjih težav. Včasih so se morali znova pogovoriti in obrazložiti razloge za omejitev. A dejstvo je, da ne zdravstveno osebje ne varnostniki, ki delajo v bolnišnici, nimajo pravnih podlag za ukrepanje proti obiskovalcem, ki se omejitev ne držijo.
Vendar, kot poudarjajo v vseh bolnišnicah, držati se jih je treba zaradi bolnikov. Vse prosijo za spoštovanje omejitev obiskov, "saj si ne želimo, da bi prihajalo do neprijetnih situacij ali tisto, kar z omejitvijo preprečujemo, to je poslabšanje zdravstvenega stanja naših pacientov, predvsem novorojenčkov, zaradi vnosa respiratornih infektov, ki bi jih obiskovalci lahko prinesli v ustanovo". Dodajajo, da se zanašajo tudi na ozaveščenost obiskovalcev, ki želijo svojcu dobro.