S premikom ur v noči na zadnjo nedeljo v marcu bomo z zimskega prešli na poletni čas, tako pa bomo prikrajšani za eno uro spanja. Najverjetneje bo tega konec leta 2021, saj so evropski poslanci pred kratkim v Evropskem parlamentu z veliko večino potrdili ukinitev premikanja ure. Države se bodo lahko same odločile, kakšen čas bodo imele, ker pa bi to lahko s seboj prineslo velik kaos, EU poziva vse članice, da se med seboj uskladijo.
Direktive o premikanju ure je sprejela EU med 1980 in 1994. Tako ure v skladu z evropsko direktivo premikamo zadnjo nedeljo v marcu ob 2. uri in zadnjo nedeljo v oktobru ob 3. uri. Premikanje ur je v veljavi tudi zunaj EU, vendar pa ga ne uporabljajo Rusija, Kitajska in Japonska.

Na ministrstvu za infrastrukturo so pred časom za STA pojasnili, da je v Sloveniji standardni čas centralno evropski čas, ki ustreza zimskemu času. "V primeru ukinitve sezonskega premikanja ure na poletni čas, bo v Sloveniji skozi celo leto obveljal standardni zimski čas. Te odločitve ni sprejelo ministrstvo, tako je v Sloveniji stanje na podlagi zakona o računanju časa," so dodali.
Če bi iz posvetovanja v EU in s sosednjimi državami članicami kazalo, da bi bila potrebna sprememba standardnega časa, bo vlada izvedla potrebna posvetovanja o podpori za tako spremembo. Glede omenjene teme so tudi v neposrednem stiku s hrvaškim ministrstvom za morje, promet in infrastrukturo, usklajujejo pa se tudi preko evropskih institucij, so še pojasnili na ministrstvu.
Lanska javna anketa je sicer pokazala, da so Slovenci bolj naklonjeni poletnemu času, prav tako tudi na primer Portugalci, Ciprčani in Poljaki. Danci in Nizozemci so bili eni izmed tistih, ki so se izrekli za zimskega.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.