"Ne vemo, kaj bo z nami, strah nas je," zaskrbljeno opozarjajo varovanci centra za starejše v Notranjih Goricah. Pred nekaj dnevi so dobili obvestilo vodstva, da si bodo od 1. maja dalje morali sami plačevati več kot 460 evrov mesečno za zdravstveno oskrbo v domu. Že bivanje jih v povprečju stane okoli 1000 evrov na mesec, dodatnega denarja pa večina oskrbovancev nima. Država je centru že lani podelila koncesijo in dovoljenje za obratovanje, denarja za zdravstveno oskrbo, ki bi ga po zakonu morala zagotoviti, pa ni od nikoder.
Kam naj grem, na cesto?
"Odkar sva dobila obvestilo, da bomo morali sami plačevati zdravstveno oskrbo, sva obupana," pravita zakonca Čadež. Prejemata minimalno pokojnino, bivanje v domu pa ju stane 1700 evrov na mesec. Dodatnega stroška, to je več kot 460 evrov mesečno na osebo, preprosto ne zmoreta. "Nimam nobenega, ki bi mi plačeval. Se ne da. Kam naj grem, na cesto?" se v solzah sprašuje Breda Čadež. Njen mož Božidar pa pripoveduje, da sta prodala stanovanje, zato nimata kam. Upa, da jih ne bodo postavili pred dejstvo, plačati ali zapustiti dom.
Enak problem ima okoli 150 oskrbovancev. "Več kot 1300 evrov stane bivanje in oskrba za mojega tasta, ki je hudo bolan in dementen," pove tudi Lučka Jerele. Dodatnih stroškov si ne morejo privoščiti. "Mi ga doma ne moremo negovati," še dodaja. Jezni so na zavod, ki ima dom v lasti. Če bi jim takoj povedali, da nimajo urejenih financ, tasta sploh ne bi namestili v tem domu. "Pri podpisu pogodbe nam niso nič omenili, da bi bilo treba kar koli doplačevati," pravi.
Denarja niso dobili
A odgovorni v domu s prstom kažejo na pristojna ministrstva in zavode. "Država nam je podelila koncesijo, mi smo svoje obveznosti izpolnili, zagotovljenega denarja iz zdravstvene blagajne pa nismo dobili," pravi direktor Bojan Kranjc. "Mi enostavno teh stroškov ne zmoremo več, ker do zdaj smo iz svojih sredstev financirali že skoraj pol milijona evrov, naprej pa ne bo šlo več." Pravi, da se z zavarovalnico pogovarjajo že šest mesecev. Tam pravijo, da bodo zadevo uredili, a nič ne kaže na to, še dodaja Kranjc.
Zdravstvena blagajna je prazna
Z zavoda za zdravstveno zavarovanje pa odgovarjajo: "Nimamo pravne podlage za sklenitev pogodbe, zato varovancem, ki so nastanjeni tu, ne moremo zagotavljati zdravstvene nege. Pogajanja, kako rešiti nastalo situacijo, vseeno potekajo."
A zdravstvena blagajna je prazna, zato vlada teh sredstev denarja že lani ni odobrila. Vprašanje, zakaj so potem sploh podelili koncesijo in dovoljenje za obratovanje tako temu domu kot tudi domu v Kranjski Gori, ki se je zdaj znašel v istih težavah, če so vedeli, da denarja ni, ostaja. Ostaja tudi vprašanje, kaj bo s stanovalci teh domov, če dogovora zaradi birokratskih mlinov, ki meljejo zelo počasi, še nekaj časa ne bo.
Pridružite se uradni strani oddaje 24UR na Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.