Slovenija

Negativno mnenje 4 strankam

Ljubljana, 04. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Računsko sodišče je revidiralo pravilnost financiranja volilnih kampanj kandidatov in strank na oktobrskih volitvah za poslance v državni zbor.

Računsko sodišče je negativno mnenje prisodilo kar štirim parlamentarnim strankam (foto: Dare Čekeliš)
Računsko sodišče je negativno mnenje prisodilo kar štirim parlamentarnim strankam (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Negativno mnenje sta si prislužili tudi dve stranki, ki nista prišli v parlament, in sicer Slovenija je naša in Aktivna Slovenija, ki je dobila kar dve negativni mnenji.

Pozitivni mnenji tako za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji kakor tudi za pravilnost zbiranja in porabe sredstev za volilno kampanjo sta dobili le zmagovalka volitev SDS in poslanka madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec. Zmagovalka volitev, ki je za volilno kampanjo zbrala 66,7 milijona tolarjev in porabila 83,5 milijona tolarjev, ima po ugotovitvah računskega sodišča glede na doseženi volilni rezultat (281.710 oz. 29,08 odstotka) pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 16,9 milijona tolarjev.

A negativno mnenje računskega sodišča sta le dve besedi na papirju. Do zdaj ni bil še nikoli nihče kaznovan. Kot razlaga namestnik predsednika Računskega sodišča Tomaž Vesel, gre pri teh ocenah zgolj za opozorilo. “Računsko sodišče po volilni kampanji vsakič znova opozarja zakonodajalca, da bi bilo treba spremeniti zakon o volilni kampanji, ki je v nekaterih delih nedosleden, predvsem tam, kjer govori o stroških volilne kampanje.”

LDS prejela negativno mnenje

Največja opozicijska stranka LDS je za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji dobila negativno mnenje, saj so porabljena sredstva izkazali za 982.891 tolarjev prenizko. Pri revidiranju pravilnosti zbiranja in porabe sredstev za volilno kampanjo je računsko sodišče ugotovilo, da je LDS razen v enem primeru v vseh pomembnih pogledih zbrala in porabila sredstva za volilno kampanjo v skladu s predpisi, zato je izreklo mnenje s pridržkom.

Tudi LDS je prejela negativno mnenje (foto: POP TV)
Tudi LDS je prejela negativno mnenje (foto: POP TV) FOTO: POP TV

LDS ima glede na doseženi volilni izid na volitvah za poslance DZ (220.848 oz. 22,8 odstotka glasov) pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 13,25 milijona tolarjev.

Stranki ZLSD mnenje s pridržkom

Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD) je računsko sodišče za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji izreklo mnenje s pridržkom. Ugotovilo je, da je organizator prenizko izkazal zbrana sredstva za 35.292 tolarjev in porabljena sredstva za 411.206 tolarjev, v vseh pomembnih pogledih pa je pravilno izkazal višino zbranih in porabljenih sredstev za volilno kampanjo. Glede na doseženi volilni izid (98.527 oz. 10,17 odstotka) pa je upravičena do povrnitve 5,9 milijona tolarjev.

Organizator NSi ni izkazal pravilne višine sredstev

NSi ima pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v višini 5,28 milijona tolarjev (foto: Dare Čekeliš)
NSi ima pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v višini 5,28 milijona tolarjev (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Računsko sodišče je Novi Sloveniji (NSi) za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji izreklo negativno mnenje, ker je ugotovilo, da organizator ni izkazal pravilne višine zbranih in porabljenih sredstev za volilno kampanjo. Zbrana sredstva za volilno kampanjo je izkazal za 107.033 tolarjev prenizko, porabljena sredstva pa za 1,9 milijona tolarjev prenizko. Računsko sodišče meni, da ima NSi glede na doseženi volilni izid na volitvah za poslance DZ (88.073 oz. 9,09 odstotka glasov) in z revizijo potrjenim zneskom porabljenih sredstev za volilno kampanjo pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 5,28 milijona tolarjev.

Anton Kokalj vidi problem v zakonodaji. “Zakonodaja je zelo čudna. Volilni račun se zapre po devetdesetih dneh po volitvah, poročila pa je treba oddati v 30 dneh in ker v tem roku nismo dobili vseh računov, je prišlo do te razlike. In za to je kriva neusklajena zakodnodaja,” razlaga Kokalj.

