Slovenija

(Ne)svobodno novinarstvo?

Ljubljana, 03. 05. 2006 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski novinarji opozarjajo, da so vse manj svobodni, oblast pa zatrjuje, da bolj kot zdaj še nikoli niso bili.

Novinarji in snemalci v državnem zboru
Novinarji in snemalci v državnem zboru FOTO: Dare Čekeliš

Društvo novinarjev Slovenije (DNS) je ob svetovnem dnevu svobode tiska ocenilo, da Slovenije ni več moč prištevati med države, kjer lahko novinarji in mediji delujejo neovirano. Na ministrstvu za kulturo pa menijo, da so mediji oz. prispevki novinarjev v njih do oblasti kritični bolj kot kdaj in da nikomur ni bila odvzeta pravica do kritike. Neenotni o tem, v kakšnem položaju so, pa so celo novinarji sami. Eni pravijo, da so na slabšem, kot v času, ko so kljubovali socializmu, drugi pa pritrjujejo oblasti.

DNS: Svoboda v Sloveniji je načeta

Izjava DNS posredno kritizira razmere v časopisni hiši Delo
Izjava DNS posredno kritizira razmere v časopisni hiši Delo FOTO: Dare Čekeliš

Svoboda medijev v Sloveniji je načeta, s tem pa tudi temelji demokratične ureditve v državi, je DNS v izjavi za javnost ocenilo razmere v slovenskih medijih, ki jih pretresajo kadrovske spremembe v upravah in na uredniških mestih. 

DNS med razloge, ki po njihovem mnenju kažejo, da novinarji in mediji ne delujejo neovirano, prišteva zakon o RTV Slovenija, o katerem so se negativno izrekle vse pomembne mednarodne organizacije. Nadalje prišteva zakon o medijih, ki "dokončno spreminja pravico do popravka v pravico do eksluzivnega dostopa do medijskega prostora", ter gibanje novinarjev v slovenskem parlamentu, ki "je od letošnjega aprila omejeno, novinarji pa so dolžni celo razkriti, s kom se v parlamentu želijo pogovarjati".

Razmere v Sloveniji pa najbolj nazorno kaže podatek, da so bili v preteklih mesecih predčasno prekinjeni mandati celotnega sveta RTV Slovenija ter programskih direktorjev Radia in Televizije Slovenija, predsednika, članov uprave in članov nadzornega sveta družbe Delo ter odgovornega urednika Dela, direktorja družbe Večer ter odgovorne urednice tega časnika. Začele pa so se tudi že menjave na nižjih ravneh - javnosti je najbolj znana zamenjava urednika Sobotne priloge Dela, navaja DNS. 

Jančič: Izjava je malce tvegana

Na ministrstvu za kulturo očitke zavračajo in ocenjujejo, da se je medijska svoboda povečala
Na ministrstvu za kulturo očitke zavračajo in ocenjujejo, da se je medijska svoboda povečala FOTO: Dare Čekeliš

Novi odgovorni urednik Dela Peter Jančič se od izjave DNS distancira. »Kar se te hiše tiče, deluje popolnoma normalno,« je povedal za 24UR. »Ni nobenih tovrstnih zagat, ki jih omenja društvo. V mojem imenu ne govorijo. Tudi mislim, da je izjava malce tvegana.« Kritičen do izjave DNS je tudi novoimenovani direktor Radia Slovenije Vinko Vasle, ki meni, da je premalo konkretna.

"Vsakdo se lahko prepriča, da so mediji oziroma prispevki novinarjev v njih do oblasti kritični bolj kot kdaj in da nikomur ni bila odvzeta pravica do kritike," pa vrača kritiko novinarjem oblast. Ki pa jo - kljub temu - nekateri primerjajo s tisto v osemdesetih. S pomembno razliko, poudarja Ali H. Žerdin, novinar in urednik na tedniku Mladina. "Trend ob koncu osemdesetih je bil vendarle optimističen. Jasno je bilo, da stvari, kakor so bile zastavljene s strani represivnih organov, ne bodo mogle trajati zelo dolgo časa. Trend, ki ga lahko spremljamo danes, je pa pesimističen. Namreč, kaže, da bodo šle stvari na slabše, ne na boljše.

  • Dogodki splošno 1
  • El amor brujo
  • 	 The Duke Ellington
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4
KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User100376
04. 05. 2006 08.52
Še ena tematika partije in partijskih novinarjev. Vprašanje. ZAKAJ SE TE NOVINARJI, KI SO DANES TAKO GLASNI, NISO POL TOLIKO PRITOŽEVALI, KO JE BIL NA OBLASTI LDS IN KO JE BIL PRETEPEN, SKORAJ UBIT, NOVINAR VEČERA MIRO PETEK, VSE TO POD LDSovo VLADO? Če bi bilo stanje res tako, bi bili enotni vsi novinarji, pa niso. Prav toliko jih pravi, da se stanje izboljšuje. Očitno nekateri svojo svobodo povezujejo s tem, kdo je na oblasti. SIcer pa še nekaj, prav tisti novinarji, ki so na plačilnih listah partije (npr. nekateri novinarji Dela, ki prejemajo tudi miljon in še več SIT plače), so najbolj glasni. Jasno, za miljončke gre in ne za svobodo. Do menjave oblasti, pred dvema letoma, smo bili pod medijsko cenzuro, saj so medije kontrolirali partijci kot so tovariš Kocjančič (RTVSLO), Šetinc itd. Pa naj še kdo reče, da je stanje sedaj slabše.
User106586
04. 05. 2006 06.48
Če nebi bili svobodni bi bili zaprti in nebi mogli jokati kako so reveži. Po pisanju vsebine se vidi koliko premore svobode novinar saj je samo od njega odvisno koliko je pokončna njegova drža. Večina novinarjev je še zmeraj iz komunistične šole in tako tudi pišejo. brez zamerein lep dan želim še naprej.
User105434
04. 05. 2006 06.32
V Sloveniji smo na vseh področjih priče poskussm prehoda iz totalitarnega sistema, v nov sistem, ki ga nekateri imenujejo demokracija, vendar si nasprotniki in zagovorniki demokracije razlagajo le to kot star sistem z le kozmetičnimi spremembami.
User106148
03. 05. 2006 22.55
Če ne bi bli svobodni se ne bi smel prtožvat da so nesvobodni