Na Direktoratu za turizem pravijo, da tuji gosti prijaznost in gostoljubnost Slovencev postavljajo med prve tri razloge, kaj jih je v naši državi najbolj očaralo. A na terenu smo naleteli tudi na nekatere napake, pomanjkljivo obnašanje turističnih delavcev, gostince brez nasmeha, znanja ... V Sloveniji v turistični panogi dela vsak osmi zaposleni. To so poklici, ki jih je treba delati s srcem, razložita direktor Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Bled Janez Damjan in predavatelj na tej šoli Peter Mihelčič. "Če nekdo na primer dela v gostinstvu in v tem delu ni srečen, se pri delu to čuti in to goste odvrača," pravi Mihelčič. To je med drugim preverjala ekipa rubrike 24UR INŠPEKTOR.
Z ocenjevalko hotelov in restavracij Majo Uran Maravič je novinarka Jana Kobal preverjala gostince pri delu. Maja Uran Mavrič poudarja, da v gostinstvu Slovenci preveč spuščamo stvari iz rok, ne vlagamo v zaposlene, jih ne izobražujemo, kadra primanjkuje in zaposleni so plačani slabo. "V Ljubljani se zato dogaja, da gredo natakarji tudi zaradi 50 evrov višje plače delat drugam." In čeprav to v turizmu nikoli ne more in ne sme biti izgovor, so nekateri verjetno tudi zato slabe volje, namrgodeni, neprijazni, včasih celo osorni. Gost, ki naleti na takšnega gostinca, zagotovo ne bo odšel zadovoljen, gostinec pa meče slabo luč na ves slovenski turizem.
Drži pa tudi, da so gostinci, hotelirji, trgovci ... bolj prijazni, če smo tudi mi kot gosti prijazni do njih. Če pozdravimo, se nasmejimo, se zahvalimo ... To je novinarka Jana Kobal preverila na lastni koži. In ker velja: turizem smo ljudje, smo preverjali tudi, kako se do turistov obnašajo naključni mimoidoči na ljubljanskih ulicah. Odrezali so se zelo dobro, pripravljeni so bili pomagati, bili so prijazni in v res veliki večini skoraj brez izjeme so govorili tuj jezik.
KOMENTARJI (531)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.