Slovenija

(Ne)varna elektrarna

Ljubljana/Krško, 18. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Miha Plementaš/Duška Žolger
Komentarji
0

Italijanski parlament je razpravljal o jedrski elektrarni Krško, ki so jo člani organizacije "Prijatelji Zemlje" označili za ekološko bombo, saj leži na potresnem območju, odlagališča radioaktivnih odpadkov pa v Sloveniji še ni. Slovenski strokovnjaki očitke zavračajo, prebivalci Krškega pa se počutijo varne.

Jedrska elektrarna Krško leži na potresnem območju (Foto: POP TV)
Jedrska elektrarna Krško leži na potresnem območju (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
Na uradu za jedrsko varnost opozarjajo, da imajo Italijani že 20 let štiri zaprte jedrske elektrarne, za katere postopka razgradnje odpadkov sploh še niso začeli.

Jedrska elektrarna Krško (JEK) je vsaj toliko varna, kot tiste v razvitejših državah Evropske unije, zatrjujejo slovenski strokovnjaki za jedrsko varnost, s čimer zavračajo očitke italijanske okoljevarstvene organizacije "Prijatelji Zemlje", ki opozarjajo na ekološko bombo v Krškem.

"Prijatelji Zemlje" so razpravo o JEK dosegli celo v italijanskem parlamentu. Italijanska poslanka stranke Zelenih Luana Zanella se je v razpravi o Krškem oprla na podatke tržaške veje "Prijateljev Zemlje", ki trdijo, da je mednarodna komisija leta 1993 predlagala kar 74 izboljšav, da bi elektrarna dosegla zahteve Evropske unije.

Bi JEK prenesla potres?

Slovenski strokovnjaki pojasnjujejo, da so vse izboljšave že opravili - največje, menjave uparjalnika leta 2000, se spomni vsa država. A se "Prijatelji Zemlje" s tem nočejo sprijazniti, saj Alessandro Claut z organizacije "Prijatelji Zemlje" trdi, da standardi za varnost reaktorjev niso v skladu z evropskimi zahtevami, elektrarna pa naj bi bila zgrajena na zelo potresnem območju. "Ne bi prenesla potresa z močjo šeste stopnje po Richterjevi lestvici," meni Claut.

Andrej Stritar z urada za jedrsko varnost je pojasnil, da bi potres šeste ali višje stopnje po Richterju povzročil več škode za prebivalstvo kot na elektrarni. "Iz elektrarne v primeru potresa ne bi prišlo do izpusta radioaktivnosti," je dodal.

S podobnimi argumenti so Krško skušali zapreti že Avstrijci. "Prijatelji Zemlje" Krško, ki so ga zgradili Američani, uvrščajo v skupino z nuklearkami, ki so jih po vzhodni Evropi gradili Rusi.

Odlagališče za radioaktivne odpadke je predvideno leta 2065, možno pa je tudi, da jih bomo izvažali
Odlagališče za radioaktivne odpadke je predvideno leta 2065, možno pa je tudi, da jih bomo izvažali FOTO: POP TV

Kam z radioaktivnimi odpadki?

"Prijatelji Zemlje" so opozorili tudi na ravnanje z radioaktivnimi odpadki, pri čemer je Claut poudaril, da Slovenija nima stalnega in zanesljivega odlagališča, kar je res. Odlagališče za nizko in srednjeradioaktivne odpadke slovenski strokovnjaki sicer že iščejo, za visokoradioaktivne, ki naj bi jih bilo po zaprtju Krškega leta 2023 za 620 ton, pa je še v megli. Nadja Železnik z agencije za radioaktivne odpadke je pojasnila, da je odlagališče predvideno leta 2065, možno pa je tudi, da bomo radioaktivne odpadke izvažali.

"Pogumni" prebivalci Krškega

Precej manj kot Italijani pa se bližine jedrske elektrarne in morebitnih nesreč bojijo prebivalci Krškega. Večina naključno vprašanih jih namreč meni, da je za njihovo varnost dobro poskrbljeno, najdejo pa se tudi taki, ki bi raje videli, da elektrarne ne bi bilo. Dejstvo pa je, še dodajajo, da bi bila Slovenija, če elektrarno zaprejo, preveč odvisna od uvoza električne energije, precej prebivalcev Krškega pa bi ostalo brez zaposlitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10