Tudi Slovenski ljudski stranki negativno mnenje

Slovenska ljudska stranka (SLS) je v zaključnem poročilu navedla, da je zbrala 48,15 milijona tolarjev in za izvedbo volilne kampanje porabila 79,5 milijona tolarjev. Za izkazane zneske v zaključnem poročilu ji je računsko sodišče izreklo negativno mnenje, saj je zbrana sredstva za volilno kampanjo izkazala za 36.000 tolarjev prenizko, porabljena sredstva pa za 1,18 milijona tolarjev prenizko. Glede na volilni rezultat (66.032 oz. 6,82 odstotka) je SLS upravičena do povrnitve stroškov volilne kampanje v višini 3,96 milijona tolarjev. Rok Ravnikar pravi, da je do nepravilnosti prišlo v treh primerih: »V enem nismo prejeli računa, v drugem račun ni bil poslan na pravi naslov, v tretjem primeru pa gre za minimalni znesek 36 tisoč tolarjev, kjer je kandidat sam naročil storitev in plačal iz svojega žepa.”

SNS prejela mnenje s pridržkom

SNS prejela mnenje s pridržkom (foto: Dare Čekeliš)
SNS prejela mnenje s pridržkom (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

SNS je glede na volilni rezultat (60.750 oz. 6,27 odstotka) upravičena do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 3,64 milijona tolarjev. SNS je v zaključnem poročilu navedla, da je zbrala 24,6 milijona tolarjev in za izvedbo volilne kampanje porabila 30,66 milijona tolarjev. Za izkazane zneske v zaključnem poročilu ji je računsko sodišče izreklo pozitivno mnenje, glede pravilnosti zbiranja in porabe sredstev za volilno kampanjo pa mnenje s pridržkom. Ugotovilo je namreč, da je SNS 19.272 tolarjev štela med stroške volilne kampanje, čeprav ta znesek tja ne sodi ne po namenu ne po vrsti. Stroškov volilne kampanje v znesku 117.162 tolarjev pa ni poravnala s posebnega računa.

Negativno mnenje tudi stranki DeSUS

Tudi najmanjša vladna stranka DeSUS je za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji prejela negativno mnenje, saj je zbrana sredstva izkazala za 627.664 tolarjev prenizko in porabljena sredstva za 11,6 milijona tolarjev prenizko. Negativno mnenje je DeSUS dobila tudi za pravilnost zbiranja in porabe sredstev za volilno kampanjo, saj stranka kot organizator volilne kampanje ni zbrala in porabila sredstev za volilno kampanjo v skladu s predpisi. DeSUS ima glede na doseženi volilni izid na volitvah (39.150 oz. 4,04 odstotka glasov) pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 2,349 milijona tolarjev.

Pozsončevi pozitivno mnenje

Anton Rop in Marija Poszonec
Anton Rop in Marija Poszonec FOTO: POP TV

Kandidatka za poslanko državnega zbora - predstavnica madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec je dobila pozitivno mnenje tako za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji kakor tudi za pravilnost zbiranja in porabe sredstev za volilno kampanjo. Pozsončeva je glede na doseženi volilni izid na volitvah za poslance DZ upravičena do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 144.960 tolarjev.

SMS je porabila 46,5 milijona tolarjev

Stranka mladih Slovenije je zbrala 13,5 milijona tolarjev in za izvedbo volilne kampanje porabila 46,5 milijona tolarjev. Računsko sodišče je za izkazane zneske v zaključnem poročilu o volilni kampanji ugotovilo, da je organizator volilne kampanje v vseh pomembnih pogledih izkazal pravilno višino zbranih in porabljenih sredstev za volilno kampanjo, zato je izreklo pozitivno mnenje. Pri revidiranju pravilnosti zbiranja in porabe sredstev za volilno kampanjo pa je sodišče ugotovilo, da je stranka razen v enem primeru v vseh pomembnih pogledih zbrala in porabila sredstva za volilno kampanjo v skladu s predpisi, zato je izreklo mnenje s pridržkom. Sodišče meni, da ima SMS glede na doseženi volilni izid na volitvah (20.174 volilnih upravičencev oz. 2,08 odstotka) pravico do povrnitve stroškov volilne kampanje v znesku 605.220 tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10